1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Прилеп

Дискусија во 'Образование' започната од crazylady, 16 март 2011.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    кај е пишан овај факултет да се отпиши :puke:
     
    На crazylady, Neytiri и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  2. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Јас сум од септември таму.. ќе имам некоја колешка??? :P
     
  3. kucence

    kucence Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    i jas se zapisav na ovoj fakultet!i jas sum od septemvri tamu!bi sakala da prasam kako se snaogaate so knigi kako odi i sega za zapisuanje kolku pari e?
    [mod-kirilica:1ju4r80s][/mod-kirilica:1ju4r80s]
     
  4. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    вие само имајте желба за учење за книги лесна работа е :D ги има во фотокпир одма до факултетот
     
  5. kucence

    kucence Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    ахам а нека ми кажи некој што учел таму колку пари се книгите?на кој смер е најлесно?имам слушнато за СФР дека било најтешко а за маекетинг и менаџмент најлесно,точно е?
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    не е точно секој смер си има своја тежина јас сум маркетинг-менаџмент како што има видено секој мака со испитите така и на овој смер иста е тежината на сфр потешко е оти имаат некои потешки предмети кои се поврзани со програми комјутери ова она но пак на тие што им одеше информатиката лесно поминуваа како ништо така да нема потежок полесен смер,ако го учиш тоа што го сакаш
     
  7. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Нема врска дека во Мам е најлесно и јас сум Мам и не е лесно има многу тешки предмети, слични предмети како на Сфр .
    Не знам зошто од секогаш се шират гласини за овај смер дека е најлесен а не е. ;)
    Лесен смер нема , ако учиш секаде ќе ти биде лесно. ;)
     
    На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kucence

    kucence Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    еее да секој е тежок смер,само кажав што имам слушнато! Слушнав дека професорот по основи на економија бил многу строг и се барал од точка до точка,многу студенти имале мака од него,како вие се справивте со него,положивте не положивте? А сметководство имало и задачи и теорија,какви се тие задачи?
     
  9. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    нема врска баш е супер професорот по економија научи напиши и ке положиш, воопшто не е строг ниту пак бара од точка до точка. А и сметководството нее толку многу тешко
     
  10. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Професорот по економија воопшто не е строг и ако ти научиш не можи да те падни ако и покрај тоа те пaдни има начин да се справиш и со тоа. Задачите по сметководство се всушност книжењето кое го прави сметководителот за секоја промена во деловниот субјект. Има само една логика и кога еднаш ќе ја научиш ќе ја знаеш цел живот ништо страшно. Само има многу кои ги учат напамет и прават многу голема грешка. :!:
    Едит: Заборавив да ти напоменам. Немој да слушаш што кажуваат останатите !!
     
    На mona.s и crazylady им се допаѓа ова.
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Ти уште не почната се плашиш :rofl: :rofl: во 1 год. мене се ми беше лесно немав некоја голема мака. ;)
    Иначе сметководство задачите не се многу тешки, а професорката е многу добра ;)
    Потполно се согласувам со Neytiri не ги слушај другите затоа што сите дезинформации шират ;)
     
    На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    Задачите сметководство и според мене не се воопшто тешки еднаш ке му влезиш во шемиите и готово а професорката е срце невидено нема подобра и многу убо објаснува,а шо однесва Економија јас имам 9ка и мене воопшто не ми беше тешко,затоа што теоријата е поврзана и асистенката многу убаво објаснува....
    тии сега ке бидеш прва година?
     
  13. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој какви прашања ќе даде професорката по финансиски менаџмент т.е. кратки прашања или лекции ? и дали некој полагше сега маркетинг-менаџмент на 09.09.11 (ме интересира што се падна) дека го пропуштив :/
     
  14. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457

    подобро ти е за ова да си прашаш на страната на факултетот на фб, таму имаш многу повеќе шанси да ти одговорат отколку овде....Сепак тука сме многу малку.
     
