1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Елементал (Elemental)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од annii, 1 јули 2013.

 1. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Елементал хрватска група, формирана во 1998год., чија музика спаѓа на повеќе жанрови.
  Почетокот е со 3 рап членови кои во 2000та ги објавиле деби албумот "Moj njegov i njen svijet" (Kondorcomm) и "Tempo Velegrada - Demiurg" (Menart).
  Во 2002 год. за издавачката куќа Menart, го објавиле својот албум "Tempo Velegrada/Demiurg".
  После 6 години се јавува групата повторно со изменет состав, кој брои 7 членови со кои и следат нови три албуми "Male Stvari" - 2004год., "Pod pritiskom" (Menart) - 2008год. и "Vertigo" 2010год.
  Во 2005 год. биле номинирани за хрватска дискографска награда "Porin", каде што Реми добила награда за најдобар вокал.
  Имаат вкупно 6 студиски албуми од кои последниот им е од 2013 год.
  Да не трупам небитни информации, членовите и албумите:

  "Moj, njegov i njen svijet", 2000. (Kondorcomm)
  "Tempo Velegrada - Demiurg", 2002. (Menart)
  "Male Stvari", 2004. (Menart)
  "Pod pritiskom", 2008. (Menart)
  "Vertigo", 2010. (Menart)
  "U redu je", 2013. (Menart)

  Вокали:
  Мирела Приселац Реми
  Лука Тралиќ Шот

  Гитара:
  Ерол Зејниловиќ

  Бас:
  Конвард Ловренчиќ

  Клавијатурист:
  Давор Заношки

  Бубњеви:
  Иван Водопијец

  Пратечки вокал:
  Вида Манестар

  Ми се допаѓа музиката, творењето, ја почитувам оргиналноста. Опуштено, со слика за општеството, денешницата.
  Има некој што ги слуша? Некој за дискусија? :)
   
  На КикиМаус и 1209 им се допаѓа ова.
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  5.425
  Ги слушам веќе неколку години, се заразив од песната Из дана у дан, спотот го пуштаа често на МТВ Адриа (или која и да беше). Пред се текстовите се многу реални, Хрватска, Македонија, тука некаде, можеме да се пронајдеме.
  Ги поштувам бидејќи имаат реални, ама не и депресивни песни, колку и да е текстот реален сепак некако звукот целата песна ме тера позитивно.
  Ги обожавам Природа и друштво, Романтика, Вертиго, Малена, Волим Све и секако последната По мојој мери, спотот е склопен во целост да асоцира на текстот.
  Според мене Елементал е еден од најдобрите балкански бендови.
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Енергични, одлични, супер текстови, едноставно визионери за денешново време и инспиративни.
  Реми е лудница на сцена, ја обожавам.
  Мале ствари ми е баш онака по терк.
  Романтика ми е химна.
  Одличен бенд, нека прават музика уште 100 години.
  :)
  http://www.youtube.com/watch?v=3hFdHOR1enc
   
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Во процес сум на преслушување на новиот албум. До пола и ми се допаѓа дотука.
  Иначе на 2ри август ќе настапуваат во Охрид на плажа Немо, па се надевам дека ќе ги слушнам во живо. :)
  Ајт по еден поздрав .. Priroda je lijepa al zajebano drustvo :)
  http://www.youtube.com/watch?v=yGxdakyiGCo
   
 5. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.074
  Допаѓања:
  33.626
  Пол:
  Женски

  Имаат баш добри песни.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.