1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерно тестирање на студентите

Дискусија во 'Образование' започната од Lavander, 4 октомври 2014.

?

Дали го поддржувате воведувањето на државен испит?

  1. Да

    20 глас(а)
    13,3%
  2. Не

    130 глас(а)
    86,7%
  1. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Ета така ти е тоа кога размислуваш само од еден агол. Прво, јас одамна не сум студент и не бев присутна на самиот настан, а другиот дел дека сме сложни се однесува на самата слика дека кога се сака се се може. Македонија, знаеме какви протести има. Ова веќе е некаков напредок. Но, кој како разбрал. Има и такви што разбрале.
     
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Неможе ако нешто учите со РАЗБИРАЊЕ, со ТРУД и со ЉУБОВ тоа да го заборавите. Кога веќе учите Факултет тоа го правите за да можете да работите во иднина, не е важно само сега да добиете оценка, а утре врска да немате што сте учеле вчера. Со учење на памет (со бубање) исто како да сте фрлиле пари и да сте ја купиле дипломата, а кога ќе се вработите нема да знаете да работите.
    Нешто што го учите со РАЗБИРАЊЕ ќе го знаете тоа и после 100 години.
    Сите вие само сте научени со врски и со плаќање да си го завршувате образованието, затоа ви смета екстерното тестирање.
     
  3. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Ако ништо не може да се заборави, дали би согласила десет години по твоето дипломирање да бидеш тестирана и ако паднеш да ти биде одземена дипломата? Или пет години? Или три и пол?
     
    На DzingrlakaDzikica, Lavander, Sm1ley и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    По 8 години од дипломирање, денеска, да дојдат и да ме тестираат, се ќе решам и ќе знам. Може нема да се сеќавам на детели, ама за 6ка ке положам. Срам и арам на студентите кои учат за оцена. Ова не е средно, ова ви е занает, струка, нешто од кое и за кое живеете, и не можете да го заборавате. На работа не можеш да кажеш - ами јас не знам, тој предмет тато ми го плати. Има да знаеш и да постапуваш веднаш. Освен ако не работиш у на татко ти фирмата. Онда оној што учел ке треба да знае, а ти да ги земеш парите :)

    Правниците се тестирани со правосудниот по 2 години од дипломирање, докторите полагаат државн испити, и што сега, да заборават се?

    Јас сум ЗА тестирање. Не може некој да заборава што научил. Или лошо научил.
     
    На imelda и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Ако екстерното тестирање во високото образование се применува ретроактивно,и ги опфати оние седнатите на фотељи и нивните деца -
    ХАХАХА тогаш ќе нема ни Е од екстерно.Браво за студентите кои излегоа денес на протести,само да не биде секое чудо за три дена.
     
    Последна измена: 17 ноември 2014
    На Night Rider и Sm1ley им се допаѓа ова.
  6. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Добро бе, читам и се чудам. Како може да си одете сами против себе, ова е понижување на високото образование! Се убедувате себеси во нешто што знаете дека не е исправно. Што треба некој службеник од министерство што можеби има пониско образование од самиот студент да те оценува???
    Студентите со протести низ историјата имаат менувано државно уредување, а кај нас страв им да се борат за сопствените права, а не па ли за нешто нешто друго.Ова што се случи денес е за посебен поздрав, конечно да се покажат студентите и кај нас.
    Јас имам предлог, штом толку некои студенти сакаат да се полага екстерно (како што читам тука), нека биде доброволно и да видиме дали ќе се пријават и дали ќе положат.
     
    На franca, Victorian, Kaley и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Хахахах, и јас сум за ретроактивно :) Колку глупаци ке одат дома да плачат оти препишувале, плаќале оцени, се курвале за оцени... Ех, дај Боже :)
     
  8. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Не сакам да дискриминирам и стојам на ставот дека секој факултет си има своја тежина, ама екстерно тестирање на општествените факултети би било како пообемен испит. Екстерно тестирање на техничките и медицинските факултети е нешто незамисливо. Ти да тестираш студент од медицина со 20 предмети на толкав материјал, па или ќе треба детето тотално да забега во периодот кога го учи испитот или да се обеси. Трето нема. Настрана тоа дека не треба да се учи за оцена, се сомневам дека секој доктор може да ти ги наброи сите коски на раката ( на латински ) или сите коски на черепот. Или да му доделиш на студент од електро/финки наново да ги учи ( да, наново да ги учи пошо теоријата од математичките предмети се учи само за да се положи предметот ) сите теореми со докази од вкупно 5-6 математики на факултетот. Не бива бе. Нека ги намалат квотите, нека ги затворат дисперзираните, нека се воведе приемен. Ама полесно е да запишат 1000+ студенти секоја година, да ги земат парите, да се ствара гужва по факултети, да нема место да седнеш на предавања.
    Зошо јас полагам колоквиуми/испити во текот на цела година? Дајте ако не нека ги укинат сите видови на мерки за тестирање на знаењето и ќе го полагаме само екстерното! Цел западен свет е глуп онака ние потомците на Александар топла вода ќе измислиме.
     
    На Victorian, cheetah.girl, simoncelicius и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Princess.A

    Princess.A Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ти си за зашто тебе не те фаќа. Како прво секој колоквиум или испит е СТРЕС не па тоа. Стресови децава имаат уште во основно кај нас со тоа црно екстерно, а башка и професорите. Друго, ако немаш знаење на УКИМ не можеш да положиш! Кај е тука изгубеното време, нервози што си ги вложил за испит, а не па за екстерно што иднината ти зависи, а се случува некогаш некој да има лош период во животот, лош ден или едноставно да ти се закочи мозокот баш на тој тест. Тоа значи дека немаш знаење? А си стигнал до 4та на пример. а и ти сигурна сум дека сите предмети не си ги знаела и не си ги сакала еднакво. И на факултет има непотребни, досадни предмети. Ама сите сте многу паметни и јаки вака, а да се најдете во таква ситуација друго е.
     
    На Sm1ley, Victorian, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Верувам, ако така велиш, дека се паметиш, мора да е така :)

    Која е тогаш смислата на полагање испити воопшто и која е компетенцијата на тестирачите? Кој е тој орган кој е покомпетентен од факсот и професорите на него? Министерот и партиските чиновници во министерство? Ако одговорот е дека тие не се компетентни да оценуваат тогаш зошто некој би подржувал некомпетентност?
     
    На BoaVista и Sm1ley им се допаѓа ова.
  11. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Во право си.Значи на тој начин завршиле факултет овие што седат на фотељи сега,па затоа им доаѓаат луди идеи за екстерно на факултет.А кој знае пак децата нивни како студираат?! Всушност нивните си се во странство,на сигурно.

    ПОДДРШКА ЗА НАШИТЕ СТУДЕНТИ!

    ИМАЈТЕ СЛОБОДНА МИСЛА И ИСТРАЈТЕ ВО СВОИТЕ НАМЕРИ.
     
    На Sm1ley, Victorian, Princess.A и 5 други им се допаѓа ова.
  12. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Јас сум искрено воодушевена од протестот на студентите.
    Искрено не мислев дека ќе излезат во толкав број.
    Сепак,не ми се верува дека ќе го поништат законот.
    Штета што средношколциве не сме толку сложни,па не го турнавме нашето екстерно.
    :?:
     
    На Sm1ley, the.vampire.girl и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    I don't get it.
    Цело време по факултетите се учат предмети кои реално немаат допирна точка еднни, со други. Ретки се таквите предмети кои се продолжение на некој претходен предмет.
    Не верувам дека мене ќе ме фати екстерното,но зошто да трпат идните генерации?
    Исто така, не може човек да се оспособи за работа само преку факултет и дипломата од екстерното. Знаењето и искуството во работата доаѓа со годините.
    Како може од нас да прават теоретско оспособено население кое го онеспособуваат од старт за работа?
    Се знае кај е поентата во овој дел, премногу дипломирани,премногу пасивно невработено население.
    Им треба луѓе да работат по нивните инвестициони поректи-фабрики на смртта. Е, тоа им треба.
     
