1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Јас сакам да ве прашам, дали сте спремале семинарска за кај Таки Фити, и да ми кажете нешто во врска со тоа... Што бенефиции имам од тоа што ќе направам? Се презентира ли семинарската? На секого ли му се дава оценка плус што има семинарска?... И некакво искуство плус ако имате? :D
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ^јас си купив семинарска и му ја однесов, беше некои десетина странички...зашто поима немав тогаш во 1-ва година како се прават семинарски :lol:
    И ја дадов на асистентката и ја стави во едно купиште семинарски, не ја ни отвори, само насловот го прочита. :rofl:
    После кога дојде ред да ми пишува оценка во индекс ми фалеа 5 бода за повисока и асистентката воде во списокот дека имам плус семинарска дадено па ми стави поголема оценка :D
    Само ова беше пред неколку години, сега незнам како е :)
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    значи слободно купи си ја семинарската пошо не ја проверуваат, а секогаш Таки дава оценка плус
     
  4. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    дечки да прашам, проф. Дракулевски, каков професор е???? има некој некакво искуство??? што се збори на економски? ќе ни предава на постдипломски на правен па ме интересира, некој ако има некакво искуство да сподели, да бидам спремна и да знам што ќе ме очекува
    thxxxx
     
  5. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Професорот е супер.Предава многу убаво,интересни му се предавањата,со многу интересни и современи примери,не е само досадно повторување на она што го има во книгата.
    Мене ми беше многу ок човекот.А мислам дека и за полагање не беше многу строг :?:
     
    На Elen.b и gluvarche им се допаѓа ова.
  6. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Дали некој има паднато банкарство претходно? Ке мозе ли некој да ми каже како полесно се поминува на испит? :worried:
     
  7. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Колешке и јас паднав тоа, и како што слушнав тешко било на испит, со раскажување е. :( Ти која год. си ?
     
  8. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    јас сум прва, ама мислам дека со пишување полагаат само посдипломците, не ние...се надевам...а идеш на предавања? зошто јас не идам, ми се поклопува и незнам ни до кај сме, да не кажале дека нема да има нешто од книгата ко претходниот пат?
     
  9. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Исто ти се фаќа :) ова всушност е вметнување на кредит- трансфер. Годишно можат максимум да се слушаат предмети со вкупна вредност од 60 кредита...така да 60*10=600 само што може да се случи во првиот семестар да платиш 320 евра, а во вториот 280 ;)
     
  10. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    А девојки, слушнав дека една оценка плус дава ама ако имаш 9ка за 10ка не можело морало плус и на усно испрашување кај Таки Фити да се оди...? Вистина ли е??? Има некој такво искуство или да не има нешто слушнато...??

    П.С. некој што полагал сметководство, сега да е 2ра година да не има да ми каже каков бил кај вас 3тиот колоквиум...(кај нас тој ќе биде втор) бидејќи првиот ист беше како од прослата година што бил го имаше во Либро, а сега овој го нема... Имаше теорија или само беше, решаванки, книжења...

    Фала однапред :D
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Таки дава оценка плус ако имаш семинарска предадено, а јас не сум слушнала некој усно да биде испрашуван кај него.... :^) А за сметководство неможам многу да ти кажам, пошо јас пред 3 години го полагав :)
     
  12. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Дали некој го има слушано предметот Правни и етички аспекти на интернет(по можност како изборен), да ми каже дали е тежок материјалот, кој го предава и дали е терсене професорот? За да знам дали да го земам како изборен во втор семестар... :D
    Фала срцка, значи секакви глупости и дезинформации се шират низ факултетов :D
     
  13. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    466
    Правни и етички аспекти на интернет е многу интересен предмет, има малку повеќе материјал, но интересен е и секако многу корисен.
    Избери го, нема да се покаеш :wasntme:
     
  14. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    915
    Прво целиот факултет е искорумпиран. Кога терба да пријавиш испит има турканици пред студенски прашања, башка што труе на пот, трчање по професори за потпис, паѓање на колоквиум поради сврзник (не било напишано како во неговата книга) итн.
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Инаку Таки Фити испрашува усно...Ја кога бев прва година паднав прв колоквиум за еден бод и место да одам на испит ми даде 100 стр. да научам и ме испраша усно...но не е толку тешко колку што мислите, фин беше, асистентот дури некои ги враќаше да си повторат па пак да дојдат...повеќе мислам дека беше “про форма„ испрашувањето...мислам дека сите поминаа.. :) Фин е Таки ама другите се... :|
     
  16. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Не е така колешке, нема врска тоа дали си на додипломски или постдипломски студии.. Има многу предмети што се полагаат со пишување на испит, па еве и банкарство имаше на пишување, и тоа втор колоквиум..
     
  17. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Јас имам едно прашање до постарите колеги кои биле на испит математика во 1година на економскиот факултет! Значи ме интересира со дава отприлика на испит дали е тешко? ви благодарам однапред
     
  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Колку што се сеќавам, задачи од збирката даваше :?:
    Е сега не сите, ама делумно тие беа.
     
  19. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас полагав со збирка од постаро издание и две задачи ми се паднаа од таму, а сега слушнав дека дал задачи од најновата збирка. Во главно имаше: веројатност, матрица, интеграл (на толку се сеќавам).
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Фала многу...ми олснивте малку! Поздрав до вас ;) Ама ова со веројатноста :(