1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Девојки, ми треба нешто електронски скрипти или слајдови нешто ако некој има за дивиденда и дивидендна политика ако сака да ми прати, пошто итно ми треба. :geek:

    Фала многу.
     
  2. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Дали некој оди на предавања Економика на претрпијатие за да ми каже дали рекол нешто за дали ќе има задачи за решавање со формуливе или да потспомнал нешто што ќе има?

    П.С. Некој од постарите да ми помогне дали дава дефиниции Во смисла на дали е точно или не точна дефиницијата и со колку понудени одговори е дали знае некој? :D
     
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.847
    Има ли некој што е на диспрерзирани студии во Штип од Економски?
     
  4. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Ај ако има некој од колешкиве што полагаа денес економика да ми кажат што се падна и дали беше тешко? :^)
     
  5. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    Па и не беше многу лесно како што викаа сите..може не сум научила ко што треба, ама сепак скриптата и тие прашањата добро ги имав научено xD
    Имаше двосмислени прашања..
    Предности и слабости на големи и мали претпријатија, бихевиористичка теорија (имав 2 прашања за тоа), предмет на економика, тоа двосмислено ми беше, специфични фактори на големина на претпријатие, за фајол имаше, за менаџерската теорија.. и за тејлор имаше, карактеристики или нзз што беше.. метод на синтеза што значи, имаше нешто ко пример или дефиниција за кој метод е (мислам метод на набљудување беше, точното), имаше за микролокација..дадено примери да заокружиш кои се микролокација..
    тоа од прилика ми текнува
     
  6. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Благодарам многу Ем4е, навистина ми помогна ;) ! :)
     
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Миљкович, претпоставувам дека ќе го полагаш на испит. Немој да се базираш на скриптата! Јас имав проблеми и порблеми додека го положив предметов на испит. Цело време даваше некои никакви прашања од книга (особено од вториот колоквиум).
    Моја препорака ти е да си учиш од книгата, со скриптата можеш да се зафркнеш ;)
     
    На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    Па и сега немаше нешто мн од скриптата, се ми беше познато а за ништо не бев сигурна, значи заклучив дека подобро од книга...
    Имаку имаше и за краткорочните обврски, коефициент на обрнување што значи, имаше за објективни фактори (сега гледам сум утнала хаха), методите на ревалоризација кои се..и уште тоа ми текна :)
    Повели и др пат :)
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  9. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    ФБИ не сум на испит туку на диспрезирано во Струга и колоквиумот ни е исто како што е во Скопје! Иначе благодарам што ми кажа да не учам од скриптата! ;)
     
  10. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Никако од скрипта... Ауф каков беше ужасен колоквиумот... Од книга беше се ама најбитното.. тоа што е со црно обележано... само тоа беше, ама за кој учел од книга беше боза... да се надеваме дека сме поминале и повеќе учење за втор колоквиум...

    П.С. јас имав и за финансиска независност како се одредува, Тејлор и Фајол, Предности на здружениот труд, порелба на капацитетите и тоа што наброја ем4е...
     
  11. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Кршете нозе,раце... сите што полагате денес :)
     
  12. SanF

    SanF Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Дали некој знае кои смерови ги има на Економски факултет Струга, дисперзирани студии? :) :)
     
  13. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Само финансиски менџменат! :)))
     
  14. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Дали некој знае дали на колоквиум Претприемништво се паѓаат прашањата од Либро ? :)
     
  15. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    А дали се паѓаат прашањата ЕВТ од кај Зоки? хахах :D
     
  16. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.847
    Мене ми кажаа дека се паѓа по некое и ги купив, па ќе видиме :)
     
  17. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    Исто и јас, ги купив и тие како скриптички со набројуванки што се...ако можам и нив да ги научам добро ќе биде :)
     
  18. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.847
    Се цитирам, девојки бе нема ли ни една од дисперзираните во Штип, ептен ми е битно... :(
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.624
    Допаѓања:
    9.793
    Пиши што ти треба, може ќе можам да ти помогнам. Имам мнооогу другарки што се (беа) таму. Знаеш дека веќе нема дисперзирани во Штип....завршија лани. Сега само Гоце Делчев
     
  20. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Дали некој ќе може да ми помогне во врска со МЧР? :^)
    Треба да предавам една лекција, ама проф. ми рече да не биде класично предавање туку преку некој вежби, задачи или примери!(за планирање на човечките ресурси)Ако иматенекој текст или нешто од на нет ве молам пратете ми!
    Благодарам! :tmi: