Ентерокока во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од polzela, 11 јуни 2011.

 1. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  2
  Правев микробиолошки брисеви и ми најдоа enteroccoccus species.Бремена сум трети месец.Слушнал ли некој за таа бактерија во бременоста?
   
 2. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  Еnterococcus е бактерија од групата на коки стрептококи ја има во цревната флора ..дигестивниот систем. не би требало да ја има во вагината, меѓутоа мислам дека не е опасно доколку се третира.Поопасно е доколку е пронајдена во 9 ти месец бидејки постои можност при пораѓај д абиде пренесена на бебето. Дали ти препишаа некоја терапија и дали бактеријата е присутрна во цервикс или само во вагината???
   
 3. draganulka

  draganulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  nema nikakva opasnost ke ti dadat soodvetni vaginaleti i ke se sredi bez panika :D