1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Arwen15

    Arwen15 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    До кога може да се земе упатница за пракса?
     
  2. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Ако немаш земено оценка од некој предмет од летен семестар сега при запишувањето на зимски нема да ти прават проблеми, а ако немаш земено од некои предмет од зимски семестар тогаш мислам дека мора да земеш.
     
  3. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.077
    Пол:
    Женски
    Па читав на стана на факултетот а и студенти ми кажуваа дека без проблем може да се смени смер после прва година ама не ми е јасно како бидејќи на пример еве сега некој запише економикја и му текне сака на финансиски или на било кој друг смер и? Играат ли улога оценки од факултет или пак оценките од средно пак ги гледаат? Што ако на тој смер нема место? Или пак ако влегол на сметководство и ревизија и сега на менаџмент сака?
    Никако не ми оди у глава како толку лесно може да се смени смер...
     
  4. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Уште многу работи нема да ти бидат јасни ако се зашишеш на економски, ама едно е многу јасно све прават за пари! Па исти е случајов и со ова ако си на првичниот смер во државна квота и ако решиш да го мењаш паѓаш во приватна, инаку мислам дека нема никакви други ограничувања да го смениш смерот после прва год. само поднесуваш молба ти ја одобруваат и готово ( колку и тоа да изгледа парадоксално заради тоа што во прва година некој едвај ќе се запише на финансиски на пример а после некој од надворешна трговија без проблем може да си се префрли на финансиски со многу слби поени ама тоа е) .
     
    На cresa-jagoda и Leat им се допаѓа ова.
  5. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    Ocenkite od sredno igraat uloga pri upis vo prva godina, odnosno odreduvat dali si drzhavna ili privatna kvota. Posle toa gotovo vekje so niv. Ne se sekiraj za kvotite, za pari vo privatna primaat mnogu povekje od shto bi trebalo na bilo koj smer.
    Posle prva lesno e da promenish smer zaradi toa shto predmetite se isti na site smerovi togash, pa nishto ne treba da dopolagash. A na primer posle vtora vekje ako sakash da odish od nadvoreshna na finansiski, kje treba da gi polagash site predmeti od finansiski vo vtora godina shto gi uchele. Realno toa bi ti odzelo cela godina samo za promena na smer. Ocenkite od ispiti tie ne gi gledaat ni za upis na postdiplomski, a ne pa za promena na smer. Ako najubavo sakash da se uverish kako ide ova, prashaj gi tetkite na studentski prashanja ubavo se da ti objasnat.

    Iskreno ne mi e jasno zoshto tolku se zagrizhuvash za promena na smer, a ushte ne si ni prva godina. Posle prva godina sigurno nema ubavo da doznaesh na koj smer shto kako e koga predmetite se opshti i isti na site smerovi.
    Sega kako shto naglasi chlenkata pogore, ako vlezesh na smer so pomalku konkurencija, pa sakash da se ushlepash na pokonkurenten smer...toa vekje e druga rabota :)
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.077
    Пол:
    Женски
    @Taa. @Bezimenka90 Леле па ова воопшто не е фер. Мене целта ми е да ги подредам тие што ме интересираат од најтежок кон најлесен за да влезам на најтешкиот можен па ако сакам промена после да можат да ми ја одобрат полесно, бидејќи нели би сменила во помалку конкурентен па затоа ставив финансиски па менаџмент па надворешна.
    Инаку ди ги рачунав бодовите, со 88 имам шанси за финансиски во приватна? Ме зезнаа овие оценки од екстерно тестирање...
     
  7. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Зависи од конкуренцијата може и да влезеш на финансиски со 88 ама не е сигурно зашто мислам дека оваа година примаат помалце студенти, ама секако пробај ако не биде онда после прва ќе се префрлиш ама не ти го препорачувам менаџмент ко втор - најтапа смер е све напамет учење, а на крај ништо не си научил.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.077
    Пол:
    Женски
    Епа што да правам, кој да го земам како втор? Може ли да ми ги подредиш смеровите хиерархиски за да имам предвид шро и како се, мислам ма сите смерови не само на овие три што ги избрав.
    Јас со сите што зборев наместо да ми помогмат вака реално они ми кажуваа глупости од типот на овој смер одат глупи, на овој паметни, на оној богати, на некој дваесетти сиромашни :sweat::fubar: а што е најтрагично не ни студираат економски и се исплашив малце... Немој да завршам кај '' глупите'' па да ме декларираат и прикажуваат и мене како таква, не знаев дњка постои ваква класификација на факултет....
     