    На Sm1ley, fatamorgana123, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.072
    Прво медиумиве се трагикомични. Обично оние што први дознаваа се' сега некако успеаа да не приметат толкав масовен собир среде Скопје. Уште од тука се гледа дека смрди целата работа и колку се сите испрепрлетени како свински црева. Очаен обид да се заташка и минимизира значењето на случувањата, демек нема да приметиме, нема да се дознае можеби :fubar:

    Инаку во однос на темава прво нешто што ми доаѓа на памет да кажам е дека беше и повеќе од очекувано, само се чекаше да се види мерката што ќе се преземе за да се разбудиме од таа бајка каде се раскажува за едно идилично општество со високо образована нација.
    Не може да се отвораат дисперзирани универизтети во секое делче од државава, да се воведува тој ЕКТС систем на студирање, да се прави толку бучна кампања за посетување високо образование, да се спуштат толку многу критериумите што ќе се осакати целото студирање и после да се прашуваме зошто имало неписмени, а веќе стигнале и до магистратура.

    И сега истите луѓе што го воведоа сето тоа погоре што го набројав, ќе зборуваат дека треба дополнително да се тестираат студентите, затоа што очигледно немаат доверба во системот на студирање што самите го поставија.

    Па нормално дека кога имаш 1000 студенти во амфитеатар дека ќе го спушташ критериумот за положување, затоа што ќе ја остават инаку цела генерација да тапка во место и нема да има место за новите студенти што треба да натрупаат ново брдо пари. Па после ќе се довлечкаат некако до последна година, па ќе ги држат за неколку испити, па на крај и таму ќе ги пуштат за што поскоро да се запишат и на магистерски да почнат таму да ги стрижат.
    Во таа желба за профитирање неповратно се осакатија многу генерации. И сега видоа дека преголем е бројот на факултетски образован кадар, па ќе се воведуваат вакви мерки за да стивне галамата, за да имаат оружје против тоа што самите го создадоа.Бедно е искрено до немајкаде. Јас стварно не знам... што очекуваа да биде исходот?
    Инаку ако некој се прашува, ни јас не сум повеќе студент, но би сакала да дадам мислење.

    Од една страна сум горда што после толку време студентското тело се здружи и си го крена гласот за да ги побара своите права и да се побуни против новитетите во системот...и искрено се надевам дека ќе протестираат мирно се додека не го добијат тоа што го посакуваат и дека ова не беше само една среќна околност што се случи за да излезат толку масовно низ улиците во Скопје.

    Од друга страна ме повредува моментот што прв ваков масовен собир после дооолги години се случува од причина да се избегне тестирање каде што би се потврдило стекнатотот знаење. Не велам дека во моментов сум за...искрено поделено ми е мислењето и сметам дека треба да се најде друго решение за настанатиот проблем.
    Мене лично ме боли што досега студентите не најдоа никаква причина да се соберат и да протестираат за нешто што сакаат да се подобри во однос на нивното образование. Каде беа студентите кога студентските домови се распаѓаа врз нивните колеги, кога мрзнеа во стари мувлосани згради без елементарни услови за живот? Имаше некои мини протести, но ни од далеку не беа во оваа бројка. Без разлика дали ги засега сите, требаше да застанат заедно и да се поддржат. А не оние што се од Скопје да замижат, не оние што мама и тато имаа пари да плаќаат стан, сметки и разни каприци да се прават како да се од друга планета.
    Каде беа сите студенти да се го кренат гласот против бајатите книги на српско-хрватски јазик, против литература со застарени информации затоа што господата професори не успеале во текот на целата нивна кариера да обезбедат и склопат достоен материјал од којшто ќе може да се учи на раат?
    Зошто не се протестираше за тоа да се подобри опремата по факултетите, да се обезбедат нови лаборатории, да се формираат центри за научно-истражувачка работа каде што ќе можат студентите да стават уште поцврсти темели на своето образование?
    Зошто не се избори студентското тело да биде почитувано и да се бори за привилегиите што ги имаат сите останати студенти во Европа?

    А уште пожално е што на чело на студенсткиот парламент стојат партиски полтрончиња што никогаш вистински не застанале на страната на студентите, туку само молкум ја спроведуваат агендата што некој друг ја осмислил. Затоа се почесто студентите стануваат пиони во меѓупартиски препукувања наместо самите да си ја водат битката како тие сакаат и како тие сметаат дека треба.

