1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Емили во Париз (Emily in Paris) [2020]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од mazikeen, 15 октомври 2020.

 1. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Emily in Paris
  - Фирма за маркетинг во Чикако, испраќа свој претставник во Париз, со цел да се прикаже Американска перспектива во градот на светлината.

  Од креаторот на легендарните Сексот и Градот, Беверли Хилс 90210 & Подмладена (Younger) ни доаѓа нова ром-ком драма на чело со прекрасната Лили Колинс, а чие дејство се одвива на улиците низ Париз. Навидум серија која ветува многу, па што повеќе од тоа и и треба на една ром-ком драма, нели?
  Серијата својата премиера ја доживеа на почетокот на октомври, на Нетфликс, и со 10 епизоди се заокружи првата сезона. Секако дека целата сезона се изгледа во 1 дено-ноќие (времетраењето на епизодите е по 20тина минути) и секако дека заврши со cliffhanger. Втора сезона, се уште не се знае дали и кога ќе има.

  Пред некој ден прочитав рецензија, и искрено, поконкретно мислење од тоа, не би можела да дадам. Се согласувам со секој збор што е напишан, а во прилог ќе ви оставам линк да видите за што станува збор (скролнете подолу, кон крајот на текстот, ќе го ставам линкот во спојлер и да ве предупредам може да содржи по некој спојл). А доколку некого го мрзи да чита, еве во кратки црти: серијата е многу basic и предвидлива и дури иритира на моменти (што на некој чуден начин го наведува гледачот да ја изгледа во 1 здив). И покрај тоа што има доста шармантни глумци сепак не се чувствува апсолутно никаква посебна хемија помеѓу никого, а многу од модните парчиња беа модна катастрофа. Искрено сметам дека на продуцентот ова му е тотално промашување (освен ако не целел баш кон тие карактеристики) и навистина се надевам дека ќе има втора сезона и дека ќе е далеку подобра од оваа. Останува да чекаме и да видиме.

  Главни улоги: Lilly Collins, Lucas Bravo, Ashley Park, Camille Razat, Philippine Leroy-Beaulieu..

  Рејтинг: IMDb : 7.4 / 10  Дали некој ја има изгледано? Како ви се допаѓа?


  пс.:Ве молам земете предвид дека погоре кажаното е само мој осврт на тоа како јас сум ја перцепирала и доживеала серијата. За некого ова може да е најдобрата серија на сите времиња и тоа е сосема во ред. Не сме тука за да се осудуваме и напаѓаме меѓусебе, секој може да си го искаже своето мислење, се додека не повредува некој друг. :)
   
  На Havana!, Lollipop_123, Elois и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. supersandy

  supersandy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2020
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Да, ја изгледав пред некој ден и онака задоволна сум.
  Потполно се согласувам дека серијата е доста предвидлива и асоцира на нешто веќе видено.
  Но, како и негативни- така има и позитивни страни. Ми се допаѓа што епизодите траат прилично кратко, приказната и случувањата релаксираат (барем јас така ги доживувам) и ако ништо друго- Lucas Bravo е прав лепотан :inlove:
  Доколку имате неколку часа слободни и сакате мозокот да го пуштите на ,,пасење''- топло Ви ја препорачувам серијата. :hug:
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  8.909
  Пол:
  Женски
  Серијава е топ за релаксација, опушта ептен. Не е нешто невидено ама е океј. Најмногу ја гледав заради уличките, рестораните, местата во Париз. :inlove:
  Иако сметам дека би било подобро ако на местото на Лили би била некоја јака жена како Саманта од Sex and the city. :D За да биде понапето меѓу шефицата и неа. Како и да е, интересен беше и добар е за опуштање.
   
  На Kohlensäure, joy1, Srckata28 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  836
  Супер серија за релаксација, посебно дека дејствието се одвива претежно во Париз. Буквално го опишува животот таму а и менталитетот на французите. Додуша малку (ама само малку :)) претерано, ама во суштина точно. Малку ме потсеќа на Gossip Girl, која ја гледав со задоволство бидејќи беше исто така релаксирачка и 'лесна' за гледање. Препорачувам.
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 5. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Женски
  Многу лоша серија пуна со недолични стереотипи за французите, но и за Емили. Згора на сé обеката што ја носи главниот лик е ушас, а стилистот од Sex and the City бил! :puke:
   
  На simoncelicius, Hellobeautiful, sierra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Elois

  Elois Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Планирам да ја гледам, ама некои негaтивни критики ме премислуваат, сепак е on my list.
   
  На Bubce38 и mazikeen им се допаѓа ова.
 7. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.931
  Допаѓања:
  4.646
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав. Среќа кратки се епизодите
  Многу предвидлива и многу клише
  Патриша Филд пробала да и даде некој модерен Кери Бредшо шмек на Емили ама тотално утнат


  Не би ја гледала пак..
   
