1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ентерокока во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од polzela, 11 јуни 2011.

 1. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  Правев микробиолошки брисеви и ми најдоа enteroccoccus species.Бремена сум трети месец.Слушнал ли некој за таа бактерија во бременоста?
   
 2. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Еnterococcus е бактерија од групата на коки стрептококи ја има во цревната флора ..дигестивниот систем. не би требало да ја има во вагината, меѓутоа мислам дека не е опасно доколку се третира.Поопасно е доколку е пронајдена во 9 ти месец бидејки постои можност при пораѓај д абиде пренесена на бебето. Дали ти препишаа некоја терапија и дали бактеријата е присутрна во цервикс или само во вагината???
   
 3. draganulka

  draganulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  nema nikakva opasnost ke ti dadat soodvetni vaginaleti i ke se sredi bez panika :D