1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Закажав ама дури другата недела се надевам нема до тогаш да ми се искомплицира.

    А колку конци имаше? Леле се надевам дека нема да е така ама навистина не знам зошто не сечат така не им се чека на докторите изгледа природно да си испука тука ајде давај ножиците :sweat: и што читам тука девојки што не осеќале јас искрено осетив кога ме сецна и вриснав ептен змачи алал да ви е како не осетивте ама болка е реално голема е за шиењето не знам зошто ме успаа среќа инаку ќе им се онесвестев :whew:
     
    Последна измена од модератор: 16 ноември 2018
  2. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Од ова мие најголем страв искрено последните недели дури и лошо сонувам за ова аи мислам што после тоа :( ќе го молам докторот да не ме сецне ако е можно |(
     
  3. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Немој да паничиш подобро да те сецне отколку да испукаш, мене за првото ме сецнаа малку не осетив голема болка, ме шиеше со анестезија локална ама додека фати веќ беше готово, дали од возбудата и еуфоријата и шиењето не ми беше нешто посебно болно. Во 19 часот се породив вечерта за вц станував без голема мака. Ајде само со лесно
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Стварно не им се чека -.- јас кога ми рекоа дека ќе ме шијат и викам испукав ли или ме исековте и вика те исековме нормално прворотка си..мајка ми две деца родила поголеми од моето не ја сечеле..

    @saramila09 душо не мисли на тоа..уживај си во бременоста можеби таму кај што ќе се пораѓаш не им е рутина сечењето,а ако веќе дојде до тоа после секое одење во тоалет миј си се со вода,најдобар лек дефинитивно..јас еве немам никаков проблем,а и ептен малку се познава..
     
    Последна измена од модератор: 16 ноември 2018
  5. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Јас ова го читав после породување и се препотував што може све да ми се деси. Не сум сечена, распукав сама, докторката така оцени, според неа ако ме исечела ќе сум распукала уште повеќе оти бебето излезе во еден напон.
    Имав болки 2 недели, а по еден месец отприлика бев како нова и за секс и за се друго.:D

    Така да уживај и царски во никој случај не е полесно за опоравување. Хигиена, после секое идење у вц се миеш со вода, мењаш влошки па и на саат, мене мајка ми и гаќите ми ги пеглаше.:D А најдобро лутирање командо.:D
     
    Последна измена: 16 ноември 2018
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  6. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Знам дека најлошото е да и испукаш сама но сепак многу мие страв ама ќе помине.. ти благодарам многу
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас не ни осетив кога ме сецнаа нит кога ме шијеа...Бабицата сакаше да ме сечат пошо машала беба троа поголемка од очекуваното и да не распукам...Мака после тоа нр видов...си станував и за вц...едино дур фаќав позиција за седење првите деној
     
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Нормален е стравот првиот пороѓај ми беше лесен, закрепнувањето исто така ама ете кога мислам дека сега треба на бокс да се качам ме фаќа страв и паника. Мора да мислиме позитивно и се ќе биде во ред, како влегло мора да излезе :lol:
     
    На Ygritte, saramila09 и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  9. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    И јас викав како влегло, ќе излезит и се смеев на пороѓај и докторот ме уништи психички :D ми вика тоа 3 грама влегвит ама 3 кила излегвит :D
     
    На FreeMind, Sparkles27, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Е и тука е во право:rofl:
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Хаха да така е:lol: сепак прв пораѓај мие и незнам што ме чека затоа 300 филма си правам ама да боже да поминам лесно :nod:
     
  12. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Верувај многу подобро е за прво кога незнаеш што и како, одиш на непознато слушаш сестри, бабица и доктор, инаку колку лесно да си поминала секоја ситуација во глава ја извртуваш еее сега беше вака ама што ако бидне така, ќе помине бркај негативни мисли, биди позитивна и мисли на моментот кога е земеш бебе во раце, тогаш се поминува и се заборава колку и да звучи клише.
     
    На saramila09 и Ygritte им се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Без страв девојки.
    Сечењето и јас не го осетив. Шиењето малце да. Не прашав колку конци имав не сакав да знам. Немав ич никаква мака.
    За една недела бев како нова. На 6 недели на преглед ништо не се ни познаваше.
    Претпоставка ми е дека малце сум сечена. Ништо не осеќам дека ми е сменето таму долу.
     
    На Sandrin4 и saramila09 им се допаѓа ова.
  14. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    После колку време тие што имате епизотомија се депилиравте/бривчете? За првиот преглед на 6 недели како бевте?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.604
    Пол:
    Женски
    Јас после 2риот месец бев на депилација. А за прегледот само малку се подсредив ама надолу не пипав, срам не срам тоа е, не го гледаат они тоа :) Како што и рекол еден гинеколог на пријателка: Што ке се срамиш, па поарно влакна да имаш него нозете да ти смрдат :rofl:
     
    На Стефанни27, TeddyGrey, tincemajmunce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Нормално ли е после месец и пол раната да крвари (не многу ама има крв) и да биде црвено местото?кога ќе се изморам и ме боли.. :/ ?
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не е нормално. Оди кај матичниот да ти ја провери.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Закажав,ќе одам после..се надевам не е страшно немам сила веќе да трпам болка..:/
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Во принцип, од раната не се крвари.
     
    На cvekence123 и Kitten им се допаѓа ова.
  20. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Само да не е како што мислам :/ (дека ќе треба па да ме шијат)