Емоции во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 3 септември 2012.

 1. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  ме потсетивте со муабетов за последното тромесечје ,сега се смеам ,цел девети месец гледав на еден сателитски канал пораѓање во живо и сите со ред ги исплакав ;( и секој ден викав утре не гледам ама пак ке ѕирнев и се знае ред солзи ред мрсоли :lol: откога се породив заборавив и кој канал беше
   
 2. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.165
  Некаде во 5ти или 6ти месец летото бев излезена во еден бар и малце ми се слоши од жешкото а плус и стоевме и најдов едно столче и како што не ми се гледаше црна мачка пред очи си седнав. Ми се врти една женска од позади мене и ми вика дека тоа било нејзино столче и дека требало да ја прашам. И јас така збунета станувам и и кажувам дека не ми било добро. Кога виде дека сум со стомаче се посрами дури и ми вика седи седи извини. Абе кога се расплакав како божем ме истепала, ептен не беше за плачење работава башка фино ми го отстапи столчето ама јас абе водопад. :)
  А и еднаш трамвајот не ми застана на станицата кај што требаше да се симнам и си се изнаплакав по улица одејќи како чукната.
  Ете тоа ми текнува а сигурно имало и други ситуации слични на овие само завршиле без солзи да не се сеќавам.
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  552
  лелел мешковци, јас сум премногу нервозна последниве 2-3 дена, ама нервозна и тоа што липам , плачам како будала :( а навистина нема некоја причина, само се надевам ке се смирам за брзо и не бебушко нема да муе ништо ;)
   
 4. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Љибичица само што си реков ми спласнаа малку хормониве ама пак од време на време ке ме здрма нервоза , па ке си поплачам така без некоја посебна причина , а се секавам дека при крајот на девети месец секој ден плачев што од страв ,што ни јас самата не знам од друго што :lol: ама си плачев ;( ништо нема да му биде на бебушко :) таква ни е сега состојбата не правиме ништо намерно , оправдано е :)
   
 5. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  552
  офф ми олесна не сум сама значи ;) ете денес например е друга приказна, абе како две личности да имат во мене, цел ден се смеам... ама за понатака ке видиме :lol:
   
 6. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Мене синоќа не знам дали ми се хормони или нешто друго, ама мм има еден другар што откако дозна дека сум бремена каде и да ме види се наведнува да ми го бакне стомакот :o :tmi: :o :tmi: Јас кога ќе го видам бегам што подалеку, и синоќа на неколку пати имаше обид се наведнуваше и мм се налути му рече "Остави ја, те молам, не дозволува никој да го бакнува стомакот освен јас!" и јас се расплакав и излегов надвор на студот, по 5 минути откако се смирив му се јавив на мм да си одиме дома.
   
 7. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  читав скоро на некој сајт 12 работи кои не треба да и ги кажете на една трудница меѓу нив имаше и да не и го пипате стомакот ,нели поради напливот на хормони и поради тоа што сме многу поосетливи во овој период ,јас не сакам никој да ми го пипа стомакот дури ми е непријатно некој упорно кога ме гледа право во стомачето а тек кога ке ме прашаат што е :envy: на полот се мисли , многу сум осетлива на вакви испади посебно од некои личности кои ми се помалку драги,додека пак уживам мм кога ке ме погали по мешето или ке го баци :inlove:
   
  На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  171
  Јас кога бев бремена пак многу сакав да ми го допираат стомакот,немав никаков проблем со тоа,е сега зависи кој не сега некој непознати,но ми го милувкаа мојот сладок фудблаер маж ми,мајка ми,татко ми,брат ми ,снаата ,братучет ми моите најблиски па сите сакааа да го погалат кога нон стоп клоцаше и беше многу видливо сето тоа и мене баш ми претставуваше радосно ем јас си го милувкав ем они,ми беше еден прекрасен период од мојот живот
   
 9. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.506
  ^^ И јас немам проблем со тоа. Мило ми е, сите кога дознаа дека сум бремена сакаат да ми го погалат мешето, и знам дека е тоа од милост и дека е без лоша намера, и драго ми е.
  Исто и со прашањето `што е?` тоа е нели првото прашање од кога ќе објавите дека сте бремена =)
  Па и јас сум прашувала, некако веројатно махинално се наметнува тоа прашање кај сите, затоа и никогаш не ме налутило тоа. Сега викендов се случи во дискотека откако се најдовме со пријатели, десет души да почнат да дебатираат околу името, кое било убаво кое не. Јас седев и се смеев, и пак ми беше драго, бидејќи нели, не дека мене нешто ќе ми смени ако Петко каже дека некое име не е убаво, туку убаво е кога некој се радува за твојата состојба и доаѓањето на новото суштество меѓу нас =)
   
