Екстензии за Google Chrome и Mozilla Firefox

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LivingGlam, 22 декември 2016.

 1. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.652
  Допаѓања:
  54.735
  Пол:
  Женски
  Сите обично користиме екстензии за screenshots, но има и многу други што ги прават Chrome и Firefox поефикасни.

  Да си дадеме препораки?

  ____________________________________________

  Да почнам:

  За Chrome:

  1. AdBlock - блокира реклами. Гледаш видеа на Јутјуб без досадните реклами, и не ги гледаш банерите и останатите реклами на сајтовите што ги прегледуваш. За време на избори посебно, СПАС.

  2. Strict Workflow - екстензија за продуктивност, која работи на Помодоро принципот. Кликнуваш на икончето и кога си во работна сесија, сите сајтови што одвлекуваат внимание се блокирани. Пример, си местиш да не можеш да пристапиш на Фејсбук, Фемина, Твитер, BoredPanda, и други сајтови на кои планираш да се задржиш неколку секунди а остануваш цел саат. Таа работна сесија трае 25 минути. Потоа добиваш 5 минути одмор. Се’ ти е достапно и можеш да ги користиш тие 5 минути како сакаш. Препораката е после 4 работни сесии да направиш подолг одмор од 15-30 минути. Да ви кажам, ова функционира. :D Навистина подобро се фокусираш зашто 25 минути не ти изгледаат ко долго време и за таа работна сесија сум многу поефикасна.

  3. StayFocusd - уште една за продуктивност. Сам местиш колку време во текот на денот ќе си дадеш за сајтови што не сакаш да ги посетуваш многу, а те влечат. Пример - фемина еден саат. Откако ќе помине тоа време, сајтот е блокиран.

  4. Honey - ти наоѓа купони за попуст. Кога посетуваш сајт за онлајн купување, екстензијата автоматски пребарува купони. Кликаш на икончето за да ги видиш купоните.

  5. Momentum - се отвара на секој нов таб. Убава слика со мотивациона порака и потсетување на целта што си ја поставил за тој ден. Си поставуваш цел, пример - да завршам со работа до 18 часот. На секој нов таб те потсетува, па помала е веројатноста дека ќе отвориш Фејсбук наместо Гугл Докс. :D

  6. Google Calendar - веројатно сите користиме Гугл Календар, ама екстензијава го прави подостапен и повидлив. Календарот си доаѓа со дополнителни екстензии, како Checker Plus на пример.

  _________________________

  За Мозила:

  1. uBlock Origin - за блокирање на реклами, исто ко AdBlock погоре. Истата е достапна и за Хром.

  2. LeechBlock - за продуктивност. Многу слична на StayFocusd од погоре - си местиш колку време ќе си дадеш на различни сајтови, а потоа не ти се достапни. Разликата е - имаш сесии во текот на денот. Пример, до 12, од 12 до 3, од 3 до 5... Во текот на тие делови од денот можеш да си дадеш 15 минути за Фејсбук, на пример. Како ви одговара така ќе си наместите.  Абе да не има ваква тема? :$ Пребарав, не најдов.
   
  На Someonespecial, Sky-butterfly, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.085
  Допаѓања:
  128.132
  Пол:
  Женски
  Strickt Workflow треба да го пробам зошто дур учам поќе твиткам него шо учам. :| Доколку не би твиткала бар ќе научев. :lol:
   
  На Victorian и LivingGlam им се допаѓа ова.