1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еликсир, dm или Космо?

Дискусија во 'Лице' започната од Quuen, 29 ноември 2016.

?

Што би избрале вие?

 1. dm

  94 глас(а)
  67,6%
 2. Еликсир

  19 глас(а)
  13,7%
 3. Космо

  26 глас(а)
  18,7%
 1. Quuen

  Quuen Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  2.603
  Пол:
  Женски
  Доколку би требале да избереме една од овие продавници за козметика која би ја избрале вие и зошто?
  Јас би се мислела меѓу Еликсер и dm.
  Би избрала dm бидејки може да се најдат прозиводи и за убавина,домаќинство,бебиња-деца,органски производи.Единствено што не ми се допаѓа во dm се вработените (има некој исклучоци).
  Реков дека би се мислела и меѓу Еликсер бидејки има и прозиводи кои може да се најдат и во dm (како проиводите на Catrice,Max factor итн),но има и од оние по познати марки како Gucci,Lacoste,Boss,Victoria Secret.Доколку би правела разлика и меѓу вработените,во Еликсер (бар според мене) се многу по услужливи,фини.
  Космо ми е онака,има доста избор од различни козметички прозиводи но е некако многу по скапо.

  Што би избрале вие? dm,Еликсер или Космо?

  Се надевам темава ја сместив во соодветната категорија :tmi:
   
 2. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.687
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Мене најмногу ми се свиѓаат попустите во Космо, производите тогаш може да се најдат за доста пониска цена отколку во другите две. Исто и имаат најголем избор на козметика. Моја замерка е што немаат многу продавници и некако ми се отпатни.
  Во Еликсир имаат помал избор на козметика и попустите им се на многу малку производи. Од друга страна пак само таму може да се најдат производи на Есенс по 85 ден. што инаку би требало да биде така и во другите бидејќи тоа се колекции што нема да ги има веќе. И позитивно е достапноста.
  Во ДМ купувам често бидејќи има марки што ги нема во другите и изборот на производи е голем. Само што некогаш производите кога им се на попуст се колку секојдневната цена на друго место. А и не се чувствувам пријатно кога купувам таму со обезбедувањето што ми виси над глава додека клечам да пробам тестери.
   
  На SV1911, JustBeautiful, SAMIRA и 3 други им се допаѓа ова.
 3. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Во ДМ доаѓаат насекое небаре ќе се кради нешто.
  Гледав моливчиња за веѓи и една до мене цело време ,и и реков Не се плаши не крадам,и не планирам да се нашминкам ,ќе си го земам за дома :D Постои уште малку и си замина ,јас си зедов тоа што ми се допадна си платив и заминав насмеана дека така и реков ,ќе ме памти итоа како ко ќе застани до друг да не и биди исто речено :P

  За другите немам збор.
   
  На candy.cane, OmniaVanitas, Antebellum и 6 други им се допаѓа ова.
 4. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  1.466
  Во ДМ купувам најчесто. Некако ми се најокеј средени штандовите за шминки за разлика од Космо каде се само наредени на иста полица и нема никаква прегледност. Во еликсир скоро и не влегувам.

  Што се однесува до обезедувањето во ДМ, стварно ми смета тоа што одат по мене цело време. Колку и да разбирам дека пазат да не се краде, стварно ми смета тоа што ме набљудува некој постојано. Затоа и избегнувам да купувам во ДМ во Капиштец иако ми во двор шо се вика.
   
  На candy.cane, OmniaVanitas, SAMIRA и 3 други им се допаѓа ова.
 5. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Па затоа ,крајно е непријатно,да сакаш да разгледуваш повеќе време некако како над глава да се,и ајде побрзо времето истекува .... нез не можам и ја така да ми стое некој до мене цело време..
   
  На OmniaVanitas, kim.k, Quuen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Леле колку ме нервираат у ДМ лелеее...
  Јас си гледам тогаш кармин еден барав и клекнав доле така секад правам боље ми е и ми доаѓа тој и до мене стои и многу е глупо не знам.. кога ќе идам пак ќе му речам гајле ми е..
  а предходниот пат купив кармин и ми го стаи у кеса и забораив да го купам тоа што стварно ми требаше и се враќам и типката на каса ми вика Што ти е во кесата тоа извади го и ја и го вадам и викам сеа го купив пред 2 минути,вика земано е ова сега и ја коа фатив да и се дерам и извадив фискална и викам ти дали си нормална за што ме набедуваш глеј овде, и викав едно 2-3 минути се расправав и ми вика добро,добро девојче иди ајде платено ти е. Колку ме изнервира неможев да се контролирам...Од кеса бе од кеса ми го извади карминот
   
