1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Електричен мотор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Miki4eca, 6 јуни 2020.

 1. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  Електрични возила (исто така познати како електрични автомобили или EVs) се забавни и практични. Тие ги намалуваат емисиите на штетни гасови и заштедуваат пари.
  Дали би возеле електричен мотор на пример како овој на Америчката компанија Харли-Дејвидсон
  Ovaa marka e Harley Davidson - Harley CityCoco Electric Scooter
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  Mn lugje gi falat deka se predobri
   
 3. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.578
  Допаѓања:
  127.245
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа што се безшумни, небезбедно ми е тоа и за деца и за возрасни. Пр има еден со електричен секој ден се вози по тесно патче деца кај што играат. Ако он не ги чуе и не внимава они нема шанса, па може некој да настрада. И возрасни исто. Од зад грб не слушаш што се случува. И ти да возиш ако некој тргне да минува улица без да помисли дека проаѓа електричен мотор може да го удриш директ.
  Ни електрични тротинети не поштувам, ни коли. Само од оваа причина.
   
  На Independent Girl и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
 4. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  ima moze so svirka ama toa e mn losho mn jaka svirka imaat , zvuk malce ama ne se slusha na metez golem . Inace da toa e samo maana drugovo e top brzi , mozes za dvajca da prenesesh ne troshat mnogu a sepak e motor ne e tocak
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.780
  Допаѓања:
  58.304
  Пол:
  Женски
  Има многу контроверзии околу електрични возила, дека можеби прават и поголема штета на планетата одколку обичниве возила. Не е баш дека се електрични и супер не загадуваат.
   
  На Ava.84 и LadyC им се допаѓа ова.
 6. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  4.844
  Пол:
  Женски
  Јас имам, брка работа :D
   
  На Miki4eca му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  ne da brka bolje od kola mi e mene za sam ili so devojka , decko
   
 8. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  naj ekonomicni se i se vozila so najnova tehnologija ekoloshki nemozat da stetat tolku mn kolku avtomobili stari , na benzin , plin , dizel sto isfrlaat dim
   
 9. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  10.223
  Допаѓања:
  95.642
  Тоа што се тивки не го гледам како проблем, од аспект на намалување на звукот загадување или галама од сообраќајот. Кога сите возила би биле тивки, повеќе би биле концентрирани сите во сообраќајот ми се чини,
  Дали загадуваат електричните возила, штознам. Зависи како се произведува ел.енергија за истите. Да возиш во Битола на пример, со струјата од јаглен произведена е малку нон-сенс.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.314
  Допаѓања:
  222.252
  И во цела Македонија, струјата во најголем процент е од РЕК.
  Така да.. загадување има и со и без електрични возила.

  Он топик: Не сакам моторни возила на 2 тркала.
   
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.892
  Допаѓања:
  5.437
  како се полнат?
  Колку км. мо.е да се извртат со едно полнење?
   
 12. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  zavisi koj model najskapiot moze so 1 polnenje da vozi do 80 km da se pomine , zavisi i od kolku se na nego dvajca ili sam , sama tezina , pat najskapiot go polnish 5 do 7 saati i terash 80 km kako nishto
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  sekoj so svojot izbor i vkus
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.126
  Допаѓања:
  11.417
  Пол:
  Женски
  Кога ќе пораснам ќе си купам еден ден.
   
 15. lite.

  lite. Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2020
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Машки
  Некни едни деца со тротинет ќе ме собереа, ич не се чујни.
   
 16. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  ima razlika od trotinet ili motor skuter elektricen tie ne se vozat po trotoari skuterite toa e za po ulica
   
 17. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  3.043
  Пол:
  Женски
  Поубава работа здравје :D
  Маана им е тоа што не се слушаат кога работат ама во држава кај што не се знае кај е велосипедска патека, кај е тротоар. Овие се возат по велосипедска патека и одат најмногу до 30км/ч. И велосипедите не се слушаат кога ги возиме, ама се возат таму кај што е означено за нив.
   
 18. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  ne se za velosipedska pateka m jas kupiv i mojot odi 45km/na cas toa e brzina za na ulica a i nieden tocak neodi povekje od 15 do 20 km na cas ... plus motorot dostignuva nekogash i 50km na cas a toa e opasno za na torotoar ili velosipetska pateka , jas na ulica go vozam vo 3ta brzina 45, 46 km na cas mi diga maksimum odat 50
   
 19. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  3.043
  Пол:
  Женски
  Незнам и јас си купив електричен скутер и кога купував сите беа до 30км/ч. Мојот не оди повеќе, а тука се вози по велосипедска патека, по улица не смееш. Не сум во Мк.
   
 20. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Машки
  vo Amerika na avtopat gi vozat smees mojot ide 50 km na cas maksimum vaka niz grad 45 km go vozam