  9. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    Pa ne znam zoshto prashuvash i slushash soveti od lugje shto ne ni studiraat tamu...
    Spored mene na smerovite i nema nekoja golema razlika vo tezhina, ne slushaj mislenja ovoj lesen, onoj tezhok, vaka, taka...se zavisi do studentot. A i na kraj kraeva ako tebe te interesira nekoj smer ich ne se zamaraj shto vikaat za nego. Za mene marketing e najlesen, za nekoj drug ne e. Za nekoj ekonomija e najlesen, a jas ne bi se slozhila deka e tolku lesen. Eve na primer ako tebe bash ti ide uchenje na pamet i memoriranje super kje si pominesh na menadzment, a ako ne ti ide toa kje go mrazish smerot.

    Po tezhina sigurno ne mozham da ti gi naredam smerovite, nitu pak da ti kazham koj da go stavish prv, vtor, tret. Koga se zapishuvav jas ne ni imashe takvo neshto, pa ne ni razbiram ubavo kako funkcionira.

    Aj sega za smerovite spored toa shto znam...

    Nadvoreshna trgovija - glavno predmetite so razbiranje, ispiti/kolokviumi retko imash na zaokruzhuvaje, na raskazhuvanje se. Se uchi pretezhno za EU, Svetska trgovska organizacija, se uchat regulativi, imash i teorija neshto. Profesorkite onaka mozhe postrogo ocenuvaat, ama ne ti postavuvaat trik prashanja i takvi gluppsti.

    Finansiski menadzment - mislam niz temava dosta ima objasneto za smerov, ima dosta clenovi od toj smer, pa poubavo mozhat da ti go opishat. Imav 2 predmeta od toj smer polagano. Isto so razbiranje se uchi glavno. Profesorite mi deluvaat ok, bash dobar odnos imaat so studentite.

    Menadzment - mislam deka ovoj smer e glavno nabrojuvanki uchenje. Nema neshto posebno matematika ili presmetki. Ako ti ide toa nema da imash gajle na smerot. Ispiti pretezno so zaokruzhuvanje.

    Marketing - isto kako menadzment, so razlika shto mislam deka imaat dosta grupni proekti i seminarski. So niv vadat i dobri ocenki na predmetite.

    E-biznis - sega davaat izbor na dosta od predmetite na koj jazik sakash da go uchish (ang/mk). Predmeti imash i so razbiranje i nabrojuvanki. Mozhebi malku povekje nabrojuvanki. Ima dosta vezhbi i proekti na smerov. Profesorite shto mi predavale mene ne bea strogi, i imaa dobar odnos so studentite.

    Ekonomija - vo glavno teorija se uchi. Mislam imaat dosta predmeti so raskazhuvanje. Nekoi predmeti se so razbiranje, a nekoi morash bash na pamet glavno da uchish poshto ti se kako istorija.

    Smetkovodstvo i revizija - iskreno ne znam mnogu za smerov. Nikogash ne mi deluval interesen. Mislam imaat predmeti so presmetki, i dobar del na pamet uchenje, poshto valda uchat regulativi.
     
    На kosmodiks и Leat им се допаѓа ова.
  10. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.077
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, многу, ве изнамачив, ќе размислам уште малку инаку проблем немам со учење, се можсм да научам и со разбирање и на памет, многу брзо памтам и тоа ми е огромна предност зсшто секогаш учам ден-два пред испрашување или тест. Ќе запишам, ако направам добар избор од прва, супер ако не, да сме живи и здрави од до година ќе сменам.
    Фала ви многу уште еднаш
     
