1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ^ Јас не ја решив веројатноста, пошо не ја ни учев, па поминав со минимум поени - 6ка :)
    ако не форсираш висока оценка, немораш да се задржуваш многу на неа, решавај ги другите ;)
     
    На eleni23 и miljkovic им се допаѓа ова.
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    На Драге понекогаш веројатноста му е многу важна да е решена |( Дека неговата стручна облас е таа.
    Ама ако сите други ти се перфектни, немаш мака ;)
    Сепак тука ти се и консултациите. Ама немој ептен на видик да му одиш да не те зезне како мене :fubar: :fubar:
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ^^ На консултации оди кај асистените, Кире Наумов баш убаво објаснува и јас сум идела кај него, а за Драге и јас мислам како бројче, многу не му се појавувај пред очи, да не те запамти... :tmi:
    Решавај задачи од збирката, горе - доле тие ги дава... ;)
     
  4. sheistheone

    sheistheone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Сакам да се запишам економски ама математиката баш не ми оди... Па сакам да знам дали е многу тешко математика и дали има разлики во смеровите што ќе се учи??
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Математиката е една на економски и има само еден професор. Не се секорај не е многу тешко плус сега дозволува и збирка да носиш, па и да не си сигурна за некоја задача, може да погледнеш и да се снајдеш. Јас не ја сакам баш математиката и не ми иде, ама ок поминав...
     
  6. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Srekicka многу ти сум благодарна...малку ми олесна после ова што ми го кажа...сепак само да напоменам бидејќи сум на дисперзираните студии во Струга не верувам дека ке имаме консултации! И уште нешто сакам да те прашам, нели на крај од збирката има испитни комбинации можно е од нив да ми се паднат задачи и дали има интеграли? :)
     
  7. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Мене не ми се паднала задача од крајните задачи во збирката, мислам дека тие ги дава за вежбање...така да решавај и од нив. А за интеграл мене не ми се падна, ама во другите групи се сеќавам дека имаше. Тие ми беа најтешки мене ама имав среќа па не ми се паднаа.
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hunny20

    hunny20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    83
    Има ли некој што полагал колоквиум или испит кај проф. Калина по статистика, ќе му бидам благодарна ако го сподели неговото искуство, посебно за испит. Било што е од помош,испитни комбинации, скрипта, можни задачи било што...очајна сум :(
     
  9. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Ајде некој нека биде фин да ми каже што да правам, само дезинформации добивам. Се работи за следното: го утнав рокот за земање потписи, и барам да ми кажете дали и кој од следните: Таки Фити, Љубиша Јаневски или Д. Јанев е флексибилен по тоа прашање, да одам до кабинет да ги замолам да ми потпишат или воопшто да не се обидувам откако асистентката Марина ‘‘уредно‘‘ ме замоли да го напуштам кабинетот и да си платам.

    Е, кога сме веќе кај плаќањето, слушнав дека се плаќа по 500 за потпис. Ако веќе морам тоа да го направам (да платам) каде да ја најдам жиро-сметката и ќе треба ли да платам и за асистенти или само за професори?

    Се надевам дека некоја од вас ќе биде барем малку пољубезна од теткиците на студентски и ќе ми помогне, однапред фала. :)
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.347
    Плаќате ако одите во друг термин за потпис??? :^)
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Искрено јас кај Драги на твое место не би барала потис сега...специфичен си е човекот, а кај Љубиша, Таки и асистентите би требало да ти дадат, само оди во приемно време.
    Во случај да треба да плаќаш, на вратата од книжарата имаш жиро сметки и такви ствари, купи си уплатница и ке си ги платиш, по 500денари. А од асистентите мислам дека треба да земеш од Предраг (економија) и Кире Наумов (математика), а за сметководство оди кај Атанаско, не е само Марина....
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Кај Драги не ни планирав да одам, ме интересираше само за другиве, барем некој да соберам иначе бев спремна да си ја платам неодговорноста :lol: само вака да ја намалам сумата што е можно повеќе....ајде фала ти во секој случај па ќе си ја пробувам среќата од утре... :sweat:
     
  13. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Врска немам, прва година прв семестар ми е у тек, затоа и ми се случуваат вакви работи :) што е до мене искрено се надевам дека не и дека се зависи од добрата воља на професорот, ако не го фатиш во добро расположение спреми се да платиш дебело. скап и тежок е студентскиот живот, особено на економски :D
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.002
    Допаѓања:
    66.491
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е од 300 до 500 ден за потпис. Некогаш попуштаат, ако се во добрите, ама некогаш...
     
  15. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.889
    Taки Фити и на предавањето кажа дека за потписи не прави проблем,и на улица да го сретнеш ке ти даде.
    А за другиве незнам,само не оди кај Марина оди кај Атанаско,таа Марина е многу некултурна:)
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Дали има некој што полагал на испит економија?? Дали е потешко?? :worried:
     
  17. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас го полагав економија на испит и ги дава истите прашања од колоквиумите, па според тоа најди прашања од некој што ги положил и двата колоквиуми ...тие се паѓаат. Мене лично не ми беше тешко на испит, а имаше и едни тестови со прашања, купи си ги и нив во копирниците.
     
  18. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    A дали знаеш од прилика колку прашања имаше?
     
  19. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Не се сеќавам точно, али дека е испит минимум 35 би требало да има.
     
  20. eleni23

    eleni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    23
    Калина е супер, кога полагав јас кај неа ( ама во 2006 год) ги даваше задачите од вежби што ги имате пред секој колоквиум само со др бројки, а прашања даваше од тие што се на крајот од секоја глава и тие со z- распоред и се омилени обавезно ги дава, дава плус поени од активност на вежби и присутност. Јас 9-ка извадив :D