    Во моментов во Македонија владее некое такво фашистичко уредување што искрено ги разбирам сите што купија карта во еден правец за излез од државава. Не само поради екстерниве, туку поради општиот впечаток што се добива после секоја ваква слична случка.
    До вакво дереџе не се стигнува за еден ден, тоа е резултат на макотрпна долгогодишна работа и бедни одлуки што се носат со цел моментално да се профитира, а за во иднина на никој како да не му е гајле...Тек ќе почнеме да ги гледаме и чувствуваме последиците, за жал.
     
    На SimplyElegant, Sm1ley, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    541
    Читам и се чудам,биле за екстерно некои хаха ми доаѓа само да се изнасмеам,ама нека си кажат секој со свое мислење.Мене и да го воведат сигурно нема да ме фати меѓутоа од мене има едно ГОЛЕМО НЕ,причини колку да сакаш има зошто не би требало да има екстерно тестирање на студентите.Поголемиот дел од знаењето ќе го стекнеш со работа, со пракса,со факултетот ја добиваш основата понатаму од тебе зависи колку ти ќе напредуваш и ќе се трудиш да навлезеш во таа сфера за која си учел цели 4 години.Зошто некој да ти го одземе тоа право?Првенствено сметам дека имаме и погрешен начин на студирање,нема никаква пракса,се е теорија,има предмети колку и да сакаш да ги учиш со разбирање неможе,некои професори бараат на погрешен начин да се учи,мораш да се прилагодиш.Нека го сменат целиот систем на оценување,нека воведат повеќе практична работа па можеби тога ќе бидам за ама и тоа под знак прашалник.Има многу студенти на кои им е стрес самиот испит,имав другарка што колку и да знаеше за време на полагање цела поцрвенуваше,едноставно се блокира и сега на неа треба да и се одземе дипломата???А кај се парите што ги давале нејзините родители цели 2 или 4ри години??? Ќе и ги врати некој? Секако дека не!! Абе многу биле паметни овие...Во колку држави воведоа бесплатно студирање само кај нас вакви глупости ќе измислуваат,па нормално дека ќе си одат младите,им потребала држава што ги кочи на секој можен начин
     
    На franca, Sm1ley, sweet-cherry и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам доволно кажано за својот став на оваа тема, сега дојдов за да прашам нешто. Дали ова екстерно ги опфаќа само тие допрва што ќе се запишуваат? Така слушам а малце не ми е за верување...
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Би се согласила, мене не ми треба диплома без да имам знаење и по 100 год., што треба да ја имам само за да се фалам: Еј јас имам завршено факултет.
    На работа нема да работи дипломата туку јас ќе треба да работам употребувајќи го моето знаење.

    Во денешно време има толку доктори, што не им е местото да бидат доктори.
    Ако веќе си се нафатил да бидеш доктор и животот на пациентите да биде во твои раце, тогаш треба да знаеш се.
    Оваа професија е професија која бара одговорност, посветеност и труд и пред се љубов и кон струката, но и кон пациентите и затоа не секој може да биде доктор.
     
    На simonka93 и Daleron им се допаѓа ова.
  18. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Затоа тука е пазарот на труд, кој би требало понатаму да одреди за каква стручност се работи кај дипломираниот, така е секаде по светот.
     
    На Sm1ley му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Ако подобро размислам, иако сум студент, донекаде се согласувам да има екстерно, од една проста причина што сум студент на приватен факултет (ФОН) и отсекогаш како таква, сум била деградирана. И јас, и моите професори, и моето знаење пред се. Имам стипендија за студирање, за која полагав и писмен и усмен испит, што го сметам за некој успех, а никој не ми рекол браво. Па ајде колеги од државни факултети, да видиме дали сте во право кога велите дека ја купуваме дипломата. Екстерното за мене е начин да докажам дека иако студирам на ФОН имам големо знаење.
     
    На cresa-jagoda и Cka им се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Браво една од 100 учи на ФОН, додека на дршавните е обратно.