1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. SlimReaper

    SlimReaper Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Машки
    Дипломската можеш да ја пријавиш одма кога ќе ги имаш сите оценки во индекс и iknow
     
  2. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    a moze li na primer,ja da polozam sve u juni a u avgust da prijavam diplomska,ili mora odma posle pollaganje na ispitite?
     
  3. An4ita5

    An4ita5 Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Sakam da prasam kako najlesno da se nauci osnovi na ekonomija?
    dali za kolokvium bi bile dovolni prasanjata od libro ili treba i od kniga da se uci?
     
  4. Michaelalala

    Michaelalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2022
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство со предметот Лични финансии?
     
  5. MoNiToDi

    MoNiToDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2020
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Споделете искуство за предметот национални сметки кај билјана дали е добар за изборен ?
     
  6. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Dali ako mi istece programata spored koja sto sum zapisa a 2017/2018ke ucam novi predmeti od 2022/2023 programata?
     
  7. 6264

    6264 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2021
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    10
    Predlozete privatni casovi po osnovi smetkovotstvo osven Emi?
     
  8. Idk

    Idk Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Dali po site predmeti od 1 semestar mora da se kupat orginal knigi?
     
  9. skyfly 5

    skyfly 5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    104
    Бара редовно учење и најдобар начин е од книга+редовност на предавања прашањата од либро може да послужат само како некое насочување кон поважното но сепак според мене не се доволни за положување. Во тие од Либро имаше и доста грешно одговорени кога го учев предметот.
     
  10. skyfly 5

    skyfly 5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    104
    Да предметот е лесен и соодветен за изборен.
     
    На MoNiToDi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. skyfly 5

    skyfly 5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    104
    Зависи дали бараат професорите,поточно ако на полагање кол/испит е дозволено користење книга во ограничен временски период тогаш ќе треба оригинал книга а доколку не тогаш може копија.
    Обично по основи на сметководство бараа оригинал но сега не знам како е. Математика ни беше дозволено збирка па таа мораше оригинал а другите беа копии.
     
  12. SlimReaper

    SlimReaper Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Машки
    Како бе деца сакате да учите само од либро и да положувате? На памет ќе научите и така мислите ќе пројдете? Кој ќе ве вработи утре такви,кој ќе ви даде да водите некоја фирма или државна институција? Не е факултетот како основно и средно. Морате да вложите максимален труд ако сакате да успеете во било што.
     
    На __tea__ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. te0

    te0 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Теорија на организација некој што има да ми пише?
     
  14. skyfly 5

    skyfly 5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    104
    Многуте испитни комбинации од Либро и нивно користење за полагање се резултат на тоа што многу долго време нема промени во тестовите и што не се издаваат книги(има предмети за кои книгите се од пред 15-20 години) а притоа многу од работите во нив веќе или не постојат или се тотално изменети во пракса.
    Кога би имало почесто издавање нови книги и испитни тестови тогаш би се разбил таквиот шаблон и стил на учење и положување. Сепак има предмети кои не се положуваат по прашања туку бараат редовно учење но се малку на број.
     
    На Јованка Брош му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dreamer777^

    dreamer777^ Нов член

    Се зачлени на:
    18 јули 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали реално мислиш дека по завршувањето на факултетот ние ќе имаме соодветно знаење за да можеме да бидеме компетентни за работа? Со оглед на тоа што повеќе од предметите што ги учиме ни се само бубања без практика. Кога и самите професори нагласуваат дека со вистинското знаење од областа ќе се сретнеме дури кога ќе започнеме со работење, ја не гледам проблем да си бараме скратени материјали кои што конкретно не насочуваат што бара самиот професор.
     
    На Sielo❤️ и angjelina им се допаѓа ова.
  16. SlimReaper

    SlimReaper Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Машки
    50% си во право.Искуството многу битно тука се согласувам ама теоријата дава основа. Како ќе работиш сметководство ако не знаеш што се средства и обврски или што е биланс на успех? Како е можно да бидеме економисти а да не знаеме што е економија од обем,закон за опаѓачки приноси,макроекономски политики? Сами се лажете дека ќе си олесните ако учите само од либро,јас ви кажав добронамерен совет како повозрасен од вас и како некој што дипломирал. Ќе се сложам со тебе дека некои смерови се само бубање на памет тука ги ставам менаџмент и маркетинг,ама како што реков само половично си во право.
     
