1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екскурзија

Дискусија во 'Образование' започната од kristii, 12 април 2011.

  1. LuDaChA22

    LuDaChA22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    29
    Сакам да прашам...?

    Не добив одговор прв пат. :^) се надевам сега ке ми одговорите.
    Што и колку облека да земам за на екскурзија? ке идеме во охрид два дена.
    и што да носам вечерта во диско? фустанче и сандали, сукњичка(цветна), маичка и сандали(бели) или ако е поладно хеланки или фармерки и маичка и сандали или балетанки? штикли да носам ли? зш сум 8мо одд..

    http://www.polyvore.com/%D1%86%D1%80%D0 ... =32576853-вакво фустанче само со бел каиш
     
  2. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Па земи фармерки, тренерки, некоја маичка по кратки и блуза по долги ракави, дуксер, и јакничка земи си зашто е ладно.И боди, гаќи и чорапи и пижами најбитно. :!:
    За во дискотека ќе се смрзнеш во фустан или маица и сукња, најубаво фармерчиња, маиче штосно и балетанки.Штикли нема потреба, на ескурзија идеш, а не на модна писта. :!:
    Те, па колку оптеретување му удри. :rofl:
     
    На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Одговорот на ова прашање е индивидуална работа и зависи од тебе и твојот карактер.Пр. јас кога бев 8мо,носев свашта,исто ко што носам и денес после 7 години и кај и да патувам.Менувам комбинации при секое искачање и пристигнување во хотел,и затоа се товарам без потреба,бидејќи сакам да сум во различно секогаш(поготово тие неколку дена).Ако си практична,одбери си од дома,што би носела за по пат(советувам тренерка и патиче),одбери си друга пријатна облека за во хотел(сигурно нема да седиш со облеката со која си патувала во автобус),земи си комбинација од фармерка,блузичка и некое џемперче,во комбинација со патиче и некоја ташна преку рамо,или ако е посвежо(немам информација за времето во охрид)земи си јакничка и некоја интересна марама ако носиш.Понеси си и наочари за сонце за секој случај.За диско,ти препорачувам некоја светла фармерка,со некоја интересна кошулка или маичка во комбинација со балетанки или кондури на плута(пак во зависност од твојот стил на облекување,а за 8мо одделенка е таман) и додади интересен часовник и долг ѓердан-ланец кој би го зачинил вечерашниот изглед.Биди своја тинка и уживај во едноставноста и убавините на годините.Убав помин :)
     
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Па збори со другарките, консултирај се, види што ќе носат они и од прилика според тоа ќе сфатиш што да носиш и ти.
    Фустанчево инаку е убаво, за штикли не сум воопшто против, ако носат другите и ако и тебе ти е мерак носи и ти.
    Количински колку да носиш, тоа е твој избор, јас би носела по 3 маички, 3-4 џемперчиња, 2 пара фармерки и слично.. нема потреба од повеќе, а можеби и ова е многу.

    Како и да е, ти реков, збори со другарките. Распрашај се..
     
  5. babylove123

    babylove123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    55
    Кај нас во прва година ги носат еднодневна некаде низ Македонија.
    Во втора 2 или 3 ноќевања во Охрид.
    Трета во претходните години се одеше во Будимпешта,Прага.. но од лани 10 дена во Шпанија,Франција и Италија.Екскурзијата во трета мислам е најдобрата ама и местата се одлични.
    Во четврта мислам досега сме немале но можно е и да се организира.
     
  6. Minnie.Mouse

    Minnie.Mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    22
    Ние во 3та година бевме Белград , Трст , Лидо ди Јесоло , Венеција , Верона и Загреб бевме
    5 дена и си поминавме феноменално. Ни се погоди и временскиот период бидејки бевме во јуни и се бањавме во Јадранското море.. Кога се вратив дома бев ко црнец :D лелее колку само ми недостига ...
    Но ајде сега 4та како матурска екскурзија ке одиме 7 дена во Турција незнам точно во кое место, сигурно и ова ке биде незаборавно :)
     
  7. The.girl.in.pink

    The.girl.in.pink Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    13
    Јас сум тотално разочарано од моето училиште.На екскурзија не имаат носено само 3 пати.Еднаш во трето,днаш во четврто и после еднаш во петто.А сега сум осмо.Па не се фер :@
     
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали екскурзиите во средно кога се оди во странство се многу скапи(ако може некој и отприлика да ми каже цена), Зашто ми се оди на екскурзии но секако ако се за секој пристапни цените, ( да знам какви цени ме очекуваат од екскурзиите што во сите средни училишта се планираат за во странство) :?: :|
     
  9. JoelleSweet

    JoelleSweet Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    Лани одеа 2 година во странство но не на исто место со 3 а оваа година нема затоа што мала била бројката , а јас сум 2 ;( :)
     
  10. markovska.m

    markovska.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Повеќедневна средношколска екскурзија

    Дали можеби некој знае колку пари од прилика е неколку дневна средношколска екскурзија во Италија ??
     
