1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Па едно две три недели по секое одење во тоалет се миев и плус на менување улошка се миев.. имам заборавено пред 3ипол години беше тоа. После почнав гел да користам ама по малку. Се додека крварев повеќе (зашто доста крварев) се миев само со вода ептен често. Кога ке си ја осетиш раната дека е колку толку заздравена, можеш да си користиш гел, медицински сапун.. тоа што си имаш пред тоа користено.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Оооо не се плашам од раѓањето и болките ама ова ми е ноќна мора ;(;(;(и општо најмногу страв иман од гинеколог и заболекар :(:(можеби нема да има потреба од епизиотомија.... Ама кога ќе ми текне :worried::worried::worried::worried:;(:sweat:
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас не ни осетив кога сецнаа, е маката отпосле... ама поминува и се заборава. Рана како рана, секоја рана си боли...
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Оооо да не се плашиш ич :)
    Ова е најбезболниот дел.
     
    На joy1, Ygritte и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  5. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски

    И мене ми беше повеќе страв од епизотомија одколку од самиот пораѓај ама веруј нема ни да знаеш дека те сецнале..јас дознав кога ми рекоа дека ќе ме шијат..и само првите 3-4 дена ми беше малку проблем седењето после нормално си седнував :)
     
    На Ygritte и mariz им се допаѓа ова.
  6. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ви Благодарам @mariz @Kitten & @cvekence123 на охрабрувањето:*, ама се изначитав нус појави од епизиотомија.... Extra stitch и компликации понатаму во животот....:sweat::sweat::sweat:ептен ми е ноќна мора :(
     
    На cvekence123 и Kitten им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Зарем има и нус појави? :D Затоа, не читај!
    Еве јас појма неам за ова што си читала, мислев дека е нешто нормално што мора да помине, па поминав лесно со двете епизиотомии.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Даа, како не контролирано мокрење или дефекација, проблеми со сексуални односи, од неправилно шиење може да дојде до зашивање на внатрешните мускули на ректумот, инфекции,..... Хаоси.... Не можам да заспијам кога ќе се сетам што ме чека :sweat::sweat::sweat:
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    За одмивање потоа, само солена вода (никако средства, дури и бебешките се преагресивни) и масло од кантарион, прав мелем е. Во домашни услови и со чај од камилица, многу помага.
    За нус појави, за жал и во овој вес се случуваат, на една другарка накриво ја сошија и и се направи некое топче, па накнадно го среди на гинеколог, а на друг не знам како ја сошија, ама се потпомокува пред да појди вц, никако не може да се стегни, да задржи.
    За шиењето, речиси сите кажале дека навистина ги боли, дури повеќе од цело породување, а за епизиотомија не ја вршат сите доктори, има доктори кои не сакаат да те сечат (што е најубаво да не си сечена) и се трудат да шират за да не распука. Има жени кои однапред бараат да немаат сечење. Не е правило дека мора да се распука, тука е и стручноста на докторот да процени.
    Јас кога кажував дека не сакам сечење, жените ми се потсмеваа (само помлади жени ме разбираа) и среќа е да најдеш доктор кој ќе те разбере (зошто не е исто ако кожата е природно таква и ако е сечено-шиено) и ќе ти овозможи породување без сечење, ама да внимава и да не распукаш.
    На повеќето доктори полесно им е да пресечат, него да се мислат.
     
    На Ygritte, Kitten и mariz им се допаѓа ова.
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Па дааа... Подобро е да имам царски кој воопшто не е царски, ама ако треба да ме сечат-шијат ко поуба опција е :(
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас имав за жал една последица, при секој оснос ми распукуваше раничката и при мокрење ме печеше. Две години скоро секој однос дури и крв имав, после ваљда со тек на време се растегна и така зараснуваше, па сега поретко знае да ми распука. Мислев таман после втор пораѓај може ке се среди таа мака, ама вториот пат завршив царски. Пред вториот пораѓај имав еден така погруб вагинален преглед и ми распука и тогаш, па мислам од тогаш и ми се намали проблемот, си зарасна сама таа раничка. Не сум се осмелила да се ѕирнам доле одамна :D Ако продолжеше така да ми биде секој однос, ке барав чаре...
     
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Не мисли така. Царскиот рез е исто како операција, сечење, залекување, многу е потешко, а башка што големи предности и за твоето тело и за бебето е природното породување (кое не за џабе е такво какво што е).
    Ако дотолку ти е страв разговарај со твојот лекар да се потруди до крај при породувањето да не те сечат (па сега ептен во моралност, ако мора, на самиот чин ќе ти каже тој). Се зависи и до докторот.
     
    На tamarce.j и Ygritte им се допаѓа ова.
  13. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    @Silver.E знам, дека е тешко.... Ама епизиотомија мислам дека е пострашно ... Сепак да, во секој случај ќе разговарам со лекарот кој ќе ме породува....сакам прородно зашто е поздраво и за бебето и за мене..... Ама таа епизиотомија не ме остава да спијам :sweat:
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не мисли на тоа. Мисли дека сѐ ќе биде во ред :)

    Проблеми со неконтролирање мокрење и дефекација е од други причини, многу жени после бременоста се соочуваат со ова.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски

    Јас не го ни сетив шиењето оти сепак ставаат анестезија,првите денови го осеќав онака затегнато местото,кога се видов после 2 недели изгледа како линија исто како кога ќе се исечеш на нешто..со мокрењето немам проблем,а за односи не знам како ќе биде,рано ми е за тоа.. мој совет не читај по интернет за да не си внесеш страв, не значи дека ако некоја имала проблем ќе имаш и ти..мисли на бебенце кога ќе го видиш се ќе заборавиш..јас бев насмеана до уши додека ме шиеа бебенце беше до мене и ме гледаше воопшто не сетив болка..
     
  16. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Ич не е страшна нити па ќе ја осетиш...пушти мозок на пасење...верувај дека секоја болка ќе ја заборајш кога ќе го видиш бебуш...Јас сум сечена нит осетив ко ме сечеја нит ко ме шиеја..Едино малце чудно ми беше за седење неколку дена ама си фаќав положби ..
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Јас еве веќе скоро месец дена откако ми е правена епизиотомија и сеуште ме боли и тоа не можам да седнам ме пече се мислам да не имам некој гној на местото ама веќе не се трпи:^)Имала ли некоја мајка ваков проблем и што да ставам не знам веќе пробав со кантарион со чај од камилица ама не помага ништо мн непријатно чувство
     
  18. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Појди на лекар
     
    На aferentna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. aferentna

    aferentna Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Пробај со бетадине за надворешно мачкање ама најдобро на лекар да види дали е бактериска инфекција или габици.
     
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Појди си на контрола.Мене др по 6 недели на контролата ми кажа може и до 3 месеци да те боли.Нормално е.Ај ми помина за 2 месеца , ама при однос чак после 9 месеца почна да ми станува поудобно.Сега после 2 год и неколку месеци уште во некоја поза осекам не лагодност.
     
    На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.