1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. S.17

    S.17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Колешки, како поминавте денес на испитот сметководство и колку прашања имаше? :)
     
  2. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    Мислам дека јас сум единствената што супер помина. Имаше 40 прашања и супер беше, за разлика од колоквоумот...
     
  3. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    Значи стварно е толку тешко организациско или само празни муабети ?
     
  4. S.17

    S.17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Се надевам дека и во јуни ќе биде супер, да не е само како втор кол. :/
     
  5. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е тешко, баш напротив. Муабетот дека е тешко го пуштија тие 20тина студенти што не го положија на колоквиум и после пак паднаа на испитот и после на вториот испит у септември било со отворени прашања. Ама на колоквум и на првиот ипсит у јуни е на заокружување и е многу лесно не слушај некој што не се замарал да го положи на време и што сакал без учење воопшто да пројде, така не се проаѓа ниеден предмет!
     
    На Elena69221, Kri_Sh и Emanuela12 им се допаѓа ова.
  6. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Мене доста тежок ми се виде, особено зашто не бев навикната на предмет со до 5 точни во прва година. Отворените за мене беа тешки, а и општо потешко ми е на отворени прашања да одговарам по било кој предмет. Треба многу да се знае и да се раскажува на нив за да поминеш. Така да можам да кажам дека ако учиш на колоквиум е полесно.

    И исто така не сакам да кажувам кој предмет е лесен или тежок, ниту да кажувам земи го нема да погрешиш, така за организациско цела група "колневме" една колешка што го утепа предметот од фалење. За некој што положил од прва нормално дека е прелесен, ама секоја приказна си има своја страна и ако на една индивидуа му е лесен тоа не е целосен впечаток за предметот. Прашај повеќе луѓе што го полагале и донеси си заклучок. :)


    Доколку некој може да сподели искуство со следните предмети за изборен (дали е задолжотелно да се оди на предавања, колкав е материјалот, со колку точни одговори е колоквиумот/испитот):
    1. Анализа на временски серии
    2. Менаџмент на ризик
    3. Англиски 2
     
    Последна измена: 21 јануари 2016
    На Emanuela12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Значи кај органицазиско фората е да се положи на колоквиум или на првиот испит ( што не би требало да е проблем ако го прочиташ матријалот барем еднаш). Инаку на отворени прашања верувам дека ви било потешка, ама исто така сметајте дека претходните години асистентка беша Александра ( Хитлер) а сега нема да е она затоа што е на породилна. Инаку сите 3 предмети што ги имаш наведено се лесни ама сметај дека ако го избереш Анализа треба да идеш на предавања за да научиш затоа што се работи на компјутер и сам дома тешко се уди, додека ако идеш на предавања или вежби прелесно ќе ти биде, лани сите што идевме имавме 9ки и 10ки. Јас оваа година ќе го земам менаџмент на ризик слишнав дека не мора да се иде на предавања ама ако идеш давал плус поени и исто ако презентираш имаш плус поени, сличен бил принципот и патријалот како по предметот финансиски менаџмент ( ако си го имала се ти е јасно ). А за англиски 2 зависи кои просефор ќе е ама секако матријалот е тој, слично е на англиски 1, елементарни прашања од текстовите и многу малце матријал за учење.
     
    На Emanuela12 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    Женски, ај и ова да ми разјасните. За прв семестар уплатив 6150(100€х61.5) е сега на iknоw ми вика дека должам и дека сум требало да платам 6560. Од каде овие 6560? Нешто по кредити се рачуна или како ?
     
  9. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Се плаќа за секој предмет по еден кредит а кредитот во државна квота изнесува 3.33,а во приватна 6.66
    4 предмети * 8 кредита = 32
    32 * 3.33евра= 32*205=6560
    Се надевам дека ме разбра :)
     
  10. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    Фалаааа ти многууу :D
     
  11. S.17

    S.17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Колешки, ќе може да ми кажете како иде процедурата за упис на летен семестар, до кога треба да се уплати? :)
     
  12. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    Според мене до денот на запишување, затоа што уплатнициве се во документите што треба да ги носиш на упис
     
  13. Viki00

    Viki00 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми посочи кои изборни предмети да ги земам за во летен семестар, втора година? Фала однапред :)
     
  14. trajanche123

    trajanche123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Во врска со изборниве кои што можеме да ги земеме од друг факултет... Втор семестар сакам да земам еден предмет од ФИНКИ. Првиот изборен ми е Социологија, а бидејќи се зборува дека Еколошки ќе ја сменат книгата, сакам да земам или Веб Дизајн или Обработка на слики (и двата носат по 6 кредити). Кој е вашиот совет? Благодарам.
     
  15. Зоран2

    Зоран2 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Дали некој може да ми каже колку изнесува казната за упис на летен семестар со мало закаснување(2-3 дена).Ви благодарам.
     
  16. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дали некој ќе го избере организациско за изборен?
     
    На mace14 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Jас :)
     
  18. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Колешки дали е стварно дека статистика смерот е бизнис учи различно од другите смерови?
     
  19. Taa1994

    Taa1994 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  20. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    А знаеш дали овие што држат приватни часови по статистика на пр. Баже го опфаќа и материјалот од смерот е бизнис?