  На simoncelicius, Hellobeautiful, mazikeen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  907
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав во два дена. Се согласувам со коментарот погоре, серијата изобилува со стереотипи за французите..практично сè што прават е пијат вино, пушат цигари, а секој зафатен маж има афера.
  Лично, не почнав да ја гледам заради содржина, очекував лајт серија и тоа и го добив, со убави кадри од Париз и аутфити. Модата е малку под моите очекувања, сите комбинации на Емили изгледаат типично американски со очајно wanna be French...мислам, пепито и беретка, really? :D Уште нешто што не ми се допаѓа е тоа што ликовите често зборуваа меѓу себе на англиски, дури и кога Емили не беше вклучена во разговорот, нелогично и нереално.
  Ликови што ги обожавам се колегите од канцеларијата, посебно Лук и Џулиен, а Емили ми е многу напорно човече. |(
   
  Последна измена: 15 октомври 2020
  На Purplelilac, simoncelicius, Hellobeautiful и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  59.580
  Мене ми се допадна серијава, лесна и релаксирачка, мене ме смееше многу.
  Не навлегував во детали што ,како, зошто, барав ваква серија и како таква ми се допадна.
  Ликовите, те. нивната глума ми беа одлични, серијата е плитка, да, ама разиграна.
  Ќе гледам и втора сезона ако има, обавезно. За опуштање, без многу мислење - одлична!
   
  На BejbiBlu, Elena69221, Bozica1980 и 7 други им се допаѓа ова.
 10. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.407
  Допаѓања:
  143.823
  Ја гледам и јас навечер, по една епизода. Си ја ,,послаждам,,.:D
  За релакс и пуштање мозок после напореден ден ептен е ок. Комични сцени, интересни стајлинзи на Емили, малку хумор.
   
  На Elena69221, Bozica1980, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Aesc2000

  Aesc2000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2017
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  180
  Многу лесна и пријатна серија. Одлична за релаксација.
   
  На mazikeen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nellie

  Nellie Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  1.279
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав, ми беше онака, уживав само дека е снимана во Париз. Дарен Стар знае да направи серија дефинитивно, но подобра ми беше younger и 90210.
   
  На S.W.A.G и mazikeen им се допаѓа ова.
 13. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  27.403
  Пол:
  Женски
  Јас очекував од серијава да ме релаксира и да уживам во глетките на преубавиот Париз, и тоа и го добив. Не барав нешто подлабоко, модата е заостаната и се гледа дека е од стилистот на сексот и градот, премногу натрупано. Ама имаше некои комбинации што би поминале. Лили како Емили е одлична, и би гледала втора сезона, совршена е за пуштање мозокот на пасење и виртуелно "живеење" во Париз. Ако сакате ваква женска серија со подлабока тематика од мене имате препорака за The bold type.
   
  На allaround, LovelyGirl3, S.W.A.G и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  836
  Може страна кај ја има онлине серијава? Фала.
   
 15. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  27.403
  Пол:
  Женски
  Не знам каде ја има онлајн искрено, јас преку торент симнувам епизоди
   
 16. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.187
  Допаѓања:
  35.104
  Пол:
  Женски
  Мене ми беше релаксирачка, ништо повеќе не ни барав, уживав ради Париз и ради хуморот. Инаку Емили беше утка до утка со комбинациите, ама јас и во сексот и градот не знам што толку фамос беше стилот на Кери, мене ми беше ужасно кич, па така и кај Емили. Инаку имав прилика да работам до французи и стварно повеќето беа арогантни при прв впечаток, после стануваа мили.
   
  На Purplelilac, simoncelicius и mazikeen им се допаѓа ова.
 17. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
  Побарај на гугл вип серије, хрватска страна е и ги имало сите серии и филмови од нетфликс.

  Мене не ме воодушеви многу со оглед на тоа колку е популарна серијава. Обожавам вакви серии, ме опуштаат скроз ама оваа уште на третата епизода знаев што ќе се случи и како ќе заврши.
  Онака за да утепаш време слободно дома, ја препорачувам :)
   
  На teressa, simoncelicius, mazikeen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  836
  Фала ти. Ја нема на Нетфликс и сл. :( Мислам дека ја има на Амазон Приме, само ќе морам да се регистрирам.
   
 19. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  14.033
  Пол:
  Женски
  @*katja* https://www.hdsaprevodom.com/serija/emily-in-paris Повели:)


  Очекував многу повеќе, ја изгледав у два дена не ми е нешто посебна, а колку ја збореа може и јас ги подигнав очекувањата поради популарноста.
   
  На Hellobeautiful и mazikeen им се допаѓа ова.
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.407
  Допаѓања:
  143.823
  Јас ја гледам на Нетфликс. Ја има.