1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Колешки ај да ве замолам ако паметите што имаше по статистика на колоквиумот да ми кажите? :)
     
  2. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.045
    Статистика ...... лесно беше искрено :D
    Имаше 5 задачки, лесни беа, онака, јас ги зезнав хипотезите, али ок :D
    Имаше за хипотези, па со биномен образец, за медијана нешто, стандардизиран распоред и ..... уше една .... не ми текнува :^)
    Прашањата, беа слични ко тие од Либро, имаше и ситници ептен, на кои нема да ти текне да обрнеш внимание, али претежно беа лесни ...... ако јас не знам дали ќе поминам, битно лесно беше :rofl:
    Имаше некое прашање за хипотезиве, нултата и алтернативната, за р вредноста, за поправниот фактое, за пописот, за стратификуван примерок, имаше да најдеш должина и број на групни интервали, па неш за карактеристиките на стандардизираниот, па да најдеш каков е распоредот (асиметричен и тоа со сплоснатоста), имаше за случајни примероци, за оценувањто мислам ..... и тоа :D
     
  3. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Ти благодарам премногу :$ :$ се надевам и дека кај нас ќе е лесно! :)
     
  4. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    Да не знаете ЕВТ дали секогаш ја намалува скалата???
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Да секогаш ја симнува Митре границата само незнам на колку, иначе на прв кол. знае ептен да ја спушти ама под услов на втор да му надокнадиш.
    Ќе каже на предавање.
     
  6. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    А да прашам јас за оценки, дали попушта за после??? Јас имам 21, за 10ка да извадам на вториот ке треба сите 30 да ги освојам :^) што е малку тешко... ама ако не спушта скала за оценување ќе морам да се потрудам... Ваши искуства?
     
  7. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Ако ги освоиш сите 30 на втор, може да го замолиш да ти пише 10ка, иначе регуларно не би ти пишал.
     
  8. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    382
    И јас имам 21 , се надевав на повеќе како што мислев дека беше лесно, ама очигледно дека имало замки што не сум ги приметила, битно поминав, па и 9ка да имам хехехе
    Прашав за скалата дека една другарка падна ама дека слушнав порано од 12 на 8 ја спуштал, 4бода..па за тоа : )
     
  9. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Ако ги освојам сите 30 и според скалата ќе треба 10ка да ми пише бидејќи од 91 е 10ка... 21+30+20+20= 91... Ама ако освојам и помалку дали става... ВО смисла дали е скржав за оценки или не... ОД претходните генерации ако има некој што знае би сакала да ми каже... :D
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас планирам да се запишам тука, голема желба имам за финансиски менаџмент, секако не е лесен смер, но сакам да прашам во однос на рангирањето на средните при упис дали гимназијата Никола Карев-Скопје е добро рангирана?
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Никаква врска нема рангирањето на средните училишта при упис на факултет. Најбитни се успехот од сите години и полагањето матура, односно тебе таму те рангираат според постигнатите поени, а не според тоа каде си завршила.
     
  12. Simona91

    Simona91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Финансиски менаџмент е смерот кај што најтешко можеш да влезеш доколку имаш слаби поени добиено од матурата, оваа година последниот студент што го примија на овој смер имаше 91 бод ... па затоа мој совет ти е доколку не добиеш јаки бодови од матурата и можно е да не влезеш на овој смер, запиши друг смер на пример економија или кој сакаш ти па потоа во 2ра година ќе се префрлиш на финансиски :)
     
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Јас мислам дека најтешко е да влезеш на Е-бизнис и Сметководство и Ревизија. Последниве неколку години како што пратам ситуација, на овие два смера во државна влегуваат само со 100ки, а во приватна до кај 98-97....додека на другите смерови и со помалку.
    Ама тоа и зависи од генарацијата, зависи како има интерес, али овие два погоре се дефинитивно најтешки за влегување
     
  14. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Бидејќи се запишував годинава, на финансиски беше гунгула со 91 беше последниот во приватна квота... а со 96,8 заврси државна квота... Бев скрос одлична, со 2 четвроки на матура со поени 94,5 и сум во приватна квота... За разлика од финансиски на сметководство и ревизија последниот имаше некаде 86,7... што беше втор по најаки пободови, а Е-бизнис последниот имаше 60 и нешто поени што влезе... Оваа година е-бизнис беше длабоко доле рангиран како смер... Мој другар со исто колку моите поени беше 10ти на список во државна квота на е бизнис а јас 20 во приватна на финансиски... Па сами проценете...

