1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Ако го испуштиш, рокот, т.е датите :)
     
  2. hunny20

    hunny20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    83
    Фала на одговорот само тие Z-вредности незнам кај и се ама ќе се снајдам. А прашањата од позади мислиш на оние на крајот од секоја глава нели?
     
  3. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Многу проблеми прават ако се појавам во другиот термин да полагам? :sweat:
     
  4. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.451
    најкомплетниот професор на економски....мојот идол... :lol:
     
  5. girl.123

    girl.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дечки може некој да каже како било на испитот математика денеска :worried: :) што задачи имало,прашања ова, она ;( споделете ;( или :D
     
  6. l1234

    l1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Kaко иде скала на оценување економија?
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  7. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Јас денес полагав... Не беше многу тешко, ама за тие што учеле, а за мене беше потешко зашто ништо немав учено... Онака одев да видам што ќе се падне :) Сега ќе ти ги напишам задачите што ми се паднаа-

    1.Во првиот и во четвртиот месец намалено за третиот месец изнесувало 9000.А, во првиот и во петиот месец 20000.Ако п-вото во првото полугодие во годината се одвивало по аритметичка средина.Колку е а1 и а6?

    2.F=1/x2 + 1/y2 pod uslov x+y=c (x2 значи х на квадрат истото е за Y)
    3.кредитот во износ К се маортизира за 15г. со еднакви полугодишни ануитети и полугодисно декурзивно вкаматување.Да се состави А.П за последните три периоди ако предпоследната отплата е 23519,04 а , последната 2417757.
    4, Со примена на императивна метода да се пресмет К.С за квартална:а)антиципативна б) декурзивна Рента 2000 за вложена сума од 7000.Рентата се пресметува за наредните 12месеци.Вкаматувањето е квартално декурзивно

    5. 2x+3y-2t=0
    2y+2z-t=6
    2x+y-z=1
    3z-t=5
    Ова е гаусов метод систем линеарни равенки.
     
    На girl.123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl.123

    girl.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Лелееее па си била ептен срценце :inlove: :clap: фалааа ти многу многу многу :) :) А како успеа бре сите задачи да ги запамтиш :?: браво уште еднаш,ај да положиш па ќе частиш.Кога ќе има резултати обавезно пиши сто си направила,поззз :hai:
     
  9. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    хахаххаа...Нема шанси да положам, веќе кажав дека не бев воопшто спремна...а како ги напишав-епа немав што да правам и зедов ги препишав зошто знаев дека на некој ќе му притребаат ;)
    Туку ти која година си...што прашуваш за математика?
     
  10. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Дали знаете дали можеш да запишеш 2 семестар,ако имаш положено само еден предмет од прв семестар? :?:
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.347
    Јас мислам дека да, после за да запишеш втора година има услов да имаш освоено минимум 30 кредити.
     
  12. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Нема врска колку си положила, во секој случај мора да запишеш втор семестар.
     
  13. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Математика имаше две групи, од кои мојата беше многу полесна за разлика од таа што е овде запишана. Дефинитивно сум имала среќа :)
    иИначе кај мене имаше геометриска прогресија, вложување, амортизација(сите три беа во збирката решени, ама јас ги видов откако ги решив :D ) Имаше и веројатност, тоа беше малку покомплицирано (10 бели 8 црни и непознат број на зелени :o ) и да се пресметаат екстреми......
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Нема врска колку предмети имаш положено од првиот семестар :) тие имаш шанса да ги положиш до септември, ако не тогаш ги презапишуваш (исто како квадрат на предмет). Вториот семестар нема врска со првиот ;)
     
  15. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Фала ви ептен многу! :)
    Значи ќе може регуларно да се полагаат предметите од втор семестар на колоквиуми? И после во сесиите (јунска,августовска) да се полагаат и овие предмети од прв семестар?
     
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Првиот семестар имаш шанса да го исчистиш до септември без никакви казни, а предметите од вториот до јануари наредната година :)
    Предметите од вториов семестар си ги полагаш регуларно без никакви казни...е така да знаеш- знам како ти е и јас бев како изгубен германец кога се запишав на Економски ;)
     
    На MissAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Сакам да ве прашам дали некој го има слушано предметот Економика на внатрешна трговија... Лесен ли е? Мн има материјал или не? Професорот каков е??? Мн е зафркнат вториот семестар во поглед на изборни предмети, а имав една сугестија овој да го одберам... Но сакам да чујам и мислење на некој од вас што го слушал.... :D Ги очекувам вашите мислења :D
     
  18. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    кај Митре ли беше овој испит?Акое кај него-гола вода,прашај си ги постарите од лани кои прашања ги дава зашто ги повторува истоте
    позз и кршете нози :D :D :D
     
  19. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Да да кај Митре.. Уште го немам избрано, треба како изборен да го земам па се размислувам... :D А голем е материјалот или не...? :)
     
  20. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас имав еден друг предмет ка Митре, ич да не се мислиш! Многу лесно се поминува кај него, истите прашања ги врти секоја година. ;)