Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Економика со сите можни мислам дека е :)
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Економика на трговско претпријатие? во прва година?
     
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Да да тој... Економика на трговско претпријатие :D
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Јас само од скрипта 8мица имам. Ама скриптата ептен убаво научена. Коа пак би го полагала нема шанси книга да купама :)
     
  5. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Скрипта од либро или од кај Зоки..? Некако не се исти изгледа,
    јас ја имам од пред 2 год од либро, за прв кол а другарка ми сега што купи од кај зоки не се исти
     
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Па предметов е ок ако можеш да учиш на памет, ама нешто му станало на проф. Димитар и откачува. Ги прави тешки колоквиумите. Можни се сите одговори. Јас се измачив, зашто го полагав на испит :?:
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Мојава сигурно од Либро е, од Зоки до сеа не сум зимала ништо :) јас коа бев 1ва година и коа го полагав економика, Зоки немаше материјали, така да од Либро сум ја земала.
     
  8. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Девојки учам средно економски...и сакам да продолжам на економски,но се двоумам помеѓу маркетинг и е-бизнис..што би ми препорачале?? А дали можеш да избираш француски за изборен..и од кога се избираат ?? благодарам однапред
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Јас не би ти прапорачувала зашто незнам што сакаш :) ептен различни се и незнам што повеќе ти иде. Јас да ги требла да бирам од овие две, дефинитивно бирам е бизнис бидејќи сметам дека е поперспективно и како што гледам ептен интерсни предавања имаат.
    Француски можеш да бираш, го имаш како опција, ама за да се одржуваат предавањата треба да има доволен број на студенти пријавени за француски. И тоа си зависи нели од генерацијата твоја, колку ќе има заинтересираност. Инаку од 2ра па натаму се јазиците, немора да одлучуваш за тоа уште на почеток. Коа ќе дојде време, пред да почне семестраот тогаш бираш. У прва година ќе бираш исто меѓу некои предмети, ама други, нема јазици во прва. Од втора па натаму имаш јазици, зависи од смерот
     
  10. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Алиса јазик можат да бираат уште во прва година, ако сакаат во било кој смер. Спред мене е-бизнис е подобра опција од маркетинг, перспективни се и двата смера, али се повеќе се бараат компјутери и јазици. Само исто како Алиса и јас би кажала дека ти треба да си одлучиш затоа што незнаме што те влече повеќе, што сакаш. Ако не ти иде англиски тогаш оди на маркетинг.
     
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Аха, океј, се извинувам, моја грешка. Јас сум сега 4та и ние коа се запишувавме неморавме одма да бираме и затоа така пишав. Ама сега нели нова програма и значи не идат веќе така работите :) тогаш некој што е скоро запишан нека инфоримира
     
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.043
    Економика и јас ја земав од Либро скриптата, али демек професорот кажал дека ќе биде потешко и сите викаат дека од учебник мора да се учи :(
    А еве го 11, тогаш полагаме, мене не ми е ни почнат економика, само статистиката ја учев до сега. Да почнам од учебник, или пак само скриптата добро да ја набубам, оти се ближи колоквиумот, а искрено не ми се паѓа :(
     
  13. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Па сигурно нема професорот да каже дечки, боза ќе биде книга не фаќајте ќе положите... И јас сум прва година, и ќе учам од скрипта, бидејќи баш споредував и вистина во скриптата е се НАЈВАЖНО... И јас немам пипнато и ми е крајно страв ама верувам дека ќе биде добро и дека ке биде од скрипта... Нас проф Кирил Постолов еднаш ни рече дај бе читајте од тоа скриптичките што ги имате не бидете трупови... Јас мислам дека сигурно ќе биде најголем дел од скриптата... :D
     
  14. ivana1ivance

    ivana1ivance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    а знае ли некој до која страна е прв колоквиум економика на п-ие????
     
  15. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.043

    Вип, сфатив од претходните постови дека си прва, ко мене :D
    Мене, искрено мн ми е страв, баш оти ниш неам фатено, не ни знам како изгледаат лекциите :(
    Не гледав баш ни во скриптата да видам дали е најважното ..... Некои викаат дека со скрипта можеш и 8 или 9 да земеш, а пак некои ти викаат читај од учебник. Затоа ми е зезнато ......
     
  16. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Ви благодарам девојки,англиски ми иде супер..што значи многу ми помогнавте :* :* :D
     
  17. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    До 245 страна е прв колоквиум :D
    Ако многу слушаш од страна ќе те збунат... Јас имав искуство во прв семестар со друг предмет имаше скрипта и книга учев од скрипта па 10ка извадив... Во скриптите е најважното најчесто, ама ако учиш од книга економика во тие 250 страни ништо нема да научиш само збрка во главата ќе имаш, вака бар тоа што го знаеш го знаеш и готово, на чисто си, барем јас така мислам, сепак изборот е твој :D П.С. Имам 4 другарки што минатата година земаа 9ки со скрипта конкретно економика...
     
  18. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Јас ги имам првите три теми економика прочитано ама ништооо не знам, ќе учам од скрипта и во меѓувреме од книга ако е нешто со болд што во скрипта го нема...
    Ај ако знае некој точно да ни каже што е отфрлено, зашто само слушам од страна а за ништо не сум сигурна :worried:
     
  19. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    тргнато е од 104 до 134 страна
     
  20. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Луѓе, Калина на тестовите Статистика дава теорија од нејзината книга или од на Славе?