1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Штип

Дискусија во 'Образование' започната од despin4e05, 17 јануари 2014.

  1. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ме интересира каде се наоѓа економскиот факултет оваа година и колку семестри има насоката меѓународна економија
     
  2. HoneyHoney

    HoneyHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Некој ако знае да каже прашања за испит меѓународна економија од Емилија М.Кацарски, и економика на ПП. од Круме? Фала :)
     
  3. JKK

    JKK Нов член

    Се зачлени на:
    12 август 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво луѓе нов сум на форумов, имам прашање доколку некој би можел да ме советува. Значи еве ви линк до новите наставни програми на Економски Факултет https://drive.google.com/file/d/0B8D6d_GaI_2ZQUtoV05sbkdka2M/view?usp=sharing

    Ги прикачив на гугл драјв бидејќи тука не ми дозволуваше да ги прикачам. Се двоумам помеѓу Финансии и Бизнис Економија, но незнам за кој смер да се одлучам. Уписите почнуваат во понеделник така да супер би било некој ако може да ме советува до тогаш. Благодарам.

    Јас веќе имам завршено еден факултет, но сакам да завршам и Економски, моментално имам своја мала аутсорсинг компанија но и работам како фриленсер со неколку capital investment advisers компании во Њујорк. Воглавно кои смер би го препорачале што повеќе ми одговорал за работа во вакви фирми кои се занимаваат со publicly traded companies, инвестирање, анализирање и слично. Финансии, Бизнис Економија или пак можеби Претприемништво? Но мислам дека нај би ми одговарала една од следниве Бизнис Економија или Финансии.
     
  4. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Здраво, прва година сум на економски факултет во Штип. Па ако може да ми кажете повеќе за професорите(Дарко,Стеван,Еленица,Круме ... ) на што повеќе да обрнам внимание за овие колоквиуми и слично.
    И што мислите, во Струмица од истите предмети полагаат неколку дена пред нас, дали е можно да се истите прашања?
     
  5. Healthyandbeauty

    Healthyandbeauty Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Најчесто ги даваат истите прашања
     
  6. Meagan2000

    Meagan2000 Нов член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Јас се запишав на магистерски во Штип и ако може некој да ми даде мислења или насоки за менаџмент кај Т.Мицевски, економија кај Круме Николовски,и финансии кај Ристо Фотов.
     
  7. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Мицевски е душа човек. Омилен професор ми беше. Се залага за студентите и многу фер човек е. Секогаш е спремен да ти помогне, да те упати.
    Круме и тој не е лош.
    А Фотов реално не можам да го смислам. Кај него се е како ќе го погодиш. Ако е добро расположен супер ќе минеш, ако не е мисли му ја.
     
  8. Meagan2000

    Meagan2000 Нов член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Твоево мислење е второ што го добив но апсолутно исто со првото .ти благодарам
     
  9. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Како оди процедурата за купување потпис по физичко?
     
  10. Healthyandbeauty

    Healthyandbeauty Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Здраво , дали некој знае што прашања се поставуваат најчесто на испит по предметите Банкарство ,Анализа на финансиски извештаи , и финансиски менаџмент?
     
  11. Healthyandbeauty

    Healthyandbeauty Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
     
  12. anieko

    anieko Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Има ли дати за полагање,јас го положив пред две години,повеќе внимание на слајдовите,конкретни прашања,и кратки одговори бара како што се наведени во слајдовите.
     
  13. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Прва декада Банкарски менаџмент и Хартии од вредност портфолио менаџмент има ли некој полагано да пише како беше испитот , усно или писмено , кои прашања се дадени ???
     
    На Healthyandbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Да се пренесе на колегите да се вклучат овде со цел да споделат некое прашање !!
     
    На Healthyandbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sandra85

    sandra85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Zdravo dali moze nekoj da spodeli.iskustvo za ispit kaj fotov konkretno finansiski menadzment.Sto otprilika dava za ispit fala
     
  16. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Sega finansiski menadzment e kaj Ilija , od prezentacii se uci, vidi vo e indeks moze profesorot ti e smenet ili pak da nema prof.
     
  17. Healthyandbeauty

    Healthyandbeauty Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Samo vo Skopje go predavase ovaa godina Fotov finansiski,vo drugite gradovi bese Ilija...
     
  18. sandra85

    sandra85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Дали некој знае како би можела да се информирам за кај фотов за посдипломски што дава на испит имате ли контакт од некој што е на посдипломски или да знаете некоја група каде се споделуваат искуства поз
     
  19. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Пиши му меил закажи термин за консултации со проф Фотов
     
  20. sandra85

    sandra85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Дали некој студент од Скопје ј има книгата по финанаиски менаџмент од Фотов? Ми треба книга не копија, фала