1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Електрични шпорети/плотни

Дискусија во 'Дом' започната од ladymici, 14 јули 2015.

  1. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    @ladymici Јас на Горење имам видено комплет шпорет на плин (рингли + фурна).
     
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Da si prasam i jas:)i jas imam rerna i plotna(crna) od Beko,gi zemavme pred 2meseci i na plotnata mi se isturi mleko i ne mozev odma da go izbrisam i ostana fleka,a na drugata plotna od przenje okolu nea ima kako krug mrsen :(:(nie od Neptun gi kupivme i koga prasav za cistenje ni pokazaa edno sredstvo demek bilo nameneto za takvi povrsini(ama vrska nema,ne cisti fleki,tuku kako samo da go polira).i prodavacot mi rece po marketite da baram sredstvo za cistenje na koe pisuva za:keramicko staklo-ama ja ne vidov takvo.
    Ve citam za Arf i Cif -znaci moze so toa da probam,nema da se osteti valjda ???
    Izvinete za dolgiot post :|
     
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Има средтсва специјално наменети за плотни, ама не очекувај чуда, и кај мене останаа бели флеки што не се чистат со ништо.
    Јас ги имам овие, а тие што викаш мрсни кругови ги чистам со средство во комбинација со шпакла за плотни.
    [​IMG] [​IMG]
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Mene drugarka mi kaza ona koga kupila imalo i spakla so plotnata-kaj nas nemase,ama ke pobaram ako se prodavaat posebno.a ke go zemam Cif da probam so nego,pa da se nadevame na najdobro :)
     
  5. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    @flower30 се продаваат и посебно, јас од Нептун земав шпакла.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. suzana177

    suzana177 Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Се работи за индукциски плотни. За кујната земав индукцијска плотна BEKO. Треба посебни тенџериња кои во декларацијата има знак (како навоиод жица) дека е наменето за индукциски плочи а најсигурно е за проверка дали садот за индукцијска е да ставиш магнет на дното на садот, ако лепи тогаш може да се користи а ако не лепи магнетот заборави на него. Многу бргу заврива водата и со тоа побргу готви. При купување на садови си носиш магнет со себе.
    Пред некое време ми претече кафе и само го избришав со влажна мека крпа. Од средствата за одржување има во DM кои се наменети за индукцијски плотни.
     
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Јас единствената ли ќе сум која нема да се пожали на начинот на одржување на рамните плотни? Инаку ги чистам со Авакс и Циф. Користам рамна плотнa Gorenje Simpliscity и единственото што не ми се допаѓа е тоа што е на тач и е многу непрактична кога е во прашање користењето. Многу бавно се појачува или намалува температурата додека ја користиш плотната, не функционира тачот со влажни раце и мора да се внимава да не случајно нешто ставам врз дисплејот па да вклучам или исклучам ненамерно.
    Значи рамна полотна- да, но на копчиња а не на тач. Далеку попрактична и побрза за користење е на копчиња а не на тач.
     
  8. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    И јас имам ист таков шпорет и јас имав ваква мака се додека не го открив прекрасново средство CLEANER рернопер. Кој кошта само 35 денари а е оклу 250 мл. Ставаш на плотна или рерна премачкуваш со сунгер и оставаш половна саат да делува после половина саат само со сунгер помини и све е чисто . Трага нема од мрсно и мене ми се десило да пржам и да остане огромна флека од маслото или од некој др ручек.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Го користев розовото средство за плотни (стаклокерамика) на Dr. Beckmann, ама веќе неколку месеци никаде го нема. Одлично чистеше, не остава траги и ја вади цела мрснотија. Гледам и на официјалната страна, не можам да го најдам. Најверојатно не го произведуваат веќе :(
    Ако имате предлог за нешто слично, слушам. Со Циф и други абразивни средства не ми се ризикува.

    Инаку користиме Електролукс комбинирана плотна (две плин две струја) и многу сум задоволна. Фурната ни е Самсунг, од поефтините варијанти, ама одлична е. И за неа користам Dr. Beckmann средство за фурни, ама еднаш ја исчистив со сода + оцет и резултатот беше ист.
     
  10. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.426
    За чистење за рамните плотни многу ми помага стругалката за шторети.Не ја гребе плотната,а ја вади целата нечистотија:)
    [​IMG]
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    A kade go ima ova sredstvo ??? Prvpat slusam za ovs sredstvo !
     
    На Majus123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Јас се извинувам не се вика CLEANER туку CLEAN. Па го иам и во помалите маркети нензам од каде си но го има и во веро а го земав и овде кај нас на село од мал маркет.[​IMG]
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    od skopje sum,pa ke go pobaram vo vero.
     
  14. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Да споделам : Плотната ја чистев со Фрош, едно плаво шишенце пишува дека е баш погодни за керамичко стакло. И многу убаво ја исчисти, светна. Некаде во некоја тема мислам дека и друга феминка имаше напишано за истото, само не можев да најдам каде.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  15. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде се продаваат рингли поединечно?

    Имам класичен шпорет и едната рингла се наду па сакам да ја сменам. Или доколку познавате електричар кој прави вакви замени, пишете ми број да не експериментирам сама :)

    (инаку за во Скопје прашувам)
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Имаш на тезгите на Зелено пазарче, а и во дуќан, малку подолу од аптеката на Еурофарм во Буњаковец.
     
    На le.dentiste му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас лани земав плотна од Горење и сум многу задоволен.
     
  18. fuki

    fuki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    198
    dali znaes kade da kupam djezve za kafe za indukciska plotna i nekoe tedjere
     
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Jas imam electrolux plotna na tac i maka macam so cistenjeto na istata . Ne ni dadoa nikakva spakla za cistenje .. Rernata e na telefunken i e mnogu brza . Zadovolna sum od proizvodite , osven delot so plotnata sto nisto ne gi vadi flekite ..[​IMG]
    Ne sum sigurna so materijal e ,no koristi normali tendzerinja ne e nesto posebno nezna , inaku , ako nekoj skoro kupil vakva neka ne se cudi ko mene :D staviv tendzere nadvor od ringla , koa pocna edno piip piip piip ,ke pomisli covek deka imame bomba montirano doma :rofl:
     
  20. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Na plotnata mi se zalepi krpa i ne se cisti so nisto, kazete so sto uste da probam,cif i aris de grass ne pomagaat