  11. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Повеќедневна средношколска екскурзија

    Зависи колку дена, но од прилика е некаде 12 000, но не ме држи за збор.
     
  12. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ако е само Италија за 6 - 7 дена до 12 000 денари, обично 11 900 како што ги ставаат цените, а може и поевтно да биде. Колку за споредба ние лани бевме за Австрија, Франција и Италија, 9 дена, а се плаќаше по 17 990. А имаше понуда од агенцијата и само за Италија и мислам дека беше 10 900 денари, меѓутоа сепак тоа зависи од туристичката агенција, број на денови, каде и колку ќе бидете сместени во хотели, со вклучени оброци или без, со автобус ли ќе се патува цело време или можеби и брод, заради тоа што колку што се сеќавам од лани кај нас таа понуда што беше за Италија, вклучуваше и патување со брод од Албанија до Лидо ди Јесоло ( Италија ).
     
  13. fyfy

    fyfy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Нашата екскурзија до Италија 7 дена чинеше 13 990 ден. Тргнавме од училиште до Албанија бевме Драч и од таму со брод до Бари. Па Рим, Верона, Венција, Ватикан, Лидо ДИ Јесоло и Пиза. :)
     
  14. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    моиве сега ке одат на екскурзија во Италија и кошта 16 780 за 7 дена..

    сакамм да прашамм дали е некој запознаен со некој закон со кој од 2014 се викаа дека 4та година средно повеќе нема да одат на екскурзии заради матура и што ја знам уште.. така наслушнав, но дали некој знае повеќе да ми каже??
     
  15. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Јас бев на екскурзија во шесто. Многу убаво си поминав.
    Имаше и во четврто, но јас не бев (бидејќи мама не ме пушти, а и во право била, за некаде била екскурзијата).
     
  16. JLoFan

    JLoFan Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    сега во мај ќе одиме на Екскурзија но уште нема одлучено дали во Италија или Турција
     
  17. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Да се консултирам со некои што сте биле на екскурзија во Прага, Братислава, Дрезден и Виена
    1. Колку ноќи бевте?
    2. Колку пари носевте со вас? Колку ви останаа? Колку се доволни според цените таму?
    3. Некои цени ако памтите
    4. Како менувавте пари?
     
  18. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Јас вчера се вратив од екскурзија. Бевме 6 дена со 3 ноќевања преку Фалкон травел Прага-Дрезден-Виена. Екскурзијата беше супер, за моите впечатоци нема да раскажувам, тоа е лично доживување и сопствен вкус.
    За пари повеќето носеа околу 200-250 €, преку сила 300 за секој случај. Ние планиравме шопинг во Дрезден бидејќи ни рекоа дека многу е евтино, ама не изнакупивме премногу бидејќи немаше такви попусти како што кажуваа па така јас, а и повеќето си вративме голем дел од парите. Реално 200-220/230 за секој случај ти се доволни ако не планираш да се расфрлаш и трошиш на глупости. Јас дома вратив 190 евра.
    Во Чешка се плаќа со круни, кога ќе шетате низ Прага ќе ве однесат во менувачница каде што не зимаат провизија, 1€ е 27,50 круни. Ама по пат ако некаде плаќате во евра ќе ви враќаат кусур во круни и така крадат и после се чудат од кај им фалат пари.
    Инаку за цени ми текнува во Мекдоналдс во Прага Биг Мек оброк 6 евра, Хамургер во Дрезден 4 евра, Чизбургер во Виена 5 евра. Во Старбакс во Прага цените се од 99 до 199 круни, за другите градови не знам дека не влегов.
    Магнетите за на фрижидер во Прага се 30 круни. Одете во една продавничка во близина на Астрономскиот часовник, не во уличката кај што е Старбакс, туку од другата страна, има една со огромен избор на магнети. Ние бевме поголема група и вработената беше македонка и кога не слушна дека збориме ни ги наплати по 25 круни.
    Во Дрезден магнетите се 4,5 до 5 евра, а во Виена од 2,5 до 8 евра.
    Во Хард Рок кафе маиците во Прага беа 28 евра, а во Виена машките 23, а женските 25 евра.
    Дрезден одете во Прајмарк огромна продавница за облека, најевтина е, а во спортските продавници е поскапо и од Македонија.
    H&M е најевтино во Прага, нешто слично во Дрезден, а во Виена е изгор скапо во било која продавница.
    Се на се, убаво доживување и најмногу ми се допадна Прага.
    Убав помин и пиши впечатоци кога ќе се вратиш. :)
    П.С Многу долг и мачен пат, сите се разболевме. :(
     
    На Macedonianbro и neongirl07 им се допаѓа ова.
  19. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на информациите. Едвај чекамм :):)
     
  20. sandra01

    sandra01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Ние во прва година бевме дубровник и белгад, а сега во втора холандија,грција,бугарија и германија :)