1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екскалибур

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kelebeim***, 23 октомври 2015.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Офф топик:
    Дадената листа не е целосна и има неколку грешки. Во Македонија при Комисијата за односи со верските заедници моментално постојат околу 40 регистрирани верски заедници и религиозни групи , но само дел од нив се протестантски. Од горе наведената листа следниве верски заедници не се протестантски:
     
    Последна измена: 9 декември 2021
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Peer pressure.
    Се однесуваш онака како што се однесуваат другите.
    Не дека те тераат останатите од настанот да бидиш таму и да го правиш тоа, туку едноставно 'се потчинуваш' на начинот на кој сите се однесуваат.
    Како на школо, или на работа.

    Е сега, има некои што нема да сакаат да се подвргнат.
    Тоа @orce што го постираше за правилата... ако ги прекршиш, ќе те избркаат од 'обуката'
    Се разбира дека нема сите да останат.
    Многу зависи од тоа како ти е претходно презентирано и како самиот си го толкуваш.
     
    На Waverly Raven, srhsejbsk и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  3. Sakura

    Sakura Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Ауу језа ме фати уште од првите редови. Погледните ги само првите неколку реченици. "Целта на правилникот е учесникот да ја оствари својата цел. Нема друга цел. Тоа е единствената цел."
    Одма се гледа дека и те како има друга цел. Ако беше така нема да имаат потреба да се повторуваат толку пати, тоа е резултат на страв дека нема да им се поверува.

    Правилата им се :x јас вака ги анализирав:
    Да му препуштиш целосна контрола на својот ум и тело на некој си самопрогласен мајстор без име и презиме.
    Ми изгледа дека правилата им се осмислени за да го ослабат човек колку психички толку и физички. Со тоа што не дозволуваат комуникација за друго освен да се велича просветлувањето и мајсторот и никаков контакт со надворешниот свет, автоматски го оставаат човек сам со своите мисли и прикаските од мајсторот. Значи учесниците немаат друга активност во денот освен тоа да се целосно фокусирани да им влезе тоа што им се кажува во глава.

    Друго, им ги контролираат оброците и лекарствата. Значи целосна контрола на телото. Мали оброци за телото да нема многу енергија, кога телото нема енергија нема ни мозокот. Се онеспособуваат луѓето тотално да размислуваат трезвено.

    Забрането кафе, цигари и алкохол. Да не претерам ама 90% од возрасните пијат кафе и барем 50% се пушачи. Оние кои редовно го правеле тоа и наеднаш престануваат нормално кризираат. Тоа кај повеќето буди емоции и го прави човек ранлив = лесен за контролирање.

    И на крај :fubar: МАЈСТОРОТ Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО! Немаш право на мислење, тие неколку дена мајсторот е твојот ум.

    Па и пораките што ги праќал, ц ц ц. Ги поврзува своите глупости со едни од најголемите христијански празници. Зошто? За да создаде слика на чисти намери бидејќи поврзувајќи се со нешто добро стекнува доверба од луѓето. А ако подобро размислиш, од една страна зборува за Бог и Исус, значи друг Бог над нас, а од друга страна ги убедува луѓето дека тие се Бог? Каде е логиката?

    Грозно како им се пери мозокот на луѓето, ама како што кажаа и други пред мене, најлесна мета се ранливи, наивни и очајни особи кои можеби имаат некој проблем кој не знаат да го решат самите па кога некој ќе понуди спасение веднаш загризуваат.

    Чувајте се сите, свашта има по светот... :hug:
     
    На Waverly Raven, sino.o.oka, dejziii и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Infinity freedom

    Infinity freedom Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2021
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Bash naprotiv dobro sto se razcepka za sto poveke luge da znaat
     
  5. Asteroidcrashboy

    Asteroidcrashboy Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Машки
    Vo pravo si treba da ima edukacija besplatna za site da znaat pogotovo pomladite lugje koj polesno pagjaat pod vlijanie
     
    На Infinity freedom му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BrownEyes

    BrownEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    Овие уште се активни? Моја блиска пријателка во последно време ми прави вакви муабети за просветлување, за сопствената моќ и сл.. се прашувам да не навлегла и таа во тие води
     
    На Infinity freedom му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Infinity freedom

    Infinity freedom Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2021
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Da uste se aktivni i toa kako pred Eden mesec imaa toa kako li im se vika prosvetlenie me vikna moja bratucedka
     
    На BrownEyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Оваа секта е многу распространета т.е истата идеологија се провлекува низ многу книги за познатата таканаречена манифестација.:D
     
    На Infinity freedom му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Уште одите на сеанси? Не се најде чаре да се затвори групава?
     
  10. Infinity freedom

    Infinity freedom Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2021
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Nie ne odime samo znaeme luge sto odat
     
  11. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Не мислев конкретно за тебе, за нас. Мислев на членовите кои пишале од прва рака искуство со групата.
     
  12. BrownEyes

    BrownEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    Во кој град имале средба?
     
  13. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Што не ќе се измисли за да се лапаат пари.
    Јао
     
    На Infinity freedom и Need for Speed им се допаѓа ова.
  14. Snaata

    Snaata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    247
    Ако може некој да ме контактира како да се извлече личност од оваа с***. Моја блиска личност е навлечена на нив.
    Помош
     
    На Dark light ◇> му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BrownEyes

    BrownEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    И мојата пријателка е навлечена, нејзините плачат, оди и низ други градови, никој не може крај да и најде каде и кога оди и кога ја организираат оваа глупост
     
  16. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.816
    Допаѓања:
    10.455
    Пол:
    Машки
    Значи се уште е активно чудово… Ужас. :worried:
     
  17. WorkOnYou

    WorkOnYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Да, сектата сеуште е активна. Од денес им почнува интензивот и мислам дека трае до недела.

    Човекот што се нарекува мајстор, очигледно е психопат: мами, манипулира, слаткоречив е, има веројатно грандиозна самодоверба, недостаток на каење и бла бла.
    Дали некој од овде јавно има пишувано за овој такозвани институт и бајачот Мајстор?? Искрено коа прочитав се овде, ме фати језа и почнав да си поврзувам мн ствари бидејќи имам блиски луѓе кои оделе и уште одат кај него, но секако не може да се добие инфо од нив што точно се работи.
     
    На simoncelicius и Dark light ◇> им се допаѓа ова.
  18. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Se sto si odi redovno po toa ke si zabega
     
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Ако таа личност е задоволна со патот по кој одбрала да врви, немаме право да ѝ се мешаме. Замисли тебе да ти се меша некој во твојот личен живот, како би ти било?
     
  20. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Moze da se izvlece sekako