1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Знаете ли зошто 80% сте паднати - затоа што 70% од вас сте учеле само прашања од либро, затоа што 90% од вас не идат на прадавања, а 80% ни на вежби не идат. Основи на сметковотство е еден од најлесните предмети на факултетот, ама тоа не значи дека може да се положи така што ќе се научат 4-5 страни прашања од либро. А во однос на границата имате среќа што е 50 бода, кога јас бев прва година се положуваше од 60 бодови ( 60% како што е во најголем дел од предметите во погорните години, исто основи на економија мораше да имаш минимум 34 бода, а не како сеа само 30). Наместо да ја барате вината кај професорите,границите,прашањата едноставно сватете го малку посериозно факултетот и почнете да учите! Поздрав. :)
     
    На Albertos, mirandaa, smooch и 4 други им се допаѓа ова.
  2. b.u.tt.e.r.F.L.Y

    b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    И бруцоши да знаете дека понатаму ќе имате и 60% за положување на одредени предмети и предмети кај кои за 0,5 ќе сте паднати/положени.
    Паталец како мене би советувал, прашањата од Либро ви се како додаток за повисока оцена, а не како доволен материјал за положување!
    Ако основи на сметководство не го научите добро што понатаму со управувачко сметководство,сметководство на трошоци,државно сметководство и сметководство на непрофитни организации,финансиско сметководство...? Тука Либро воопшто не помага.
    *конкретно за СиР смерот*
     
    На M-1207, Taa1994 и classy_M им се допаѓа ова.
  3. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    Девојки дали знаете на која сметка треба да се уплати на факултетот за редовен студент и уверение за положени испити за земање на стипендија?
     
  4. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Дали некој што е на е-бизнис втора, трета година ги има review questions за втор колоквиум што се?
     
  5. sonce1212

    sonce1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ти благодарам со мало закаснување
     
  6. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    Дали при пополнување на УППИ образец за положени испити кој го бараат при аплицирање за стипендија во делот на предвидени предмети треба да напишеме 8 или 7 ???( инаку сум втора година)
    Зошто јас прашав на студентски и ми рекоа да пишам предвидени 7 а положени 8( имам 8 положено, 3 задолжителни и 1 изборен во прв семестар, и 2 задолжителни и 2 изборни во втор), а на други колешки исто на студентски им кажале да пишат предвидени 8 и положени 8.
     
  7. Hasi

    Hasi Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Нешто повеќе за праксите на аиесек, дали има процес на елиминација каде се престојува итн
     
  8. Arwen15

    Arwen15 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали на втор колоквиум по Основи на сметководство има теорија или стриктно само настани? :)
     
  9. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Има и теорија ама многу помалку за разлика од прв колоквиум.
     
    На Arwen15 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.260
    Допаѓања:
    2.564
    И мене ова ме интересира,нека пише некоја постара колешка:)
     
  11. fournow

    fournow Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    11
    Како е СЈС на испит?
     
  12. Hasi

    Hasi Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Како е фпи за оценки? Дава михаил 10ка за 2,3 поени, со се проект или не?
     
  13. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Некој искуство за "Англиски јазик во струка 2" ?
     
  14. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    За проектот добиваш толку бодови колку што ви кажал Кирил дека се максимум ( при тоа пази затоа што не сите проекти ќе добијат бодови). Ако при собирањето на бодовите од прв и од втор колоквиум и оние од проектот тогаш ти фалат 2,3 бода за 10ка тогаш бесмислено е да се надеваш дека ќе имаш 10ка. Инаку скалата е доста висока мислам дека 10ката е од 94 бодови.
     
  15. Hasi

    Hasi Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Значи ако е добар проектот ќе ти даде поени ако не нема ич?
     
  16. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Ако ви е Кирил ќе ги добиете или сите бодови ( освен ако со бодовите не качите 2 оцени нагоре, тогаш ќе добиете толку бодови колку што ви требаат за една оцена нагоре) или воопшто нема да добиете бодови. На крај кога ќе ги објават конечните оценки и бодови ќе ви пишува дали ви е квалификуван или не ви е квалификуван трудот, ако е квалификуван ги добивате бодовите во спортивно не.
     
  17. Hasi

    Hasi Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Аха, а колку се максимум поени од трудот?
     
  18. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Мислам дека беше 8 бода ама не сум сигурна, во секој случај доволно за да можеш да идеш една оцена плус ( можда и воопшто да немаше бодови туку само да имаше кој труд е квалигикуван и кој не, така што квалификуваните добиваа оцена плус а другите не). Сеа мешам како оценуваше Кирил а како Елена затоа не сум баш сигурна. инаку скалата ти е
    60-66 (6)
    67-74 (7)
    75-84 (8 )
    85-93 (9)
    94-100 (10)
    Значи ако имаш барем 86 бодови од двата колоквиуми ( плус стручен труд) скоро сигурна ти е 10ката, ама пази на втор колоквиум имаш и отворени прашања кои во принцип се спои од тоа што го учите и твој субјективен став па моше да се зезнеш на нив.
     
  19. Hasi

    Hasi Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Фала ти многу!! :D
     
    На Taa1994 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Дали некој што оди на вежбите финансиско сметководство од втор колоквиум би бил љубезен да слика и сподели со нас? :)
     
    На ZigZag123 му/ѝ се допаѓа ова.