Електрични тротинети

Дискусија во 'Слободно време' започната од Ketchup, 5 мај 2019.

 1. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.977
  Допаѓања:
  37.463
  Сѐ почесто низ Скопје може да се забележат луѓе кои практикуваат електричен тротинет, пред некое друго превозно средство.
  Минатата година Град Скопје објави Јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување на електричен тротинет, т. е. дел од трошоците при купување на истиот во период од објавување на Јавниот повик до 10.12.2018 година, ќе бидат надоместени.
  Цената на електричните тротинети се движи од околу 15.000 па нагоре. Таа зависи од издржливоста на батеријата, брзината, нагибот за искачување и слично.

  [​IMG]

  Каков е вашиот став за електричните тротинети и дали мислите дека тие се исплатлива инвестиција?
   
  На EvAngelos, Nigredo Odor и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.047
  Допаѓања:
  48.294
  Пол:
  Женски
  Треба да им се направи посебно место за движење, веројатно треба да одат по патека за велосипеди, но и тие толку се регулирани.
  Само уште овие фалеа по тротоар да се движат.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Facecace

  Facecace Активен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Колку може да им трае батерија од прилика?
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.478
  Допаѓања:
  3.819
  Пол:
  Женски
  До 15 км се поминува со едно полнење
   
  На Facecace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  9.229
  Пол:
  Машки
  Општина Центар се уште дава мали субвенции (3000 ден), ама за таа вашата лична карта треба да е со адреса во општина Центар. Град Скопје даваше лани есента добри субвенции, а веројатно ќе дава пак на есен како мерка против загадувањето.

  Мене се уште точак ми е подобра ствар. Ем се движиш, ем спортуваш. Е сега проблемот со точакот е што ако брзаш (за на работа пример) ќе се испотиш. А со тротинетов нема. Исто јака работа е што тротинетиве се склопуваат и можеш да си го качиш дома или у канцеларија (Тој на Mi е 12кг).
  Очекувам следната генерација тротинети да се со батерија што ќе се вади.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.086
  Пол:
  Женски
  Во исто време се интересни и иритирачки :D
   
  На Slatkata00 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  52.589
  Неколку пати за малку ќе бев прегазена од овие тротинети. Не знам, мене многу ме иритира тоа што се движат по тротоар, а како што гледам можат да бидат и прилично брзи. Се согласувам дека треба некако да се регулира движењето, патеки ли, не знам... Нешто треба да се преземе. Јас имав среќа да се тргнам навреме, не значи дека секој може да изреагира така брзо. Има стари луѓе, луѓе со проблеми со движењето... Ми изгледа многу небезбедна целата ситуација.

  Да речеме дека има некакви придобивки против загадувањето. И да е така, пак мора да се регулира нивното движење. Јас не би возела во никој случај. Би одела пешки, и да се движам и да не загадувам. А кај тротинетите, освен тоа што придонесуваат против загадување, не гледам друга добра страна. Плус и несериозно ми изгледаат ама тоа се само мои предрасуди :)
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.868
  Допаѓања:
  51.712
  Па и не се ни економични ни екологични. Сеедно се полнат на струја, таа струја од ветерници да не иде кај нас? :D
  Една другарка со право ги вика wokemobil-и. Одвратни направи на безредие. Далеку се поопасни од велосипед, на пример. Плус што нема никакви правила пропишано за нив, ни опрема ни ништо. Скоро имаше како еден удрил жена на сред парк и побегнал. Жената цела модра имаше во болница завршено. Обавезно мора да се регулираат, и местото не им е ни на пешачки ни на велосипедски патеки туку на колоовоз и со соодветна опрема.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 9. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  52.589
  @DAngel, баш така. Затоа и пишав, да речеме дека има некакви придобивки. :D И да има, не се значајни. Не возам кола, видете колку се грижам за животната средина. Плус тешко помодарство, глумење лудило :D Еве, имам и јас тротинет, во тренд сум. Глупости.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.285
  Допаѓања:
  9.423
  Пол:
  Женски
  Баш денес видов една дотерана девојка на тротинет, возеше по булевар, а пред неа два автобуси кога пуштија еден црн облак - право во неа. Ја зачадија ептен.

  И што дека вози електричен тротинет, наводно грижа за средината, а ваму стари канти дизелаши пуфкаат на нив. :rofl:
   
  На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  731
  Допаѓања:
  1.174
  Здраво, сакам да прашам дали некој можеби знае која цена се гумите за електричен тротинет ?
   
 12. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  Да знаев дека ова ќе биде тренд никогаш немаше да си го фрлам тротинетчето што го имав на 8 години:lol:
  Е сеа мојот се туркаше :?: