1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Електронска цигара

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од bluberry, 7 јануари 2011.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Не знаев каде да ја сместам темата :(
    Но ете кажете ми дали некој има искуство со неа?Дали е штетна?Дали може да помогне во одвикнувањето од пушење?
     
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Имаше една комшика, и знам збореа дека ич не била убава, дека ич не и помогнала, и сакаше да ја продава. Ама одамна беше ова, пред неколку месеци...А инаку незнам.
     
  3. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    Јас искрено не ни знаев дека вакво нешто постои. :$ :rofl: Ама за тоа си го изгледав филмот Турист и ќе го видиш Деппчо како е со ваква електронска цигара и сваќаш каква е цигарата. Инаку (во филмот) вели дека имала исти вкус, има исти чад, ама кога ја ставаш по раката или телото не може да те изгори. И самиот вели дека поќејфски е да пушиш вистинска цигара одколку електронска.. али како и да е, мразам цигари! |(
    ама сепак добра слика :angel:
    [​IMG]
     
  4. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Јас имам дома електронска цигара т.е тато :)
    Кога ја пушиш има вкус на мед у исто време и нешто гадно...
    Имаш 3 видови на електронски цигари.. зависи каков пушач си дали страстен или слаб :P
    Слаба, средна и најјака. Ја користев најјаката и ништо однеа... не помага... залудно ке ги маанеш парите :)
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Kога ја видов темава,прво што ми текна беше џони деп во турист :D инаку да се навратам на темава незнам ништо за електронските цигари,а до која цена се движат,ме интересира за татко ми,страсен пушач е? :doh:
     
    На broken099 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Имам слушнато за електронска цигара и сакам да пробам да видам дали ќе ми помогне.Дали знаете кај можам да најдам и која цена се? :$
     
  7. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Во аптеките има, 1180денари се едните а има и некои од 4000, ама незнам какви се тие точно. Интересна ствар се, изгледат како вистинска цигара, имаат `жарче` напред свети кога повлекуваш од цигарата, испуштаат дим. Е сеа вкусот незнам каков е немам пробано, ама ма две врсти на патрони за нив едните содржат никотин , другите не содржат. Аколку ке помогне за одвикнување од пушењето тоа е до особата и нејзиниот карактер.
     
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Епа луѓе јас сум ви експерт на оваа тема, така што прашајте ме што сакате, имам простудирано на нет... :) Електронските цигари зависи какви се, можат да бидат поквалитетни и полоши, имате од 1000 до 3000 денари. Јас знам дека овие поскапите можете да си изберете дали да имаат вкус на обичните цигари, или на чоколадо, јагода, ванила итн...

    Финтата со овие цигари е што работат на течно полнење, па каква течност ке си купите таков вкус ке имате... исто така таа течност може да биде со или без никотин - има неколку нивоа на никотин, па за оние што сакаат да се одвикнат од пушење прво користат течност со најголемо количество никотини и посетепено го намалуваат. Исто така може да се користи течност без воопшто никотин...... Тоа што се издишува од електронска цигара е обична водена пареа...

    Инаку ваквите цигари се создадени за да се користат како замена за обичните, бидејки не се штетни за здравјето, а и секаде во светот нели е забрането обични цигари во локалите, ама исто така се користи и како редство за одвикнување од пушењето...

    ЗА резултатите- секогаш има и задоволни и незадоволни... Зависи кој колку бил упорен во намерета :)
     
  9. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    значи ги прочитав сите мислења ама пак не ми е јасно. Сакам да му купам една на татко ми (тој е страстен пушач, по две „пакли„ не му стигаат на ден), па што мислите ке може со електронската да ја замени онаа вистинската или???
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Па како што ти кажав, затоа е наменета електронската, да ги замени обичните кои се штетни. На почеток може ке му биде чудно со електронската, ама би било супер од твоја страна ако му купиш, тоа е за негово добро - нема да се труе веќе со отрови.
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам ваква цигара да му купам една на дечко ми ?
     
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Ја има во аптеките 1200 денари е.
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Според мене можам да кажам дека е навистина здраво не само за пушачот туку и за околината(дефинитивно веке не прерам завеси после секоја посета на дечко ми а и облеката не ми смрди)
    најубавото е дека се вкусни(има гушкање со вкус на кафе или карамела, не пепељара)
    се заштедуваат мнн мнн пари и се евтини...во зависност на тоа што конкретно се бара-или има потреба!
    Има за од 500 до 1500... споредм мене Здрава инвестиција

    дури тие од 500 се мнн фенси со табакерче :lol:
     
