Ендометриоза и ендометриозни цисти

Дискусија во 'Бременост' започната од toasumjas, 23 септември 2010.

 1. toasumjas

  toasumjas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите. Имама 24 години и имам еднометриозна циста.Поради неа не можам и да забременам. Дали некој имал било какво искуство со ова. Ви благодарам
   
 2. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  endometrioza i endometrialni cisti

  jas isto imam endometrijalna cista i bas vcera go prasav doktorot dali ima sansi da se zabremeni koga imas cista,doktorot mi rece deka 50 posto se namaleni sansite da ostanes bremena koga imas cista.znaci imA sansi ali se namaleni :( imam citano za slucaevi so ostanale bremeni i pokraj toa so imale cista pa veruvam ke ti pisat.jas od denes pocnav da pijam apcinja za cistata orgametril,a doktorot mi kaza deka ne e pozelno da se ostanuva bremena pri terapijava so ovie apcinja bidejki moze da vlijaat na plodot taka da ke pocekam malce so planovite. :)
   
 3. toasumjas

  toasumjas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  endometrioza i endometrialni cisti

  lelel znam, jas se macam edna godini. Nikako da zabremenam,. Sto se ne probav. Sega povtorno ce pravam laparoskopija vo sistina kaj Pancevski. Dali izborot na dokotor e dobar? Mi rekoja deka ovA MI E posledna shansa i deka tret pat nema da moze da se operiram. Barem da imav edno dete rodeno :(
   
 4. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Дали некој по операција на циста му е дадена терапија yaz ? По операцијата бидејќи 6 месеци не можеме да се обидуваме за дете ( маж ми не е во Мк ) ми дадоа ЈАЗ со изговор дека тоа го блокирало созревањето на јајните клетки „ и со тоа е исклучено повторување на ендометриозата “ меѓутоа притоа не ми е кажано да ја скокам менструацијата т.е си ги пијам и белите таблетки . Бидејќи ендометриозата се јавува според една теорија со ретроградна менструација навистина не сфаќам зашто ми е ЈАЗ-от
   
 5. Regenbogen

  Regenbogen Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Јас имав ендометриозна циста која ја дијагностицираа во октомври минатата година, не се ни сеќавам колкава беше ама не беше повеќе од 3 см мислам. Сега сум влезена во 9 месец, значи во ноември добив последен пат, јајниците наизменично работат и нема причина за грижа, опуштете се и ќе видите ;)
  а сега немам врска какви ќе бидат резултатите по породувањето, се некако мислам дека ќе ја снема :)
   
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  и мене ми дијагностицираа ендометриозна циста со големина над 4 цм. докторката ми предложи да направиме тумур маркери па да видиме како понатаму. сепак како прва опција ја спомна лапароскопијата не спомна никаква терапија, воедно ми кажа дека не се препорачува забременување додека не се отстрани истата. како и да е по добивањето на резултатите на тумур маркерите ќе одам и на второ мислење.
   
 7. guldzana

  guldzana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  579
  Пол:
  Женски
  zdr i jas sega otkriv deka imam endometiozna cista i 2sm e i nemodzma da ostaam veke 6 meseci iskustvo se preporacuva laparaskopija da naprravam poz devojki iskustvo ;)
   
 8. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  јас да споделам искуство.

  негде во октомври ноември незнам точно кога беше ми рекоа дека имам ендометриозна циста и ме пратија директно на операција. нормално не отидов бев на второ трето четврто мислење....

  ми дадоа терапија со добрестон (или како и да беше точниот назив на апчињава никако да ги запамтам) и кога после 4 месеци отидов на контрола ми рекоа дека цистата е намалена напола односно сега е едвај 2цм.

  докторката ми рече дека лапороскопија не доаѓа во предвид бидејќи е премала а имам премногу здраво ткиво, дека ако ме отворат може повеќе штета да ми направат отколку да ми го решат проблемот. пап тестот ми е беспрекорен и се остало нормално функционира. ми рече исто дека слободно можам да забременам. како и да е ќе ја повторам анализата за тумур маркерот и ќе се видам пак со неа.

  затоа препорачувам уште еднаш консултирајте се со повеќе доктори слушнете повеќе мислења, секој случај е различен а не веднаш да не праќаат под нож. не се плашам од доктори ниту од операции нмојте погрешно да ме разберете но секогаш треба да се бара најдоброто за себе а не првата и најлесната опција на докторите.
   
 9. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  443
  neznam za kade e mojot problem pa resiv ovde da pisam.. poveketo velat deka otkako ke rodis masko dete se pojavuvalo majsl neznam dali se narekuva so dr ime toa e na gazniot otvor i jas deneska posle nepolni 2 god otkako se porodiv si zabelezuvam kako izduenko malku na gazniot otvor i kako da ima krv i malce pecka. na koj mu se slucio ova i sto si stavavte
   
 10. Cocka25

  Cocka25 Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Zdravo na site edna mala pomos ako sakate vo nedoumica sum operirana sum od endometrioza na dvata jajnika pred 4 meseci isto taka 4 meseci gi cekav rezultati od biopsijata ispadnaa cin 1 Endometrium ovarius taka nesto beshe i sega maticnata mi prepisa tableti koi se vikaat Danazol ama kolku sto se rasprasav ukinati se veke vo slovenija ne im gi davaat na zenite imaa mnogu losi simptomi posle pienjeto i neznam sto da pravam dali da gi pijam pred se menzisot se prekinuva 3 meseci opaga kosata se dobiva tahikardija panicni napadi itd .....moze da mi kaze nekoja od vas so drugi apcinja ste piele ili vi prepisal doktort...vi blagodaram :)
   
