1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    850
    А ако ти е последен семестар, дали може да преминуваш над 35 кредити? Сакам да запишам 5 предмети(сите се од овој семестар) и дипломска работа, но надминувам 35 |(
     
  2. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382

    Невозможен професооор :devil:
     
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Дали некој одел на приватни часови по статистика кај некоја Анка спроти ЈБТ што држи часови??? Би сакала да ми даде бројче ако има некој таков :D
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Ние што запишуваме сега последен семестар треба сега и дипломската?
    Ај ако си информирана нешто повеќе околу ова да ми кажеш, јас прв пат слушам дека требало дипломска да запишуваме :) Инаку мислам, дека на нас сега што запишуваме последен ни дозволиле за запишеме до 40 кредити. Мене само 22 ми требаат, ама имам колеги на кои им имаат останато предмети и шо ги слушав така збореа, ама знаеш како е, мене што не ме занима од едно уше влего, од друго излегло :) затоа прашај си, ама мислам дека ќе можеш до 40
     
  5. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    850
    Јас немам заостанати предмети, сите ми се од 8 семестар. Супер чим ќе ни дозволат до 40 кредити да запишеме 8) А инаку дипломската работа не мора сега да се запише, тоа е по наш избор :) Барем јас така мислам дека е, само што јас сакам во јуни да ја бранам дипломската, затоа сакам сега да ја запишам. ;)
     
  6. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    692
    Допаѓања:
    438
    Јас бев кај неа, само ти објаснува и сама решава задачи и ти дава некои формули, нема врска со книгата, иде од една на друга формула. Ако до толку сакаш иди види како е. Јас бев на два часа и више не отидов.

    A можно е да имаме над 240 кредити во овие 4ри години?
     
  7. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Јас колку што имам разбрано, таа Анка по статистика соработува со професорот демек имала список на студентите кои одат кај неа на часови, па така тие студенти полесно поминуваат ;)
     
  8. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    Значи на Економски- освен шпекулации друго ништо нема !!! Се е рекла-казала...Нз од кај ти е информацијава, ама ако си научиш ќе си положиш. И онака е оптички полагањето на тестот, така да и да си одел на часови кај Анка, и да сака професорот да ти помогне полесно да поминеш, како ќе го изведе тоа...(освен ако не ти пополни друг шифрарник |( ) Имаше муабети и дека ако не го купиш учебникот, немало да положиш, зошто имало список во книжарницата, па демек он го гледал тој список. И тоа не е виситина, зошто ако имаш поени за положување, како ќе те бутне ??? Со кој изговор ??? Немаш учебник :?:

    Мој совет до сите што допрва ќе полагате статистика-воопшто не ви е потребен професор! Се е чиста замена по формула,а формулите смеете да ги носите на полагање...Се друго ви е залудно фрлање пари по професори...Така да само малце седнете да навлезете во материјалот, и нека не ве плашат оние од претходните генерации со нивните искуства ;)
     
    На oli18 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Зошто да даваш пари кај Анка или на било кој друг, кога имаш вежби кои ги држи Марија асистентката и преубаво објаснува, плус можеш во било коие време да отидеш кај неа во канцеларија или па кај Драган и да ги прашаш било што. Јас сум одела многу често на консултации и на нас Драган ни ги држеше вежбите и ни даваше некои комбинации од задачи што се паѓаат на колоквиуми. Презадоволна бев и од двајцата, така да според мене не ти требаат приватни часови, доволни ти се вежбите.
     
  10. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Сега кога сте кај статистиката ме интересира за првиот колоквиум дали повеќе да учам теорија или задачи(мислам што се паѓа повеќе)? ;)
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Неможеш да положиш само со теорија или само со задачи, затоа мора да учиш се`. Во прв колоквиум лесни се задачите плус си носиш и формули, така да ништо страшно, а јас кога го полагав од теорија даде претежно тоа што е со плаво обележано во книгата. ;)
     
  12. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Јас несакам да одам на часови, мене ми е професор Драган, и ептен капирам, мн добро објаснува, ВРВ е човекот, немам зборови, и навистина верувам дека можам да се снајдам и сама... Меѓутоа проблем ми претставува теоријата... Значи ужас ми е... Јас се разбирам... Ама главните работи, има некој тотално безвезни работи... Сеа ми е страв во теоријата дали иде во детаљи... И да сакам да ве прашам постарите, што полагале, со колку точни одговори е колоквиумот...? Нели економика е со еден или два, сметководство со еден беше... А овој? :D
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eatlovepray

    eatlovepray Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    11
    Девојки што мислите за предметот анализа на финансиски извештаи?дали да го одберам?
     
  14. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    850
    Моја братучетка го имаше предметот. Нејзе многу и бил лесен, малку материјал имале. Мислам и дека ниту книги немаа, од скрипти учеа.
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Да! И јас го имам семестаров, задолжителен ми е мене, ама ми имаат кажувано дека многу лесни биле тестовите. Ја имам книгта и прочитав некои 50тина страни, ептен е лесно, ама ептен. Се памети со читање од прва и нема ништо неразбирливо
     
  16. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.043

    И мене ми предава Драган :)
    Значи и јас неам зборови за човекот, алал да му е. Само шо почна да ме нервираат овие шо идат од другите смерови, стварно нема место више. Иначе економика можело и сите да се точни, а не само еден или два :)
     
  17. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Со 1 или 2 точни одговори е...Инаку во тероријата не иде многу во детали, ги дава повеке главните работи, тоа што е болдирано со црно во учебникот, и тоа научи го убаво, но пак читај си го и останатиот дел од теоријата, за да го разбереш убаво материјалот а со тоа и задачите..
     
  18. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Може некој да ми каже кога е точно статистика кол, Драган кажа на 18ти а сега една ми вика на 19ти.... Од кога точно почнува колоквиумска? Некој вика од 9ти, некој од 11, некој од 15ти xD
    А ЕВТ и економика на претпријатие да не знаете кога е кол? : ))
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    На страната не економски пишува дека колококвиумската недела е од 11ти до 19ти
     
  20. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Преместена е од 9ти до 18ти сигурно, ни кажа демонстраторот на вежби, сосема сигурно :D Само веќе еднаш нека напишат кој предмет кога се полага да си знаеме, друго е... сега за сега само професорите си знаат :(

    Некој економика што полагал да ми каже, дали учел од скрипта или книга, и со скрипта која оценка може да се извади, и да со колку точни одговори е колоквиумот? :D