    А инаку ако имаш желба за финансиски поарно таму да идеш, макар и 400 евра да плаќаш, барем ќе го студираш тоа што го сакаш... Мора да имаш се положено од прва за да можеш да се префрлиш, прво, а второ од искуство на мои блиски познанички, мн потешко се префрлуваат студенти на финансиски менаџмент отколоку на било кој друг смер... Еве сеа сме при крај и сите ми викаат а јас на финансиски ќе се префрлам, се исто ми зборат, ако е така од втора година ќе треба да постои само смер финансиски менаџмент... Тоа е мое мислење... Барем јас така размилував при уписот, и сега...
     
  15. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Vaka devojki fala mng prvo na site! 3ta god sum momentalno 5.00 dosega mozno e da imam 1,2 4ki vo ocenkite pri kraen prosek no kje vidam i toa dali kje bide taka.Matura rano e da mislam za toa no planiram da zemam mak,ang,soc i se mislam megju filozofija i geo.. ang i soc kje imam5 so sigurnost mak mozno e 4 i za 4tiot predmet kje vidime,no vikaat fil. gi davala istite prasanja..kako odat bodovite ako imas pr. dve 4ki vkupno znam ako si 5.00 imas 60 boda, a vo odnos na skoloto mi kazuvase edno dete on e na Menadzment deka ucenicite dobivaat po 1-2boda od univerzitetot bonus zavisi od srednoto i deka Korcagin i Orce se najceneti sredni..Inaku za smerot,ne bi go menuvala i kje probam da vlezam vo drzavna kvota ne za dzabe gi praam ocenkite!Vase mislenje ? :*
    No, se zavisi od generacijata ali kako sto gledam sekoja godina konkurencijata se zgolemuvaaaaaaaa
     
  16. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Баш напротив, јас кога се запишував пред 4 години имаше многу голема конкуренција, некои беа на листите за чекање, некои не беа примено воопшто. Оваа последнава година мислам дека имаше најмалце пријавени и сите до еден ги примија, причината е затоа што скоро во секој град се отворија факултети и зошто некој да ти доаѓа во Ск на факултет и да плаќа кирии кога може да си остане во својот град.
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ako e taka super Srekicka, no Viiiiip sosem drugo kazuva:/
     
  18. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Да сите ги примија имаше и втор уписен, бидејќи си ги рангираш сите 6 смера, и ако не влезеш во тој што ти е на прво место влагаш во второ место што ти е и затоа влегоа... Ама на финансиски е конкуренцијата уби боже... Јас бев и ученик на генерација, и јас бев 5,00 ама матурата ме зезна више пишав, па плаќам 200 евра повеќе( што и не е нешто многу, меѓутоа коа ќе си помислиш колку труд си вложил душа боли)... А тоа дека се најценети Корчагин или незз што ВРСКА НЕМА.... нема логика тоа, не е точно, со сигурност...
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Јас женски коа се запишував пред 4 години имаше многу конкуренција. Една година само не бев скроз одлична, не се сеќавам сега како точно беше....сум имала некаде 92-93-94 поени и не влегов воопшто. Значи не во државна, туку воопшто ни во приватна, бев на листа на чекање. Сметководство и ревизија инаку. И мој добар другар на е-бизнис со 2-3 бодови повеќе од мене не влезе воопшто. Втор уписен рок, нормално немаше

    Јас среќа се извадив на финта, инаку незнам што ќе правев, ќе требаше на некој друг да се запишам. Јас на втор уписен рок се запишав на факултетот во Штип, ме примија таму и кога почнав во факултет поднесов молба да ме префрлат во Скопје, и ми ја одобрија и така се спасив
     
  20. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    AlicaInWonderland многу итро од твоја страна,браво! Инаку Viiiiip најлошо е кога си меѓу најдобрите и правиш оценки и се,и на крај да се бориш со конкуренција ;/