1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Експресионизам

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bitter-Sweet, 4 февруари 2018.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.229
  Допаѓања:
  63.524
  Пол:
  Женски
  Експресионизмот е правец во уметноста од 20 век кој го нагласува изразувањето на субјективните чувства и расположенија. Тежнее кон изразување на внатрешните напнатости, екстатичности, визионерството. Во ликовната уметност се забележува посебно акцентирање на боите, а како претходник во слиакрството се смета Ван Гог.

  Во литературата, се карактеризира со истакнување на лирски и драмски форми со слободен стих, екстатичен тон, хиперболичен израз.

  Експресионистите ја отфрлаат идејата за прекрасното во вид на склад, хармонија и остварено единство на надворешното и внатрешното. Затоа експресионистите ќе „запрат“ и кога нешто не е докрај доречено. Во сето ова има нешто што потсетува на романтизмот. Оваа сличност не е случајна: и двата правца се спротивставуваат на реализмот.


  T03327_10.jpg
  Naked man with a knife, Jackson Pollock, 1938-40

  mark_rothko_violet-black-orange-yellow-on-white-and-red.jpg
  Untitled, Mark Rothko, 1947

  Franz_Marc-The_Yellow_Cow-1911.jpg
  The Yellow Cow, Franz Marc, 1911

  C5qYgpnWcAAQ0n9.jpg
  Edvard Munch, 1894-5.

  Гнездо_III_(2003)-Г.Чемерски.jpg
  Гнездо III, Глигор Чемерски, 2003

  18.jpg
  Петар Мазев
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.