1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Електрични тротинети

Дискусија во 'Слободно време' започната од Ketchup, 5 мај 2019.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Сѐ почесто низ Скопје може да се забележат луѓе кои практикуваат електричен тротинет, пред некое друго превозно средство.
    Минатата година Град Скопје објави Јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување на електричен тротинет, т. е. дел од трошоците при купување на истиот во период од објавување на Јавниот повик до 10.12.2018 година, ќе бидат надоместени.
    Цената на електричните тротинети се движи од околу 15.000 па нагоре. Таа зависи од издржливоста на батеријата, брзината, нагибот за искачување и слично.

    [​IMG]

    Каков е вашиот став за електричните тротинети и дали мислите дека тие се исплатлива инвестиција?
     
    На EvAngelos, Nigredo Odor и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Треба да им се направи посебно место за движење, веројатно треба да одат по патека за велосипеди, но и тие толку се регулирани.
    Само уште овие фалеа по тротоар да се движат.
     
    На Need for Speed и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Facecace

    Facecace Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Колку може да им трае батерија од прилика?
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    До 15 км се поминува со едно полнење
     
    На Facecace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Општина Центар се уште дава мали субвенции (3000 ден), ама за таа вашата лична карта треба да е со адреса во општина Центар. Град Скопје даваше лани есента добри субвенции, а веројатно ќе дава пак на есен како мерка против загадувањето.

    Мене се уште точак ми е подобра ствар. Ем се движиш, ем спортуваш. Е сега проблемот со точакот е што ако брзаш (за на работа пример) ќе се испотиш. А со тротинетов нема. Исто јака работа е што тротинетиве се склопуваат и можеш да си го качиш дома или у канцеларија (Тој на Mi е 12кг).
    Очекувам следната генерација тротинети да се со батерија што ќе се вади.
     
    На NikiTheGamer и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Во исто време се интересни и иритирачки :D
     
    На Slatkata00 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Неколку пати за малку ќе бев прегазена од овие тротинети. Не знам, мене многу ме иритира тоа што се движат по тротоар, а како што гледам можат да бидат и прилично брзи. Се согласувам дека треба некако да се регулира движењето, патеки ли, не знам... Нешто треба да се преземе. Јас имав среќа да се тргнам навреме, не значи дека секој може да изреагира така брзо. Има стари луѓе, луѓе со проблеми со движењето... Ми изгледа многу небезбедна целата ситуација.

    Да речеме дека има некакви придобивки против загадувањето. И да е така, пак мора да се регулира нивното движење. Јас не би возела во никој случај. Би одела пешки, и да се движам и да не загадувам. А кај тротинетите, освен тоа што придонесуваат против загадување, не гледам друга добра страна. Плус и несериозно ми изгледаат ама тоа се само мои предрасуди :)
     
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па и не се ни економични ни екологични. Сеедно се полнат на струја, таа струја од ветерници да не иде кај нас? :D
    Една другарка со право ги вика wokemobil-и. Одвратни направи на безредие. Далеку се поопасни од велосипед, на пример. Плус што нема никакви правила пропишано за нив, ни опрема ни ништо. Скоро имаше како еден удрил жена на сред парк и побегнал. Жената цела модра имаше во болница завршено. Обавезно мора да се регулираат, и местото не им е ни на пешачки ни на велосипедски патеки туку на колоовоз и со соодветна опрема.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  9. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @DAngel, баш така. Затоа и пишав, да речеме дека има некакви придобивки. :D И да има, не се значајни. Не возам кола, видете колку се грижам за животната средина. Плус тешко помодарство, глумење лудило :D Еве, имам и јас тротинет, во тренд сум. Глупости.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Баш денес видов една дотерана девојка на тротинет, возеше по булевар, а пред неа два автобуси кога пуштија еден црн облак - право во неа. Ја зачадија ептен.

    И што дека вози електричен тротинет, наводно грижа за средината, а ваму стари канти дизелаши пуфкаат на нив. :rofl:
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Здраво, сакам да прашам дали некој можеби знае која цена се гумите за електричен тротинет ?
     
  12. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Да знаев дека ова ќе биде тренд никогаш немаше да си го фрлам тротинетчето што го имав на 8 години:lol:
    Е сеа мојот се туркаше :?:
     
    На GirlVolley и elimkd им се допаѓа ова.
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    За каков?
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми е најглупо нешто.
    Еднаш се имам качено и никогаш повеќе, а да не зборам колку е небезбедно, а и ме мрзи бре брате да стојам и да се возам како бот некој
     
    На simoncelicius и Need for Speed им се допаѓа ова.
  15. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Не ми се допаѓаат, боље ми е електричен folding велосипед.
     
  16. Поддршка Права

    Поддршка Права Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    34
    Треба посебна патека , да полагаат за знаци во сообракај теорија , и да носат заштитна опрема, да не се дозволува секој да вози што знае и незнае.
     
    На Sparky.99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Мене баш ми се океј, со оглед на ситуацијата со горивото, еве веќе 2 месеци одам на работа со електричен тротинет и супер ми е и од економски аспект, и од брзина и гужви и коли...немам друг коментар.
     
    На NikiTheGamer му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Не знам да ги возам овие (facepalm)некако нестабилно ми изгледаат.
     
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Еден ќе ме згазеше со вакво. Бувално одат брзо колку колите. Уште ова ни фалеше:headbang:
     
  20. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    362
    Aко некој сака да земе тротинет. Имам земено од оператор на договор. Нов неотворен, а не ми е потребен,
    Со гаранција и комплетна документација.

    Xiaomi Mi electiric scooter 3.
    https://tehnomarket.com.mk/product/...ectric-scooter-3-elektrichen-skuter-crna-boja

    Ако некој/а е сериозно заинтересиран/а ќе се договориме за цената.
     
    На NikiTheGamer му/ѝ се допаѓа ова.