1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Емиграција во Австралија?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cac-cac, 28 јули 2014.

 1. cac-cac

  cac-cac Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Со вереникот размислуваме да почнеме од почеток во некоја од поразвиените земји и се најдовме на иста фреквенција кога се спомна Австралија. Темава ја отварам за да прочитам што повеќе искуства Ваши или на некој Ваш близок, позитивни или негативни, за животот, работата таму, за сложеноста и цената на процесот за миграција, за градовите таму, професиите итн. Ниту една информација не е на одмет. Слушнав дека имаат многу динамичен правен систем, и дека е најпаметно да се оди преку агенција или агент, па ако имате контакт од нешто слично, би било супер да ми го пратите во ЛП :) Ајде, едвај чекам да слушнам! (т.е прочитам :lol: )
   
  На 4rever.unique му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Она што можам да ти кажам е само дека сум слушнала позитивни коментари за животот таму, многу било поразлично од кај нас, друг стандард, друго општествено уредување, се почитувале закони и сл., значи во глобала многу позитивни коментари.Иако не сум била никогаш таму, но од што ми кажувале, тоа ми е сликата за Австралија.

  Доколку имате можност, одете, пробајте, видете како ќе ви оди, искористете шанса додека имате :)
   
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.346
  Јас само имам отидено како турист, што е многу поразлично од живеење било каде. Ама со оглед на тоа што колку ми е познато, општествено државата функционира на многу, ептен многу повисоко ниво од Македонија, во смисла дека секој работи во државните институции по правила, судството не е корумпирано, економијата е стабилна. Има ред.
  На имиграција се едни од најорганизираните земји. Така да и јас би рекла кога станува збор за емигрирање, мора да се доведе документацијата до влакното во јајцето пред тргнување, оти слободно ќе ве вратат назад на првиот авион уште пред да го вдишете австралискиот надворешен воздух доколку се сомневаат во вас дека сте отишле да го искористите престојот против дозволеното.

  За друго не сум паметна да кажувам. Јас не патував на мк пасош, а и причината за посета воглавно деловна, па се ми беше организирано од друг. Сепак, мислам за било кое патување најпаметно е да се посети официјалната страна на имиграционо биро за земјата, да се разгледаат сите опции за посета/емигрирање директно таму со даден пасош, пред да се фрла пара по агенции кои ветуваат се и сешто, додека ви земат пари, после тужете ги ако не е како што ви ветиле - џабе е.
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  еве преубав сајт за емигрирање во австралија, ги има сите информации за различни видови визи, процедури итн.
  https://www.australianpermanentvisa.com/
   
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.875
  Допаѓања:
  133.436
  Пол:
  Женски
  За емиграција во Австралија треба да имаш или роднина таму што ке гарантира за тебе или професијата да ти е во листата на дефицитарни кадри. ПЛус треба да полагаш ИЕЛТС тест за познавање англиски јазики, со минимална просечна оцена 6,5 или 7 не сум сигурна. Искуство во професијата која ја имаш (ако е дефицитарна) минимум од 2 до 5 години, зависи која професија. Ова е листата. Има и регистриран агент во Македонија за миграција во Австралија, разговарајте со него ке ви каже подетално се и колку ви се шансите. Има уште една агентка од Битола, ако најдам контакт ке го ставам и тој.
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.306
  Допаѓања:
  28.821
  Пол:
  Женски
  Прочитај и’ ги мислењата на @bittersweet и се’ ќе ти стане јасно. :lol:
   
 7. Queen Renata

  Queen Renata Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ke moze kontakt od agentkata od Bitola?
   
 8. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.875
  Допаѓања:
  133.436
  Пол:
  Женски
  BILJANA SALEVA
  047 259608
   
 9. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  366
  Дечки дали може некој да ми каже за емиграционите визи за австралија, што документи, каде се аплицира(затоа што во мк нема австралиска амбасада)???
   
 10. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.377
  Пол:
  Женски
  Конкретно за каква емиграциска виза те интересира....???
   
 11. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  366
  дечки какви се условите за емиграција во Австралија сега во оваа состојба, и дали е поубаво да идеш како студент или работник??
   
 12. beaty+

  beaty+ Нов член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Работник.
  Ако имаш пари можеш и како студент.
   
 13. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.301
  Пол:
  Женски
  Може ли некој поупатен да постави линк (линковите во почетните мислења не се веќе валидни), од сајтови кои нудат огласи за работа?

  Имам и роднини, би можела ли да отидам со гарантно писмо на пример?
   
 14. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  366
  значи колку што те сфатив, полесно е со работна виза ??
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.096
  Допаѓања:
  199.416
  Пол:
  Женски

  Особено ако имаш професија што е таму дефицитарна.
   
 16. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  366
  а дали можеби знаеш каде можам да видам кои професии се дефицитарни ??
  Јас барав меѓутоа ми дава стари листи :(
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.096
  Допаѓања:
  199.416
  Пол:
  Женски
  Повели, тука ја имаш целата програма
  https://immi.homeaffairs.gov.au/what-we-do/skilled-migration-program
  Верувам дека ќе се снајдеш.

  И тука има нешто, ама мислам дека е истото.
  https://www.migration.sa.gov.au/skilled-migrants

  Ако не се снајде, еве ти директен линк до листата
  https://www.australianskilledmigration.com.au/skilled-occupations-list/
   
  Последна измена: 21 мај 2020
 18. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  1.572
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е за тука прашањето, а некој што знае да ми каже повеќе инфомации за животот во Нов Зеланд , и какви се можностите за имиграција таму?
   
 19. beaty+

  beaty+ Нов член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Да, подобро да одиш како работник, како студент е поскапо.