 11. loverka92

  loverka92 Нов член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Jas imav ednometrioza na dvata jajnici na edniot edna na drugiot dve ostanav bremena i se pustiv. Potoa se pravev laparoskopija i posle 1mesec ostanav bremena
   
 12. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  23.599
  Пол:
  Женски
  Здраво. Пред 7 месеци ми најдоа ендометриоза, циста во големина од 22мм на десниот јајник. Никој не ми гарантираше дека ќе можам да останам бремена. Бев на повеќе места, во Систина ми препорачуваа под итно да правам операција што ќе ме чинеше над 1000 евра. Бев и во Ремедика, кај проф.Димитров, рече дека е многу маала за операција. Значи, јас почекав и не се оперирав. Матичниот гинеколог ми препорачуваше да останам бремена или да земам Јасмин терапија ( валгда контрацептивни таблети).
  Јас не верувам во бабини лекови, ама од август месец па навака секое утро пиев чај од невен, кантарион и ајдучка трева ( инаку одвратни се на вкус ) и свежо цеден сок од цитрон.

  Пред месец дена бев на контрола затоа што останав бремена во меѓувреме, сега сум2ри месец, а се обидувавме нешто повеќе од 6 месеци. И што е најтрагично сега цистата ја нема. На докторката не и се веруваше искрено дека не сум пиела лекарства :)
   
  На kukla21 и guldzana им се допаѓа ова.
 13. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  23.599
  Пол:
  Женски
  Исто пиев и некој лек на баба Рада со мед и ленено семе. Ако некого го интересира рецептот, ќе ви го пишам. :)
   
  На <3 pleza4e <3 и guldzana им се допаѓа ова.
 14. guldzana

  guldzana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  579
  Пол:
  Женски
  Da eli pis Mi go vo licna poraka
   
 15. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.979
  Женски пред еден месец геникологот на рутински преглед ми кажа дека имам ендометриоза од 9 мм на десниот јајник,ми даде вагиналитети ваљда за да се исчисти било каква инфекција и ми даде совет што побрзо да останам бремена,денеска бев на контрола (требаше да одам откако ќе ми заврши циклусот) така и направив и повторно ми го кажа истото дека тоа е лекот и дека подобро е сега за сега да не гибаме ништо друго.Не ми спомна за тоа дека се помали шансите да останам бремена,а читав дека кај ендометриозата покрај останатите симптоми е и неплодноста. Што мислите вие за овај проблем?
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vikicka88

  vikicka88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  И јас имав ендометриозна циста од 9 см и поради големината мораше лапараскопски да се извади, после хормонската терапија од 6 месеци си останав и бремена, јас мислам дека цистата може да е пречка бидејќи во мојот случај беше така.поздрав
   
  На izi_1986 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. izi_1986

  izi_1986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да го споделам моето искуство со ендометриозата.
  Пред три години ми се појавија ненормално силни болки за време на менструација. Никогаш претходно ништо, освен градите, не ме болело. Ама ајде, првиот месец си реков ништо страшно. Наредниот, болките неиздржливи, почнав да пијам апчиња за болка. Наредниот, плус температура, 38,5. Пак си се тешев дека можи е случајност. Па, два месеци пауза со болката. И пак истото.
  Кога се уверив дека не е коинциденција, си закажав преглед и гром... ЕНДОМЕТРИОЗА 1, 2, 3 цисти на едниот јајник, од кои една огромна 8 см. Тумор маркерот над 200.
  Ми предложија итно да се направам операција за отстранување на цистите, лапароскопија, ама јас испаничена, не, ќе пробам да останам бремена.
  8 месеци без резултати и веќе конечно одлучив да се помирам со судбината, ама судбината си го зеде своето. Ми беше направена прво лапароскопија ама кога не можеа да се отстранат цистити др. одлучи да ми се направи и лапаратомија и да ми биде отстранет јајникот.

  СОВЕТ: Одете на редовни прегледи

  Добра вест: По три месеци останав бремена
   
  На Оленка* и vikicka88 им се допаѓа ова.
 18. Lullaby991

  Lullaby991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Здраво,еве во кратки црти ке кажам за мојот случај. Никогаш не сум имсла болна менструација,а немав ни конкретни симптоми за сомнеж. Едноставно нешто од внатре ми кажуваше дека не е во ред. Закажав преглед и бум,ендометриозни цисти и на двата јајника,од кој левиот со 5 а најголемата со 13цм.должина. ме пратија веднаш за ск, каде хирургот сугерираше за лапроскопска операција од причина што немам родено, ми даде рок 3 месеци да подослабнсм за да може ласерски да се спроведе процедурата. Тука веќе јас се помирив со тоа дека тешко ке можам да имам деца,после две недели одтанав бремена и еве за две недели ке се породам. Така да, некогаш психата ни ја руши среќата. Опуштете се и нрка не ве плаши оваа болест. Поздрав
   
  На vikicka88 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Tole

  Tole Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој може да ми објасни дали може да имаш деца со ендометриоза и колку е ризична оваа болест.
  Јас два пати се оперирав и ми го извадиа едниот јајник.поздрав
   
 20. bella12

  bella12 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Доколку се открие навремено и се следи да не дојде до нејзино зголемување мислам дека не е опасно. Е сега дека имаш извадено еден јајник за забременување неможам ништо да ти кажам тоа со доктор. Прв пат ми се појави пред 4год и тоа случајно ја откри докторот при преглед да потврди бременост, со бременоста се исуши. Сега пред една година пак се појави истата циста, ја следев со редовна контрола на последниот преглед беше 24мм и докторот предложи терапија со бременост или со контрецептивни апчиња. Одбравме со бременост па ќе видам како ќе биде.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.