  15. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    финансиски менаџмент се кратки прашајната и имаа некои комбинации во фотокопирот
     
  16. Kim-Dash

    Kim-Dash Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Си земам за право да пишувам на оваа тема затоа што завршив на економскиот факултет во Прилеп и се бројат и деновите кога ке ја добијам титулата Магистер по Економски науки.Тој што е стварно за учење и сака да стани квалитетен кадар во иднина ке се запиши баш на овој факултет ! е туку драги нема трте мрте ке си се испотиш дури да станиш дипломиран економист ама трудот се исплатува затоа што се стекнуваш со квалитетно знаење од широкиот поим економија.Јас и стрварно неможам да ве разберам што е ова кукање и плукање на факултетот ! Па уште и некои дотични се осудиле да напишат за љубовниот живот на професорите ! Што тоа вас ве засега? Вие сте таму да студирате или да трачарите за швалерајот на професорите?! Кога веке сте се запишале загрејте го столчето и не мрморите многу многу што вас не ви се учи и што сакате леб преку погача.Е не е така лесно како што мислите.Па и некогаш и се ке напишете и пак ке паднете.И јас поминав преку тоа па еве ме жива и здрава :) А односот професор-студент е секогаш на највисоко ниво .Значи лично кога и да сум имала било каков проблем секогаш тука биле и професорите и асистентите да помогнат..секако дека 90% од нив останатите 10% патат од искомплексираност и наддавање на своите интелектуални познавања и возвишување на титулата што ја добиле!Зарем Проф.Др.Гвероски Проф.Др.Витанова Проф.Др Андријана Ристеска и многу други останати ке ве пречекаат како што не им долукува ??И нема поделба на смеровите на лесен и тежок ..ете тука се гледа кој е одитен за учење а кој колку така да се рече еве и јас имам диплома.Јас кога се запишував беа понудени 5 смерови ама и уште пред да го знам истото мојата одлука беше дека јас сакам да бидам дипл.ек.од областа на маркетингот и менаџментот ..така да воопшто не ме интересираше кој смер е најтежок а која најлесен ! Таква класификација на смерови досега не сум сретнала.И не да испадни дека еве јас сум некое мирно учениче кое завршило со просек 10.0 баш напротив мојот просек е далеку помал од наведенот!Не бев и од оние дисциплираните кое не го пропуштаа ниедно предавање секогаш послатко ми беше кафето во бифето или надвор на скалите :lol: Се се сака кога се може ! Па за постдипломските немам коментар ! Се на свое место ! туку ако пишам се ке ме раздени :) Ако нешто ве заинтересира подетално пишете ке се разјасниме ;) т.е. Се надевам дека не навредив на никој а знам и дека многумина ке се сложат со моето мислење. :* и учете :D се ке се приватизира за брзо и ке се бараат квалитетни кадри . :)
     
    На Justinna, Adi888, macence...k и 2 други им се допаѓа ова.
  17. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    Сеуште студирам на Економски факултел Прилеп т.е.сум втора година се немам запознаено со пола професори,ама со тие што се имам не сум имала проблем досега стварно,точно е дека некои се ископлексирани многу,ама едноставно ке ги игнорираш и како најдобри професори може да ги оделам Витанова,Никола по англиски.и Саламовска стварно ако не научиш од нив нешто не знаам од кој часот е преинтересен,точно дека учиме се и сешто ама не ми е важно јас тоа што го учам,го учам за мене за да го знамм,оценките не ми требаат,сепак на секого му е убаво когаа ке добие повисока оценка ама по срекна ме прави кога ке знаам нешто.... ;)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anele

    anele Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали има некој запишано на е-бизнис постдипломски???
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја шо студира Маркетинг Менаџмент? Ако има нека ми подобјасни нешто поќе лп. :)
     
  20. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    едно прашање до економистите на форумов.
    дали економскиот факултет од прилеп ке има дисперзирани студии во струга?
    нешто такво слушнав ама дали е точноо...? :)