    На NBA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. la creatura

    la creatura Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    10
    Kaj koj profesor da zemam diplomski trud smer finansiski menadzment?
     
  18. NBA

    NBA Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
    Јас ќе кажам една работа:
    Кога градиш една куќа, почнуваш од темелите.

    Образованието не е измислено за некој да си помине набрзина низ процесот. Економијата е наука, има и теорија и пракса и едно без друго не може. Не мислам дека треба да се буба, никој не очекува да знаете се на памет, но она што се очекува во пракса е да можете да споите теорија со пракса и да дадете правилни мислења и насоки за постапување. Е за тоа ви е потребна теорија, да имате основа, да изградите добри темели заради себе, не заради некој друг. Јас никогаш не престанав да учам, бидејќи секој ден има нови процеси, нови закони, нови начини на работа и сакам да сум во тек. Нема се да научите кога ќе дипломирате, цел живот ќе учите, ако сакате да бидете добри во својата работа, се разбира.

    Е сега, неодамна се најдов во ситуација каде една економски неписмена личност беше ставена на висока позиција во финансии, научила два три збора и неколку работи битни за задачата, но немаше основа. Таа личност виде во мене конкуренција и буквално ме истурка од работа. Околу неа има само понеписмени од неа (економски неписмени, да не се сфатиме погрешно), исклучиво такви вработуваа во компанијата, пошто таа ги бираше. Мене ме одбра друга личност од компанијата, некој над неа, кој виде во мене потенцијал и капацитет, а таа ме истурка на најгруб начин. Во таа средина имаше место само за лица без основа, кои ќе научат два три повторувачки процеси и нема да знаат ни на кое конто книжат ни зошто ни како. Едноставно, ќе го повторат процесот кој ќе им го (по)каже едно 100 пати дневно и толку. Најсреќна и во единствен случај насмеана беше кога некој ќе згреши, тогаш таа беше херој, пошто нели ќе го реши проблемот, а во суштина таа не водеше да згрешиме, нејзини насоки сите следевме цело време и нормално е само таа да знае да го реши тоа што го водела погрешно. Мозокот на тие вработени не е вклучен во работно време, размислуваат со мозокот на раководителката. А нејзе и смета кога друг мисли и така сите среќни.

    Јас пак да се родам, пак ќе бидам економист и ќе мислам со моја глава. Моето знаење е ценето на друго место.

    Секој со своите желби и интереси, кој како сака така нека прави. Можеби некој сака некој друг да мисли за него. За такви позиции, не треба економско знаење, секој може да ги работи и факултетот е непотребен, но ете некој измислил дека за таа позиција треба доказ за некакво образование и го бара и не му е битно дали знае или не знае, треба да следи насоки, ќе ги проследи и толку. Економист е по вокација, ете книжи, всушност не знае ни дека книжи, повторува процеси, ни од конта разбира, ни зошто кое каде е, не знае ни данок да пресмета, но небитно, работи што му е кажано, зима плата и тоа е доволно. Сите среќни!

    Никого не осудувам, секој по свое, секој со своите желби и потреби и му посакувам на секој да напредува како што посакува. Но, многу би сакала сите ние да се почитуваме и да не си наштетуваме едни на други.
     
    На skyfly 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dreamer777^

    dreamer777^ Нов член

    Се зачлени на:
    18 јули 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Точно, далеку од тоа дека скратените материјали можат да те научат на извештаите како се подготвуваат, за тоа ни се тие предавања, вежби... Мене искрено, прашањата ми се водич кој шо помага да се види на кој начин професорот ги поставува прашањата. Скратениот материјал ми служи од кога ќе ја обрнеш цела книга да видиш кои се поважните делови на кој треба да обрнеш внимание. За да си сметководител убедливо не ти помагаат прашањата од Либро на кој ќе го научиш на памет одговорот, ама да има предмети кои немаат смисла книгиве ни предавањава, има...
     
    На MoNiToDi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    dali strategiski menadjment e zadolzitelen proektot?