  На OmniaVanitas, kjukli, kim.k и 8 други им се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.734
  Допаѓања:
  102.235
  Пол:
  Женски
  Јас кога доаѓам во Мк , скоро секој ден сум во ДМ , ми се допаѓаат производите на Балеа и Алверде , а ги посетувам и штандовите за козметика на Есенс , Буржуа итн но во врска со козметикава мислам слабо имаат попусти. Го имам приметено ова со обезбедувањето и тоа највеќе во ГТЦ од една страна ги разбирам , често имам видено да се отвара шминка залепена со селотејп и да си се шминкаат и потоа го залепуваат пак селотејпот и некој ќе се најде ни крив ни дужен ќе го купи. Пред 2 години во ДМ во ГТЦ купив гел туш на Лореал и внатре беше без четка , и баш ми беше криво.
  Во врска со Космо , одам кога ќе има попуст на нешто , вака не , повеќе го посетувам ДМ :D
  Во Анабела влегувам често , а најретко скоро никогаш во Еликсир :)
   
  На SV1911, kjukli, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.430
  Пол:
  Женски
  Мене најмногу ми се допаѓа dm, произвидите се супер, уредно средени и наредени, квалитет задоволувачки, цените на место. И Cosmo е океј а во Еликсир еднаш влегов и никогаш пак. Јас сум купувач кој сака сам да разгледува и да си избере нешто а не некој да ми сугерира и на глава да ми се качува.
   
  На Quuen и rose60 им се допаѓа ова.
 9. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.544
  Пол:
  Женски
  Во ДМ најчесто купувам најдобри производи имаат.Но и мене ми смета тоа со обезбедувањето и не е секогаш дали ќе го отвориш производот или слично туку едноставно јас пошто во едно влегување купувам и шминка и храна и работи за лична хигиена и постојано одам од еден до друг крај што сум заборавила нешто пак ќе се вратам и тоа обезбедувањето како сенка да ми е абе на живци ми иде некој кога ми е над глава, и се радувам кога ќе влезе нов муштерија па малку ќе разлабават. И на крајот сум најзадоволна кога ќе видат дека сум една од тие што најмногу им купува :^):D|(
   
  На SV1911, crimson, Quuen и 3 други им се допаѓа ова.
 10. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  339
  Dm и јас го одбегнувам заради вработените и обезбедувањето
  Еднаш пробував пудра за лице и никако не можев да се одлучам зашто мразам кога ме набљудуваат луѓе и на крај си излегов празна и ги приметив продавачките како си промрчија нешто.
  И во космо и еликсир гледаат ама не толку очигледно како во дм
  Ако би бирала една од овие 3 дрогерии, тогаш е Космо
   
  На OmniaVanitas, rose60 и Quuen им се допаѓа ова.
 11. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.907
  За однесувањето на персоналот, во продавниците како Еликсир и Космо, секогаш ме потсеќа на оваа исповед:

  "Ne razumem one devojeke koje rade u skupim prodavnicama, pa kada uđem i pogledam nešto a zatim izađem jer mi je skupo, one prevrnu očima i ismevaju to. Pa ti sestro da imaš para to da kupiš ne bi radila tu za 15 000 mesečno."

  За ДМ, пример за оној во Веро и ГТЦ сум немала проблем со продавачките и ќе додадам дека биле и љубезни, и да одговорат и да помогнат и притоа секогаш со насмевка. За тоа (y)
  Во однос на производите, би го избрала исто ДМ за козметички производи и за лична хигиена, а Еликсир и Космо некако ги гледам само за оригиналните парфеми, кои уствари им се кое од кое по фалш, за кои значи дека немам намера да ги купувам од тука :D
  :d::drunk:
   
  На SV1911, КикиМаус, senza.parole и 11 други им се допаѓа ова.
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  На обука за обезбедување ги учат лицата кои обезбедуваат да им го следат движењето на луѓето и затоа вие се чувствувате непријатно, меѓукои и јас се чувствувам така. Посебно кога ќе влезам во ДМ на битпазар како намќори се. Многу се сериозни и негативни и ме следи само мене, ако никој друг нема во дрогеријата.
  Во однос на пазарувањето купувам често во Дм и во горната анкета не би можела да гласам.
  Во космо одам кога има попуст, а сега пред празници ќе биде бум со цените.

  Во дм ми се допаѓа зашто имаат приступни цени и зошто повеќето производи им се со врвен квалитет. Ги посетувам рафтовите на Боржуа, Катриц и Аура, овогодинешниот каталог со попусти им е слаб, не ми се допаѓа.
  Во Космо одам ако има попуст на некои производи, особено на Боржуа, а често има, некогаш и на Аура некоја разлика во цената. Зависи што ќе начекам, ми се допаѓаат нивните месечни каталози кои секогаш им се богати.
  Некогаш во Шатци ќе влезам,но тоа многу ретко се случува.
  Анабела ми е слабо снабдена парфимерија. Само парфеми, а јас такви парфеми не купувам.
  Во Еликсир никогаш не сум влегла.
   
