1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    не сите предмети, значи само некои се полагаат со пишување :!: (два или три)
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    еј извини јас дури сега го видов постот.....за смерот е-бизнис само една година го слушав и имав само еден предмет основи на е-бизнис ама воопшто не беше како што кажуваа и како што го опишуваа...можеби моите очекувања беа поинакви, има колеги кои останаа таму и се фалат ама јас неможев и несакав тоа да го учам, не видов перспектива и сменив сега се префрлив на финансии :)
    пробај можеби на тебе ќе ти се допадне како е осмислен и како функционира тој смер.... ;)
    само едно сфатив дека ништо не е како што изгледа, кога ќе се вклопиш во шемата ќе видиш многу пропусти и недостатоци.....јас се смеам и сега со колегите што еве се при крај на е-бизнис им викам да ми дефинираат што се и што ќе работат.....и почнуваат да вртат околу нешто да ми објаснуваат како тоа било иднината во бизнисот и се ќе било по електорнски пат и бла бла....јас велам да се вратиме во реалноста во македонија тоа не функционира и прашање е кога ќе профункционира, во други земји ДА тоа е така и може да се просперира со една ваква насока ама тие што сакаат во странство да работат таму и студираат, обично од овде се извезуваат други струки, економисти ретко.... :)
     
    На passion.for.fashion му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Јас како што сум слушала, се е оптички, освен математика и статистика мислам, такви каде што има решавање задачи... Туку да ве прашам слушнавте ли за она дека ќе има по 2 колоквиуми место по три??? Мене ми спомнаа, ама не ми се верува...или јас не сакам да верувам незнам...

    И сакам да ве прашам тие што сте погорни години на Економски... На кој принцип учите? Ми велат често ааа заборави си раскажување, а без да си раскажам џабе ке читам... Вие како учите??? :D
     
  4. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69

    До сега се беше оптички, освен математика ,но дали ке биде и сега исто не знам.. а за колоквиумите точно си слушнала, сега ке се само 2 :worried:
    Што се однесува зтоа за учењето , точно, заборави си раскажување :D ако почнеш така да го учиш секој предмет ти нема крај и без глас има да останеш :lol: :lol: Инаку ја учам на тој начин што го читам материјалот повеке пати, а некои побитни работи ги учам напамет, како што се поделби, потточки и сл. :D но пак се зависи од предметот.
     
  5. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Оф мори мајко, како ли јас тоа ќе учам.... Уффф, 2 колоквиуми, пак многу материјал за колоквиуми... Хммм... Да се надеваме дека пак ќе биде оптички, не гледам причина зошто не би било.. :D
     
  6. LadyS

    LadyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    kolegi dali ke imam poteskotii so angliski 2 ako go nemam slusano angliski 1 :worried: i kazete mi nesto za profesorkata Marija Madzar 8)
     
  7. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    а што е тоа оптички? :$ јас сакам да одам на овој факултет ама тапа сум не разбирам ништо...и ако може некој да ми каже каква математика се учи таму...:)
     
  8. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65


    Znaci jas sum diplomiran ekonomist veke dve godini na Kiril i Metodi univerzitetot vo Sk, t.e. na Ekonomskiot vo Sk de i da vi kazam moe mislenje za e-biznis smerot: smetam deka e eden od porazvienite na nasiov fakultet vo smisla ima dosta praktika i diplomiranite studenti na ovoj smer imaat poveke moznost za rabota. Diplomskite trudovi im se srtucni trudovi, t.e. prakticki i gi izrabotuvaa za postoecki firmi i nemozat da diplomiraat bez da obavat praksa vo istata firma, sto na nieden drug smer na ekonomski go nema. Od vtora godina pa do kraj, 80% od predmetite im se na angliski jazik so sto epten se uhodeni so biznis angliskiot, znaci daleku poveke od drugite smerovi koi samo slusaat angliski. I od vtora godina imaat ,nogu porazlicni predmeti od drugite smerovi i pokreativni; rabotat vo timovi itn. Jas iskreno se kaam sto ne otidov na toj smer. Najprvo sakav ama posle i jas slusnav losi raboti pa se zapisav na nadvoresna trgovija. A kaj nas se skeptici za toj smer, zasto znaete deka ne prifakame od prva nisto sto e novo. Inaku smerot e atraktiven i perspektiven osobeno za kaj nas zasto tuka tek pocnuva da se razviva e-biznisot, a nie nemame dovolno obucen kadar za toa.
    E pa devojki ova bese moe mislenje, moze gresam ama toa se moi vpecatoci i samo sakav da gi spodelam so cel da pomognam. Znaci ako sakate nesto pokreativno i porealno da ne recam so mnogu praksa na ekonomski, edinstveno ovoj smer go nudi ova, site drugi smerovi, bez navreda ama znam zasto bev student tamu, se samo bubanje na prazno koe sto veruvajte nema da vi koristi po zavrshuvanje na fakultet.

    pozz devojki, so sreka ;) :hai:
     
