1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Експрес лонец

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од jacqueline.s, 10 јануари 2018.

 1. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  Барав ваква тема, не најдов.
  Вчера си купив експрес лонец. Читав дека брзо се правеле јадењата.
  Ај тие со иксуство споделето што готвите во него најчесто, колку често го користите, некои рецепти или совети. Било што би ми било од корист моментално.
  Освен манџи, сарми и грав што друго може да се спрема во него?
  Јас купив еден турски 1600 ден од 7 литри, баба ми ми го предложи оти на него гума не требало да се менува. Вака изгледа.
  [​IMG]
   
  На Esmeralda-MD, cresa-jagoda, chocolade и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  20.715
  Јас немам. Мајка ми имаше на времето, не сум сигурна дали уште го користи а ако не зошто не. Знам дека покрај за другото редовно го користеше за правење чорби. Ептен и ги фалеа, дали од лонецот или од неа беше... :). Значи телешка чорба со коски, чкембе чорба, кои захтеваат подолго варење па со ова се скратуваше времето на подготовка. Не знам каква марка беше нашето.
  Пробај направи нешто па сподели искуство.
   
 3. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  79.753
  Пол:
  Женски
  Јас имам еден во кутија уште не почнат ,незнам зошто ама ми е страв со такво чудо. Мајка ми ,свекрва ми многу го користат и се задоволни,и вистина се скратува времето за варење .
  Можеби треба да му се земи редот и нема филозофија .
   
 4. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  Аааа го сефтосав денес. Правев нешто полесно за почеток, манџа грашок со свинско мевце. Ми го бендисаа многу дома. Значи мисија успешна. Варењето се на се беше 15 минути :o.... и месото и грашокот беа идеално варени. Не ми се верува дека имав ручек за 30 минути од почеток до старт. Ќефови сум.
  Ќе пробувам и други работи, степ бај степ.
  Важно, од пусти страв, ко за прв пат, капакот го отворав со оклопи околу мене, и ракавици, наметки преку глава, за секој случај.... хахаххахахахха. Беше комично, ама барем видов дека не е ништо страшно :D
   
  На Esmeralda-MD, cresa-jagoda, irenna и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.654
  Допаѓања:
  196.242
  Пол:
  Женски
  Ме охрабруваш и јас да почнам да го користам. И мене така ми стои во кутија. Додуша, имам и slow cooker, па се двоумам меѓу него и експрес лонецот, ама вториов ми е поевтина варијанта. Не знам со отворање/затворање како е, и јас исто ко тебе со оклопи изгледа ќе го отворам :lol:
   
  На Esmeralda-MD, kankus, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.471
  Допаѓања:
  170.731
  Пол:
  Женски
  Оставете го на ладна рингла 5мин, па тек после отворете.. е јас 10 го оставав, од страв де:wasntme:
  Ми кажуваше колешка на мајка ми како кокошката и завршила во таван, па затоа:rofl: да не треба да го варосувам пак:angel:

  Добра опција е за варење месо..
  Сепак, во него не преферирам да зготвам целосен оброк..
  Сакам кога ќе го промешам уз варење, додадам зачини итн..

  Кај моите имав еден експрес лонец од Бугарија купен пред многу години, душа му извадивме.
  Бренд - непознат:lol:
   
  На Antebellum, Esmeralda-MD, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 7. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  Денес направив кременадли. Прво ги намачкав со сенф и зачин за свинско месо, ги запржив во лонецот во врело масло од двете страни, да заруменат. Турив пола литар вода со зеленчукова коцка супа, ловоров лист и црн пипер. 15 мин во лонецот, плус 10 додека падне притисокот. Супер испаднаа, и не личат на варени. Меѓу печени и варени.
   
  На cresa-jagoda, irenna, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.048
  Пол:
  Женски
  Ние го имаме. Одличен е за се, за храна и други работи.
  Нема да се разочарате од него,секако ако имате кој да ве подучи.
   
