babylove кашички

Емулгатори

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од kukli4ka2, 18 април 2011.

 1. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.944
  Пол:
  Женски
 2. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  А што е со сојин лецитин? Го има скоро секаде во детскава исхрана, за Е476 кој го има во пченкарни снегулки на Виталија, Пектин Е440 кој го има во пудингот на Нестле? Во животинското царство исто сојин Е322 колку се тие штетни за детскиот организам?
   
 3. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.620
  Пол:
  Женски
  Страшно, што се’ содржи храната, затоа треба да се избегнуваат сите фабрички произведени производи.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.234
  Допаѓања:
  65.635
  Пол:
  Женски
  Гледам не била активна одамна темава. Дали може да се има алергија од емулгатори? Дали тоа може некако да се испита?

  И дали на сите производи ги наведуваат емулгаторите доколку ги има? Баш под шифра ги има или некако друкше ги пишува? Да не знае човек што да јаде...