    На passion.for.fashion му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65
    Opticki e nacin na polaganje. Znaci si slusnala neli za usno i pismeno. Ova e vid na pismeno polaganje, samo sto ne e opisno so raskazuvanje tuku so zaokruzuvanje na eden od poveke ponudeni odgovori od A do G ili D zavisi koj kako.. Toa e kako test od poveke prasanja, najcesto poveke od 20 i site se na zaokruzuvanje. So testot odi i sifrarnik kade sto se prenesuvaat t.e. "se bojat" zaokruzenite odgovori od site prasanja i posle pri pregleduvanjeto, opticki se cita samo shifrarnikot i toa odi mnogu brzo. Znaci ako sakaat mozat rezultati za nekolku saata da izvadat za 200 studenti i poveke.
    Е ова е корисна метода само за факултети со голем број на студенти. Иначе е меч со две остици - или можеш да поминес многу лесно и да препишеш се или можеш да испогрешиш цел шифрарник и да паднеш на испит.
    Се надевам бев доволно јасна

    позз :hai:
     
    На Macedonianbro му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    да да јасна беше фала....и ако се може вториот дел од прашањето за математиката да се одговорит :worried: :))))
     
  11. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65
    Vo prv semestar (prva godina) se uci matematika koja e skoro ista kako vo sredno, samo ima dve temi pogolemi so koi se srekavame prv pat (ova go zboram za luge koi nemale dopirni tocki so ekonomijata prethodno), toa e VEROJATNOST - koja e prilicno komplicirana ama se uci i STOPANSKA/FINANSISKA MATEMATIKA a toa e mnogu interesno i lesno e. Posle vo vtor semestar imas statistika koja neznam zosto vazi za najtezok ispit na ovoj fak ama jas nemav problem so nego. Ima zadaci mnogu ama ne se teski, samo ima mnogu formuli za pamtenje i treba zdravo ucenje za da znaes koja formula kade da ja primenis. Ama i toa se uciii. E sega zavisi za koj departman (smer) stanuva zbor, ima poveke ili pomalce zadacki ama tie ne se nesto opasni. Znaci prva godina ima taka poveke za resavanje. Vo princip ne e tesko ;)
     
  12. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    фала...барем ме охрабри малку :D и уште со колку минимум поени се примаат на тој факултет ако можете да ми кажете и не ве замарам повеќе хихихи
     
  13. astalavista

    astalavista Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Dali nekoj od vas go ima angliski jazik II kako izboren predmet ?sakam da znam dali profesorkata pusta spisok ? пошто знам дека ако не си на списокот не може да се полага преку колокфиум !! :?:
    [mod-kirilica:rhvwzg4p][/mod-kirilica:rhvwzg4p]
     
  14. Bise

    Bise Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    И јас морам да ги оспорам тие што го критикуваат е-бизнис смерот. И јас сум на тој смер и супер ми е, и не е точно дека кај нас воопшто не е развиено електронското работење, прво информирајте се малку па после пишувајте.Веќе почнува да се развива е-банкарството, потоа сигурна сум дека многу од вас не знаат, меѓутоа постојат и онлајн продавници, а допрва ќе се развива уште.начи ова сеуште е во почетна фаза, меѓутоа тоа нас баш ни одговара, пошто нова гранка од бизнисот е и им требаат стручни кадри. Башка, колку од вас знаат што е тоа Ghant chart, AOA i AON networks i sl? Епа ние не само шо знаеме шо се, туку знаеме и да работиме со нив. Колку од вас знаат за што служи микрософт проект и колку знаат да работат во него? A microsoft access? Или pantheon? Или Adobe Dreamwaver? Студентите од другите смерови се што знаат да направат е да дефинираат што е еконоија, менаџмент итн. Со други зборови, немаат никаква пракса, само теорија им е натрупано. И во текот на цело студирање, едвај еднаш до два пати да имаат направено бизнис план. Ние правиме, бизнис планови, маркетинг планови, планирање на проекти, веб страници, бази на податоци... и тоа се за постоечки фирми кај нас во Македонија. Па макар и да работам како обичен сметководител, барем моето студирање е далеку поинтересно од она на другите, добивам искуство и си ја развивам креативноста. Па сега, одлучете вие дали е без врска смерот или не.
     
    На LittleDevil, passion.for.fashion и Elen.b им се допаѓа ова.
  15. Negreva

    Negreva Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    когааа сме ки економскиот ке ми каже ли некој ако знае што всушност се смеровите: претприемачки бизнис, менаџмент на човечки ресурси, меѓународен маркетинг менаџмент, односи со јавноста?? ги има на универзитетот за туризам и менаџмент и кој би бил подобар??
     
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    КолокВиум, а не колокфиум :!:
    Извинете за офф-топик, ама сепак за образование зборуваме, па треба и правилно да пишуваме. :)
     
  17. butterfly6

    butterfly6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ај ве молам ако има тука некое девојче кое студира на овој факултет,е прва година и полагало математика(мислам дека вчера беше полагањето 01.11) и нормално ако сака да ми помогне нека ми прати порака..хитно ми треба помош
     
  18. ive.ive

    ive.ive Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Е па, не си во право. На тој смер има најтешки предмети и професорите се најзафркнати. Скоро на сите предмети што се оптички има и плус прашања на пишување, а и не е можен само еден одговор. Треба да се информираш малку подобро :)
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MyMar

    MyMar Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    4
    Колку поени треба да имаш за да се запишиш на е-бизнис во приватна квота? па макар и пред линијата да си :)
     
  20. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    како тоа мислиш да си и под линијата :^)
    и нема одредено колку поени треба да имаш,заиси од тоа колку ќе имаат и останатите пријавени