  На SV1911, senza.parole, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.907
  @buba4e89 За ДМ на Бит Пазар couldn't agree more! Еднаш или двапати имам влезено таму и никад више :D
   
  На kjukli, koritsaki, Quuen и 5 други им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  @Summerlover таму не знам дали некогаш ќе влезам пак. Многу негатива седи во тој дел, понекогаш и ги разбирам бидејќи на големо се краде, ама треба да му прочиташ на човекот дали дошол да краде или да купува. Таму се измешано, а голема штета бидејќи се баш на пристапно и прометно место.
   
  На koritsaki, Quuen, Sanjichka007 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.925
  Пол:
  Женски
  Во ДМ на бит пазар дури два пати влегов и два пати на глава ми се качија. :D
  Еднаш барав камена пудра и ете ја до мене да ме праша шо ми треба, и и кажувам, и ми подава таа самата, и велам ама оваа е најтемна нијанса, мене светла ми треба. Добив одговор „епа сеа девојче тоа ти е“ и превртување на очи. :D
  Вториот пат разгледував нијанси на кармини и три пати ме праша дали ми треба помош. :D
  Мислам дека веќе никогаш не би влегла во тој ДМ.
   
  На wanderlust, kjukli, kim.k и 6 други им се допаѓа ова.
 16. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.538
  Допаѓања:
  63.360
  Пол:
  Женски
  Сега сум изненаЏена и увреЏена. Како бивша вработена во Еликсир не ги гледаме така луѓето и ние викавме дека е скапо. :drunk:
   
  На candy.cane, SV1911, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
 17. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.544
  Пол:
  Женски
  И моето мислење беше за ДМ од Бит Пазар гледам не сум пишала. Само во ДМ во Сити Мол сум уживала во разгледувањето и купувањето а и мислам дека има доста повеќе избор.:!:
   
  На mode-kristina и Quuen им се допаѓа ова.
 18. Quuen

  Quuen Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  2.603
  Пол:
  Женски
  Мене па во Капитол некако ми се најуслужливи,бев позитивно изненадена кога ми помогна во изборот за еден производ,насмеана,фина културна.
   
 19. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.419
  Пол:
  Женски
  Во ДМ влегувам кога имам потреба од некој нивни бренд..
  Толку негативна енергија има, да не може да се изначуди човек..
  Единствено љубезни ми беа оние во Градски ѕид ќе му дојде хмм, во редот на Малага..срцки вработените а обезбедувањето си стоеше дискретно во ќош и набљудуваше.
  Во друга продавница на дм му имам преречено на дечкото од обезбедување.. стоевме може 5мин не можевме да се одлучиме околу лосион за туширање, сите убаво ни мирисаа, па дојде до нас дечкото и над глава ни стоеше.. Толку непријатно ми падна и му реков: Ако мислиш дека ќе крадам, размисли два пати. Ако сакавме нешто да украдеме до сега ќе бевме 3 пати излезени а немаше ни да засвириме на излез.. Ме загледа, ништо не рече и се тргна:D
  Во еликсир само 2 пати имам влезено, некако негативни ми се на изглед а и малку нападни. Лице кое работи со клиенти а не може да си монтира насмевка, подобро нека најде друга работа да не им ги брка клиентите..
  Во Космо имам купувано повеќе пати, сосема коректни ми се..
  Но не можам да гласам за ниедна, бидејќи претежно од Солун купувам препараривна и декоративна козметика
   
  На NOVAVON, senza.parole, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  4.088
  Пол:
  Женски
  Не гласав за ниту една од овие,затоа што не можам да издвојам најдобра од сите 3. Има и други така познати парфимерии освен овие,гледам некој ги споменал Анабела,Шатци...Во ДМ имам купувано и мислам дека зависи на кое место одиш,а и од тоа кој е на смена. Во Сити Мол,Рамстор,Капитол не ми стоеја над глава. Во ДМ во ГТЦ 2-3 пати имам влезено и купено нешто од таму и само еднаш ми стоеја над глава,а во тоа ДМ кај Бит Пазар што е еднаш имам влезено и никогаш повеќе. Си гледав четки за коса,шампони,шминки и останата козметика и мислам на секој чекор ме следеа небаре ќе крадам. Да, до некаде се во право бидејќи се краде на големо,но истите тие треба да знаат и да препознаваат. Во Еликсир имам влезено повеќе во тоа на Рекорд што е и мене ми оставија супер впечаток и не ми стоеја над глава. Таму повеќе за парфемите ми е. Во Шатци еднаш имам влезено и ОК ми се. Во Анабела и во Космо никогаш не сум влегла,ама гледам дека Космо многу го фалите,па можеби ќе одам да видам нешто.