  14. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Дечки не се лажете да купувате не помага ама ич. Јас ја имам и така ми стои дома, колку ми е криво што така непромислено си ги дадов парите. Како прво, чадот е многу чуден, вовлекуваш, ама ништо не чувствуваш, мене дури и ме закашлуваше бидејќи влечев повеќе за да осетам нешто, ама ѓабе. А убавото во цигарата е кога ќе го осетиш димот како те гребе на грлото, а тоа го чувство електронската цигара нема да ви го пружи :lol: Само пушачите можат да ме разберат за што зборувам, ама кога вовлекуваш чад од вистинска цигара, истиот го чувствуваш како стигнува се до белите дробови :lol: , а со електронската цигара ти е исто како да влечиш од молив- не чувствуваш дим. Јас се чувствував како будала кога влечев од таа цигарата- самата себе се лажев.
    Заклучок- ниту една електронска цигара или никотинска лепенка нема да му помогне на некој да се откажи од цигарите, за тоа е потребно само психичка подготвеност и решителност. Кога ова ќе се постигне, кога човек самиот себе ќе се убеди дека цигарите не се ништо друго освен скапа навика, тогаш има надеж за откажување. А причината заради која јас сеуште пушам е тоа што никогаш не сум се ни потрудила да ги оставам. Ова со цигарава електронска ми беше прв обид и се каам што ја купив. А причините поради кои не сум пробала да ги откажам цигарите се многу: прво, тоа што јас навистина уживам додека пушам, второ, се плашам дека ќе качам килограми ако ги оставам цигарите, трето, сум пробала да се замислам како непушач во иднина и никако не ми доаѓа таа слика, се некако чувствувам носталгија кон кафе, цигара и добар муабет, знам дека се штетни ама јас навистина уживам во цигарите, четврто, некако не знам што би правела со рацете, навикната да држам цигара почесто, не знам како би се снашла...Можеби смешно звучи, ама вистина е. Цигарите се составен дел( и тоа голем дел) од животот на пушачите и верувам дека повеќето ги имаат истите размислувања.
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Од она што го знам не се ефикасни.

    Пријател на татко ми направил инцидент во ресторан.
    Ја извадил да пуши додека бил на вечера и му се собрале келнерите и газдата дека има закон против пушење во затворен простор, та мора да ја изгаси. :D Сирот тој, цел час се објаснувал дека цигарата е впрочем електронска.

    Да се вратам на мојот коментар...
    Според мене ваквите цигари се waste of money.
    Oна што е потребно за откажување е волја да се направи истото и ништо друго. Само решително! :)
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас се мислам дали да си купам, бидејќи сакам да се откажам од цигарите, а еден другар баш со помошта на оваа цигара ги откажа. Читам различни мислења и незнам што да правам, а не е многу скапа и секако не е штетна како обичните цигари.
     
  17. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Електронската цигара е високо достигнување на современата технологија и претставува најсовремен електронски уред, кој не само што го чува здравјето на пушачот и не ја загадува околината, туку и не ги загрозува пасивните пушачи па затоа и се препорачува од угледни институции и експерти како одлична комбинација на модерна микроелектронска и биолошка технологија и концепт на здрав живот. Е-цигарата е револуционерен производ кој им овозможува на пушaчите на најбезболен можен начин да се решат од штетното пушење на тутунските производи. Пушењето на е-цигарата неспоредливо е поздраво од пушење на класична цигара. Покрај тоа е-цигарата може да се пуши и на места кои се забранети за пушење на класичните цигари. Пушењето на е-цигарата е дозволено затоa што тие не се тутунски производ, немаат никаква врска со тутунот и не предизвикуваат пасивно пушење. Е-цигарата е поздрава, дозволена и штедлива алтернатива.Ова е една од алтернативите, која ви овозможува да пушите поздраво. Името е-цигара стана вообичаено за новата генерација на цигари, кои во суштина се електронски спој замислен како замена за класичната цигара. Пушење на е-цигара се нарекува е-пушење.Со користење на е-цигарата ќе немате потреба од пушење на тутунските цигари. Веќе по 15-20 дена ќе осетите битни разлики во здравјето, како и во чувството за мирис и вкус. Полека со тек на времето се губат сите симптоми настанати од пушењето класични цигари. Доколку по 2-3 недели на користење само на е-цигарата пробате тутунска цигара, нејзиниот вкус и мирис ќе ви бидат непријатни.

    - И покрај забраната за пушење, можете да пушите каде сакате.
    - Сично чувство како пушење на обична цигара.
    - Нема непријатни мирис.
    - Електронската цигара не создава непријатен вкус во устата.
    - Не постои ризик од рак на плуќа.
    - Електронската цигара ги нема 4000-те штетни состојки, како обичната цигара.
    - Електронската цигара не е штетна за луѓето во околината.
    - Нема проблем со пепелот од цигарата.
    - Не е потребна запалка.
     
  18. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Гледам слабо дискусија на темава.

    Маж ми изрази желба да проба е-цигара, рече да му купам за Нова година, демек да проба да се откаже од пушење. Тој си пуши по 1 кутија до кутија и нешто дневно (од оние подолгите :P 100s). Прашањево ми е, пробал ли некој, има ли некој некоја препорака кои се добри, да не биде само за еден ден работава? Значи ќе треба нешто појако, потрајно, да замени кутија - кутија и пол цигари. Гледав на нет, реклами разни, ама мене искуства ме интересираат, некое пресно од 2013 :$ .

    Ајде помагајте: Каде да барам, колку ќе ме чини, каква да барам? :)
     
  19. honey-bear

    honey-bear Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Sun koristela elektronska cigara I voopshto ne ja cuvstvuvash, ima dim ama e premn slab ne mozhesh nishto da ossetish I dzabe kje se troshish , ovaa cigara povishe kje te tera da sakash da si zapalish vistinska
     
  20. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Хаха,брат ми,и донесе на мајка ми од Виена електронска цигара,и си се навикна сега,ама кога ќе се испразни охо,кој ќе ја чека да се пуни на полнач..