  На cresa-jagoda и Annath им се допаѓа ова.
 9. Poppins

  Poppins Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  5.559
  Пол:
  Женски
  И јас имам од 9л е кај мене :tmi: го имам една год и макс го користиме најчесто за дивеч стави го и заборај го јадењето така викаме ние за експресов сум готвела и кокошка фантазии излева наставај све и затворај телешко сега за малата сето го обарив во него .. за отварањето бев хит и јас на балкон првиот пат го отварав и одалечена од него и тоа пола сат го остаив да мирува :D:D и чекав некој да има околу за случај помош да ми треба :D
   
  На Ava.84, cresa-jagoda, victoria и 3 други им се допаѓа ова.
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.974
  Пол:
  Женски
  Јас не сум користела експрес лонец. Но, мајка ми и баба ми често готвеа во него. Ми се допаѓа вкусот на храната и сакам да експериментирам со садови.
  Предноста е брза и чиста работа, а сепак домашен оброк.
   
  На cresa-jagoda, Bozica1980 и Annath им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.574
  Пол:
  Женски
  Многу одамна, кога колевме свиња, кога ги полневме фрижидерите за длабоко замрзнување, користев експрес лонец за да се свари главата од свињата, потоа го вадев лесно месото и правец во рерна на потпечување.
  Сега ретко го користам, тежок ми е за миење..инаку го употребувам за варење пченка и за зелка..
   
 12. Ana Marija 1

  Ana Marija 1 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  9.252
  Пол:
  Женски
  Јас максимално го користам експресот. На почетокот ми беше страв, ама сега немам гајле. Еве денес направив грашак. пред тоа сарма, компир манџа. Речиси се' готвам во него.
   
  На cresa-jagoda, Annath и jacqueline.s им се допаѓа ова.
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  Му го зедов јас редот, готово :) омилен сад ми стана во кујната. И мм среќен, и ќерка ми јаде повеќе мевце вака, повеќе го сака... И јас побрзо готвам. Win-win
   
  На joy1, Ava.84, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 14. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Жаки пиши од каде го купи. Јас каде и да видам под 100 евриќи нема експрес лонец. А не знаеш колку ме настрви :D
   
 15. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  Има поефтини, турски, исто си ја бркаат работата. Дури и подобро, зошто на тие гума не треба да им с е менува.Барај по продавнички каде што продаваат чинии, тави, такви работи. Или ако си скопје на пластичарска побарај.
   
  На Annath, cresa-jagoda и irenna им се допаѓа ова.
 16. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  50.044
  Пол:
  Женски
  Имам сличен погоре на сликата, но е многу стар иако сеуште си ја врши улогата на експрес лонец. Сега ќе почнам пак да го користам со оглед на скратеното време на готвење, а денес и тоа како е потребно во извршување на секојдневните активности.
   
  На jacqueline.s, Annath и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  30.590
  Пол:
  Женски
  Порано по дома го користеа, мала бев и многу ми беше страв од него. :D
   
  На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.880
  Пол:
  Женски
  Експрес лонецот ми е најискористено нешто во кујна. Подарок од свекор ми :lol:
  Готвам се во него. Моите се германски и одеа комплет од 4 и 8 литри со еден капак.
  За жена, поготово вработена, експрес лонец е спас.. Ние кога го купивме наводно рекоа дека е единствен експрес лонец што нема ризик да пукне.. А за отварање, јас го ставам цело тенџере под чешма, кај рачката тука има едни како дупчиња од кај што искача воздухот при варење. Штом влезе тука вода нема потреба од чекање, одма се отвара.. Еве ваков е мојот.. Fissler Vitaquick се вика моделот..

  Fissler_Vitaquick_Quattro_Set_1_1000.jpg
   
  На joy1, victoria, jacqueline.s и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.295
  Допаѓања:
  31.871
  Пол:
  Женски
  Јас морам да прашам зошто сите се плашите од отварање?Мислите ли дека може да експлодира? Немам искуство , а со вашите мислења ме ставивте во двоумење дали да си купам.Особено кога ќе одам на работа вчерашно јадење не јадеме , а за свежо и брзо ми фаќа око:)
   
 20. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  18.517
  Пол:
  Женски
  И јас се плашев, мислев којзнае што ќе се деси, ама ете не било ништо страшно. Кога ќе си падне тоа како копче надолу, значи нема веќе притисок, и можеш да до отвориш. Сега веќе ич немам страв :)
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.