  11. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Ако прашаш некој за хиерархиска поделба на смеровите мислам дека 90% ќе го стават или финансиски или сметковотство на прво место. Кога се запишував јас и мене тоа ми беше донегде битно, сеа сватив дека се детски глупости. Јас сум на финансиски пошто важи за најјак смер бидејки се запишуваат најдобрите средношколци таму. И кога сеа би се запишувала на еконмски пак би се запишала на финансиски ама сеа не затоа што другите викаат дека е најдобар туку затоа што програмата и предметите на тој смер најмногу ме интересираат. Јас сеа не можам да ти ги подредам пошто не знам многу за сите смерови ама ако те интересира тоа на кој се запишуваат појаките студенти тоа се секако финансиски менаџмент и сметковотство и ревизија. Јас би ти го препорачала финансиски затоа што се ок професорите во главно млади и гледаат да ја разбереш материјата и да ти остане нешто од тоа што ќе го учиш а не само да научиш нешто напамет да идеш да го положиш предметот и после тоа ништо да не знаеш. И сметковотство е ок смерот само што кај нив има и постари професори што не се трудат да ти пренесат знаење па треба во главно сам да си сенаоѓаш, башка мене лично сметковотството ми е најдосадната гранка од економијата па ја никад не би го учела тоа подетално. Исто мој совет за интересен смер ти е е-бизнис - стручните предмети им се во главно вежби на компјутер и не е се класично учење што значи миже да биде и интересно и корисно затоа што ќе стекнеш и какво- такво практично знаење. Само за е-бизнис треба да стоиш ок со англискиот за да немаш проблеми.
    Инаку Економија - чиста теорија, за мене учење премногу непотребни работи, јас тие ги викак економски филозофи можат за све да зборат теоретски ама на никоја страна подетално не се насочени.
    Менаџмент - како што кажав све напамет, знаење нула, ама ако сакаш да си даваш пари за оригинал книги онда иди слободно.
    Надворешна трговија - не знам ништо конкретно имаме неколку заеднички предмети, и ако судам по нив мислам дека е ок смер.
    Маркетниг - мене ми звучеше многу примамливо, ама сеа сите што веке се запишат велат дека се разочарани од тоа што и како учат и дека не е она што очекувале.
    Сумирано на крај мој совет 1. финансикси 2. ако си ок со англиски и ако те интересира тоа можеш е - бизнис, или па нешто посема спротивно а тоа е сметковотство и ревизија. И на крај на краиштата смерот не е ни нешто кој знае колку битно на крај ќе бидеш дипломиран економист и најповеќе работодавци така и ќе те гледаат без разлика на кој смер имаш завршено.
     
    На mace14 и Leat им се допаѓа ова.
  12. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Кој предмет е полесен надворешна трговија или меѓународна економија?
     
  13. blurryfave

    blurryfave Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво ^-^
    До кога може да се поднесе електронската пријава ?
    една другарка ми беше спомнала до овој понеделник..(а ние се уште ги немаме земено дипломата и свидетелствата).. и сега малку ме фаќа паника..
     
  14. Daredevil08

    Daredevil08 Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам следново:
    Немам доволно поени за да влезам во државна квота на финансиски менаџмент, па затоа планирам да се запишам на некој од останатите смерови и да испратам барање во втора година до студенстски за да се префрлам на финансиски , само ме интересира дали така ќе бидам префрлена во приватна или во државна квота ?
     
  15. Daredevil08

    Daredevil08 Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски

    Регистрирај се на странава https://www.upisi.ukim.mk/Account/Login.aspx?ReturnUrl=/ и откако ќе го направиш тоа логирај се и пополни ја апликацијата во зависност од тоа на кој факултет сакаш да се запишеш а тоа треба да го направиш најкасно до 18 август .
     
  16. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Во приватна, нормално.
     
  17. mart123

    mart123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да се запишам на економски факултет. Планирам вака:
    1.Сметководство и ревизија
    2.Маркетинг
    3.Економија
    4.Финансиски менаџмент
    5.Менаџмент
    6.Надворешна трговија
    7. Е-бизнис
    Инаку имам 81,5 поени.Дали ќе биде доволно? Ви благодарам однапред.
     
  18. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    298
    .
    Дефинитивно мегународна економија е полесен предмет.Имаат сличности предметиве ама надворешна е многу пообемна
     
  19. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    Ima nekoja sto ke se zapisuva finansiski menadzment? :)
     
  20. trajanche123

    trajanche123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Колку чини уверение за положени испити? Ми треба за аплицирање во студентски дом. Фала :)