1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. hunny20

    hunny20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    83
    Може само да ни ги кажеш бројките и страната од задачите од збирката што ти се паднале? :(
     
  2. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Јас ќе ве замолам на постарите колешки да ми дадат некој предлог за тоа кој изборен да го земам во вториов семестар (иначе сум 1ва год)? фала однапред... :)
     
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.847
    Ако ти е за полесно, тогаш избери го Англиски јазик...многу е лесно!
    Јас него би го избрала, затоа што имаш малце потешки редовни предмети во вториов семестар - статистика и економика.
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    850
    Луѓе, што направија со овие електронските индекси? Има некој слушнато нешто? Се надевам дека нема да бидат готови оваа година...глупаво е да плаќаме тие што сме 4-та година. За што ќе ни е тој индекс кога уште 3 месеци завршуваме? Бог да чува, само за пари зинале :@
     
  5. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Мене пак ми рекоа да си ги чувам англиски 1 и 2 за втора година бидејќи втора е најтеска веројатно економика и статистика не се потески од менаџмент, маркетинг, финансиско сметководство и се живо што има во втора... И јас сум прва... И најверојатно ќе земам економика на внатрешна трговија, кај Митре... Уште да дознаам дали има мн материјал или не само :D
     
  6. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    3.070
    И јас сакав да земам Англиски, ама со овој Митре ме предомисливте :D :D
    Стварно е мн лесно? Ако не, ич да не се мислам ...... треба да се мисли на статистика и економика :D
     
  7. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.847
    Зависи за кого како, јас квадрат пишав заради статистика, а и економика не ми беше многу лесно, а маркетинг го положив на испит од прва, а менаџмент на колоквиуми....плус маркетинг ви е изборен (освен ако не си на смерот маркетинг). А кај Митре лесно се поминува ;)
     
  8. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    А тие што имаа зимски семестар трговско право со 9 кредити, сега мора да изберат предмет со 6 кредити?! Така мислам дека е...
    И некој предлог на предмет со 6 кредити? :/ Сите некако ми се за никаде...знам англиски сите го спомнуваат ама не сум сигурна, не ми се ризикува хехехе
     
  9. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400

    Јас мислам дека нема врска тоа... не сум слушнала такво нешто... :o
     
  10. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    Како што се сеќавам кога се запишувавме работата беше до 35 кредити да имаме, ама ко демек дозволија и со 36, за трговско да можеме да го избереме дека само тој носеше 9 кредити од изборните...а вкупно цела година требало да имаме 60 кредити...за тоа мислам дека сега треба предмет со 6 xD Може и само лошо сум информирана :))
     
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мај грл нема да плаќаме за електронските индекси, имаме платено и преплатено хахах :D
    Ние ја прашавме девојката која што слика, рече дека нема да се плаќа. Најверојатно ќе ги дадат од овој семстар :) ееееее колешки сме биле, па уште изгледа дека сме и врсници хахаха :rofl:

    Емче можеш да земеш предмет со колку ти одговара кредити, не мора 6 само збирот да ти биде до 32 во семестар (некои кажаа го зголемиле до 35 :?: )
     
    На Mygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    382
    Да да 35 се, т.е. можевме и 36 сега во зимскиот.. значи сега 2 задолжителни ќе имаме со 9 кредити а изборниот можеме колку сакаме : ))
     
  13. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Уште некој да ни каже што слушал економика на внатрешна трговија изборен кај Митре дали има мн материјал супер ќе биде... :D зошто еве ги кај се уписите на втор семестар на 31... :)
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    Oсвен партиципацијата при заверката на семестар + 50 денари таксени маркици на уплатница, сега да знаете дека за сите студенти (вонредни и редовни) задолжително е плаќањето на 290 денари за оние картичките за присуство на настава/вежби !!! И ова е најновата глупост на ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ !!! Значи сепак ЌЕ ГИ ПЛАЌАМЕ !!! :devil:
     
  15. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    3.070
    Браво за факултетов значи. Поголема глупост не можеа да смислат.
     
  16. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    Srekicka ти пишав ЛП ама не знам колку ти стигна...вчера нешто не се праќаа :worried: Вака пишувало на факултет...колега така ми пренесе. Плус тоа ако не им требаа картички на вонредните, зошто ги тераа да се сликаат ? :?:
     
  17. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    а каде го пишува тоа, на страната на факултетот барам неможам да најдам :?:
     
  18. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    На факултет го пишувало ова, колега ми пренесе. Утре ќе одам јас, па ќе ви пренесам за сигурно што е како е :)
     
    На FBI и tedybear им се допаѓа ова.
  19. tedybear

    tedybear Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Сите што полагале математика за економисти да знаете дека има резултати на факултет :)
     
  20. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    400
    Дали некој од вас зема оценка сметководство, бидејќи денес Зорица давала оценки... Јас не сум знаела нигде не пишуваше... Ај ако земал некој оценка нека ми каже дали рекла професорката нешто за друг ден... Фала однапред :D