Електронска здравствена картичка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pharmacy, 30 октомври 2013.

 1. pharmacy

  pharmacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Дали знаете, дали може на интернет да се провери дали електронската картичка е готова и каде?
   
 2. Bradshaw12

  Bradshaw12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Електронската здравствена картичка ми е со старото презиме, дали некој знае како точно оди постапката за да добијам нова картичка со новото презиме? Воедно имам и промена на компанијата каде работам...не знам дали има тоа некаква врска...
   
 3. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.063
  Допаѓања:
  24.904
  Пол:
  Женски
  @Bradshaw12 да ти кажам јас сум со стари податоци на здравствената и немаше проблем, а синко е осигуран на мене. И јас негде во 7ми месец променив работно место и се ми среди книговодителката таму па немаше потреба да ја менувам здравствената. Плус и немаа картички тогаш, распрашај се сега како е зошто се чека за нова многу.
   
 4. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  И јас сум на старото и баш ми е гајле таква ми е и книшката на старото редовно платени придонеси и немаш гајле . Иначе за нова картица треба да уплатиш 250 денари и да чекаш една година а до тогаш да земаш плави картони многу ми се виде малтретирање и си терам вака
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.278
  Пол:
  Женски
  Презимето нема никаква врска. Битно е да имаш осигурување. На мојата картичка го пишува старото презиме, па не ми правеле проблем.

  Дали ви се готови картичките ќе проверите на страната на moeosiguruvanje.
   
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Луѓе како да знам дали е истечена картичката? Направена е во 2013 година и јас многу ретко одам на лекар, така што скоро и да не ја користам. На неа стои дека откако не важи за еден месец треба да се врати и поништи. Арно ама не знам дали воопшто важи?
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.278
  Пол:
  Женски
  Провери на страната на moeosiguruvanje.fzo.org.mk
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  32.353
  Пол:
  Женски
  На самата картичка пишува до кога е. Мене ми е истечена одамна ама уште си ја користам не ми правеле проблеми до сеа, иако за среќа не ја користам многу често.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.281
  Пол:
  Женски
  Важи пет години од датумот на издавање. На самата картичка си пишува дека важи од xx/20xx, сметај пет години од тој датум.

  Ако е истечена, нема да можеш да ја користиш. Читачот ќе јави одма. На картичката пишува од кога важи, а не до кога.
   
  На SuperGirl24 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Епа од 2013 август, значи ќе ми важи до 2018 август, ако е 5 години. Добро, не е е истечена.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  32.353
  Пол:
  Женски
  Во право си Анат моја грешка, пишувало од кога а не до кога. Мене уште лани 7ми месец ми истекла, но во изминатава година ја имам користено така истечена не сум имала проблем, што нели не значи дека треба да си дремам и да не ја обновам. :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Што документи се потребни за да се извади нова? Претпоставувам уплатница со уплатени 250 денари, барање и старата да се однесе.
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.281
  Пол:
  Женски
  Не издаваат веќе електронски картички.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Па што се прави тогаш?Се продолжува истата или?
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.281
  Пол:
  Женски
  Ништо, ќе чекаме да видиме што ќе измислат следно.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Со книшките стари ќе одиме на лекар? Додуша немам потреба за лекар и не дај боже да имам.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.281
  Пол:
  Женски
  Да, само со нив.
   
  На Tanjamm и makedonkamak им се допаѓа ова.
 18. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  6.094
  Kои глупости. Јас практично таа картичка не ја ни употребив. Само матичната кога ми внесе податоци основни и тоа е. Практично празна е и не е користена, рокот и помина. А и џабе што ги воведоа кога бараат и книшка паралелно.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.