1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.455
    Допаѓања:
    47.542
    Пол:
    Женски
    Статистика мене ми беше Калина, само она е мислам, а можда и Тевдовски сеа. Предметот е препреинтересен, со кејф го учев.
    Трговско право е мачја кашлица зимај обавезно, се положува со прашања од Либро, плус професорот е ѕвер
    Организациско е преинтересно и дава оценка плус за активнсот на час и на вежби, ама превише набројуванки. А критериум за положување и на колок. и на испит е 61/100 бода.. јас тоа на испит бев и со 61 положив..ако сакаш такви предмети земи го
    Вовед во животна јас бев кај Пеце, досаден предмет+досаден професор= СМРТ
    со плачење ја отварав книгата, а не е тооолку досадно, се збори и за загадување, има интересни делови
    прв колоквиум се положува со прашања од Либро, ама баш истите. Втор е микс, има од тие од Либро+нови+ есејски две
    ама лесни се сите
    зафрканции се
    летен 2 семестар е најлесен семестар од цели студии
    моеш и ебизнис да земеш, предобар и прелесен предмет, а корисен е и интересен
     
  2. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Na kolku godini se menuva programata?
     
  3. camsgirl

    camsgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Статистика е лесно ако одиш на предавања и вежби, предаваат Марија и Калина, мене ми беше Марија и сум презадоволна, стварно се труди се да ти објасни и да ти помогне колку што може. Од Калина се жалеа дека не предавала убаво и не ги предавала задачите како што треба. Организациско ти е исто како да учиш менаџмент, има многу и професорите (а и предметот)се досадни, и малку по строгички иако е изборен предмет. Ако ти одат набројуванки и учење на памет земи го. Прв колоквиум даваат и отворени прашања, мада само дефиниции и набројуванки беа и тие. Вовед или Пеце или Борче ќе ти биде, двајцата се досадни ама Борче е по лабав и по фин, Пеце е ужас и многу по строг ама Пеце повеќе го води предметот. Се учи од прашања од либро, истите се паѓаат само што ти дава и на втор колквиум отворени прашања, ама можеш да користиш книгата 5 или 10 мин. А иначе книгата е катастрофа не се учи од неа ништо. Трговско право незнам како е годинава, до лани беше предмет од зимски семестар и го предаваше Гелев од правен факултет, се учеше од презентации што ги даваше асистентот и беше лесна 10ка, ама се збореше Гелев дека ќе оди во пензија и Љубен(што беше асистент) ќе го предава предметот па незнам дали ќе е така лесно и оваа година.
     
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.455
    Допаѓања:
    47.542
    Пол:
    Женски
    не е у пензија Гелев
    иако ќе е боље Љубен да го предава (ради лепотата нели), овој е топ ќути
    сакам право на друштва да зеам кај него, нема потреба да се пенизонира дур не ми залепи една 10ка
    една и единствена 10ка у индекс ми е од трговско право
    живи смешки е
     
    На camsgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.455
    Допаѓања:
    47.542
    Пол:
    Женски
    На 4
    Сеа ја сменија
    Ја сум по старата пример 2017/2018 пошо 2020 се запишав
     
  6. e24m03

    e24m03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Kakvi zadaci ce pagaat na vtor kolokvium osnovi na smetkovodstvo
     
  7. Darko947

    Darko947 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво! Јас сум студент којшто е запишан во 2016г. На смер финансиски менаџмент, моментално имам 5 предмети кои ми се останати за да го завршам факултетот и искрено сеуште плаќам партиципација само затоа што сум толку блиску (а толку далеку) од дипломата. Пишувам овде со цел да наидам на помош, материјали за учење кои ги имам но се од поодамна и не сум сигурен дали би ми завршиле работа. Ако некој сака да ми помогне мислам дека и јас би бил од помош за поголем дел од предметите бидејќи имам доста материјали. Предметите кои ми се останати се: ЈАВНИ ФИНАНСИИ; ЛОКАЛНИ ФИНАНСИИ; ФИНАНСИСКИ МЕНАЏМЕНТ; БАНКАРСТВО; ФИСКАЛЕН И МОНЕТАРЕН СИСТЕМ НА ЕУ.
    Ви благодарам.
     
    На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Radss

    Radss Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво, што дава математика на дополнителен? дали задачите што ги немаме или што не ни се точни на колоквиумот? И колку треба да ни бидат точни за положување?
    Ве молам кој знае за помош. знаете колкава е мака математикава
     
  9. skyfly 5

    skyfly 5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    108
    Јас полагав дополнителен пред 3 години откако на испит немав доволно поени,беа 2 задачи(обично ако си бил прва група на испит/колоквиум ти паѓаат од втора) и треба да ти се точни 2-те за положување.
    Знам имав нешто аморитзационен план и влогови/ренти беа најдоминантни задачи.
     
    На Radss му/ѝ се допаѓа ова.
  10. It'sTalija

    It'sTalija Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво колеги, дали некој би сакал да сподели искуство со предметите Монетарна економија и Финансиски пазари и институции?
    Предлог лесни изборни за летен семестар втора година?
     
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.455
    Допаѓања:
    47.542
    Пол:
    Женски
    Фпи е препреинтересен
    Убав предмет е, слушај го Кире
    Земи МЧР, Демографија, економија на соц држава
     
    На It'sTalija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Софивв

    Софивв Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  13. Софивв

    Софивв Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali polagavte?kakvi bea prasanjata vo koj kontekst?
     
  14. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае што значи изреката пливај кучешки пливај краул? Од менаџмент е. Од друг факултет сум и учам менаџмент па не ми е јасно.
     
  15. Aannn21

    Aannn21 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Dali osnovi na ekonomija e tesko na ispit. I kolku poeni treba za polozuvanje?
     
  16. AnjaJakimova1

    AnjaJakimova1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2022
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Kolku prasanja dava Snezana na ispit Marketing, koja e strukturata, na sto poveke da obrnam vnimanie...?
     
  17. corpse bride

    corpse bride Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    ne e tesko, zemi si gi i prasanjata od libro, lani dosta se padnaa od tamu. so 26 poeni se polozuvashe, ovaa godina ne znam kako e granicata
     
  18. Aannn21

    Aannn21 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam za osnovi na e biznis se mislam dali da go zemam kako izboren? Kako odi polaganjeto kakvi se ispitite/kolokviumite? Dali e tesko?
     
  19. _wurtando

    _wurtando Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo, ako ima nekoj so pravel proekt kfi lani da mi pise
     
    На Tanya9 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. corpse bride

    corpse bride Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    top predmet e, ako ti ide angliskiot izberi go posho polaganjata se na ang a predavanjata na mkd. jas 1-2 kje go procitav materijalot of knigata pred polaganje i polozuvav na kolokvium