  На joelle и Eleonorastrumica им се допаѓа ова.
 10. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Да ви се пофалам дека од чиста мира за Нова Година кога отидовме да честитаме во 2по полноќ во кафиќ јас си се расплакав и си излегов надвор. Од ништо нешто, мм душа моја, среќа ме разбира и не ме пушти од гушкање, му ја наводенив јакната од солзи. Мислам дека прст да ми покажеа ќе се расплачев. Не ми се верува каква мрсул плачка сум станала. Се надевам дека нема буце да биде толкав плачко оти тешко на мм :lol: ... и се надевам ќе поминат ова хормониве ненормални :worried:
   
 11. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  леле да не правиме муабет за емоции, јас како што сум станата осетлива тоа е нешто чудо, од малку беснеам цркам викам, па плачам, па се смеам, абе сите емоции можам да ги добијам за 10 минути :D се надевам за брзо ке заврши ова оти неможам да се контролирам :$
   
  На SimonaTino и Delgadina им се допаѓа ова.
 12. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Немам изливи на бес (освен ако ми се улета некој подалечен да ми бацува стомак), ама пред да останам бремена им се смеев на сопругите на другарите на мм кога раскажуваа дека се утепувале од плачење, тогаш си викав- нема шанси, јас ќе се контролирам. Ама никогаш не вели никогаш, цмиздрев на Стар Гејт :@ - филм со вонземјани кај што нема ич емоции, ама ете јас си најдов причина за плачка. |( :swear: |(

  Се надевам ќе се извртат хормониве па наместо да плачам ќе се смеам, така повеќе ми одговара :?:
   
 13. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  ами јас со плачев на цртан филм со трки со коњи, тоа кој да го разбере :D :D :D
   
  На Agrona и SimonaTino им се допаѓа ова.
 14. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Ајде мила, сега тебе од денес (дај Боже со лесно да ти е), ќе ти плаче мало убавко срценце. Да ми го гушнеш најсилно!!!
   
 15. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Мешиња да ве прашам нешто јас во последно време сум како црна хроника дека мм е музичар и често патува да не ви кажувам што се ми поминува низ глава де дека нешто ќе му се случи дека нема да го види бебето се и сешто најлошо што е низ глава ми минува дури и дома коа седи јас само на тоа мислам цели денови сум депресивна ви се случувало тоа или јас скроз почнав да се мрднувам :(
   
 16. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  ме насмеа Мравче ,значи не сум сама , и со првата бременост и сега мора да ми протрчаат негативни мисли низ глава ,сега до душа кога ке се сетам со преходната бременост што се не ми помина низ глава се смеам ,ама таква ни е состојбата азбирливо е не се мрднуваш ,само сме почувствителни од обично :* поздрав
   
 17. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  Е добро штом е така мислев јас да одам и стручна помош да си барам дека знае и да се случи мм да седи до мене јас го гледам и почнувам да плачам а тој пустиот само ме гледа и незнае што да направи :P
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  не ти треба стручна помош, ти си при крај гледам ,во деветиот месец посебно ни се измешани чувставта радост ,промената што те очекува ,помалку страв ,и мм беше на пат скоро цел месец пред да се породам до душа тоа малку ја отежнува ситуацијата па само си плачев ,ама на крај се беше ок ,уживај срцка и само со лесно :*
   
 19. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Мешиња да ве прашам како реагирате или како допира тоа до вас кога ке ви речат :"ај па со син годинава" или најчесто син нели ретко да кажат ај со керка оф може банално звучам ама немаше човек вечерва на огнот или за претходно за Нова Година да не ми честита ајде па со синче годинава :puke: а што ако е девојче душичка што е тоа криво какво е ,или на сите да им нагласувам е нема син лелеееееее ,како можат на жена што веке и се гледа мешето ајде вакво или такво ,јас никогаш не сум коментирала на тој начин ,мислам ке кажам нека се роди бебушко здраво право , и се изнаплакав да ви кажам ;( ;( душичката пак не престана да клоца цело време како подршка да ми дава од внатре, срценце уште повеке си го сакам , и само ги бројам неделите кога ке си го гушнам а не вакво е такво е ....
   
 20. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Пепита да ти кажам некако научив да ги игнорирам сите тие "желби и честитки", моето мислеа дека е машкичко па еве испадна девојченце, и единствено што сакам е да е живо и здраво па како сака нека е. Сум забележала дека многу од луѓето не знаат да се однесуваат пред трудница, дури не ни внимаваат на тоа дека нивни коментари може да здоболат.
  Ми смета и допирање на стомакот од непознати и сум си набавила најдебела јакна во свет, како топче сум во неа, и не се познава дека имам стомак :rofl: и јас и бебушка сме заштитени од фаќање :lol: и мојава цела вечер покрај оганот клоцкаше.
  Игнорирај ги коментарите, премногу го сакам бебушов во стомак за да му правам дополнителен стрес.
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.