1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    По пораѓај после две недели почнав да го користам спрејот, и со него целосно зарасна за еден месец. Требаше подолго време.
     
  2. Стефанни27

    Стефанни27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Зборуваме за внатрешно така? Дека и мене ми рекоа подолго треба внатрешно,ама не ми дадоа ништо да прскам,матичната рече треба време додека помине ,не мора ништо да ставаш..:shake:
    Надворешно со контатубекс мачкам и целосно си заздраве,дури не се познава толку сечењето,ама внатрешно јок..
    Ти благодарам,се надевам ќе се среди се наскоро.:*
     
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Да за внатрешно. И мене во прво време не ми дадоа ништо, ама после ми се воспали и многу ме болеше, не можев ни да седам ни да одам како човек па затоа ми го дадоа спрејот. Дури и ми крвавеше после тоалет. Со спрејот ми се смири за кратко време.
     
    На Стефанни27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyusa

    babyusa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13
    Здраво на сите. Читав и барав по интернет ама ништо, па може некоја да има некое слично искуство. Породена сум пред 6 месеци напревена ми е епизотимија раната е заздравена (така вика докторт). Е сега јас имам друг проблем до сега сум пробала да имаме со мм односи се вкупно 2ти и после односите јас крварам 1 недела а во текот имам страшна болка. Дали некој имал слично искуство. Поздрав и извинете на долг текс ама мака ми е :)
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Другарка се жалеше на нешто слично по првиот пораѓај, немаше крварење ама имаше болка при и по однос. Беше на консултација со хирург, и рекоа дека тоа се решавало на пластична хирургија и ќе треба приватно да оди, или со следен пораѓај да ја исечат и повторно сошијат подобро. Затоа направија второ дете релативно брзо, и болката ја нема сега после второто, ама викаше дека пак лошо ја сошиле бидејки сосема поинаку се чувствува сега. Што точно беше проблемот не знам да кажам, може и не е ист со твојот, ама како и да е крварење не е добро. Тоа е отворена рана, секави инфекции може да развиеш. Би ти препорачала преглед кај друг доктор, евентуално и после однос додека крвариш, нема шанси да не се види од што е. А заздравено не може да е ако крвариш при контакт.
     
    На babyusa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Мајки се познава ли нешто после епизиотомијата? Како изгледа кога е раната веќе заздравена? Психички се подготвувам после месец дена да се погледнам ама страв ми е, не знам што да очекувам :)
     
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Немој да гледаш:D јас погледнав и се заебав|(
     
    На drugarka, fana и maja8 им се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Јас погледнав штом дојдов дома. Потечено и црвено. После 40 дена кога ми престана и крварењето минимално како лузна се познаваше. Сега после 5 месеца не се познава воопшто, само на допир се осеќа погруба кожата минимално. Барем јас ја осеќам, маж ми вика ништо не приметува различно од претходно.
     
    На Presrekna и maja8 им се допаѓа ова.
  9. Стефанни27

    Стефанни27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Јас штом дојдов дома одма се видов и скоро секој ден проверував како заздравува.Тек после 3 месец ќе почне скоро ич да не се познава.Сега имам само малку линија како лузна и накај анусот некако како тврдо и повдлабнато е местото,ама и тоа е нормално.Раната заздравена е супер,нема набори или слично како на почеток кога те шијат,сега само мала линија се познава.Мачкај со Контрактубекс и побрзо заздравува лузната,јас еве и после 4 ипол месеци мачкам и супер е.:) Иначе немој да се секираш кога ќе го пипнеш местото прв пат,на допир е тврдо,ама после некое време и тоа се средува.Значи дај му време на телото да заздрави и сè ќе биде како што треба.:inlove:
     
    Последна измена: 27 јуни 2019
    На lia22, Spidy и maja8 им се допаѓа ова.
  10. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ништо не се познава барем колку што јас гледам :$
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Кај мене ништо не се познаваше ама се видов дури после 40тина дена.
    Болките што ги имав ми поминаа уште во болница, а дома после 2 дена функционирав како да не сум родила.
    Ни линија, ни лузна, ни тврдо имав.
    Не знам колку бев шиена, ама кратко ме шиеја, така да сигурно малку.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Со прв пораѓај сум лошо сошиена и имам на влезот како топче од ткивото, но не ми смета воопшто, само изглед квари :D
    После второто супер ме сошија и еве после една година нема апсолутно ништо. Само една линиичка тенка бела како лузна.
    Не му се секирај, и јас си правев филмови и се плашев дека сексот нема да биде веќе ист. Ама грешка бев. Премногу секирации за секоја жена :)
     
    На Ygritte, drugarka, maja8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Дали смее да се мачка раната со контратубекс?
     
    На Floresita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    За тоа не знам, мене ми помогна Антролин маст за хемороиди... И брзо ми зарасна
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    За зараснување зарасната е, туку за да нема белег :)
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Уффф не знам тоа.... А се познава белег :wasntme: јас не ни имам погледнато уште еднаш :D ко се вратив од болница погледнав и само толку, страв ме фати :D:D:D
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Епа ако со контратубекс нема да има белег немаше да постојат операции со кои се 'бришат' белезите. Не би ти препорачала да мачкаш, подобро ништо, и сама велиш веќе зараснала раната, а белег мора да има, а и што ти врши раб, белегот во гаќи е.
     
    На Ygritte и maja8 им се допаѓа ова.
  18. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Белегот се губи со тек на време, јас сум породена пред 8г, се познава една тенка линиичка што воопшто не е страшна. Имав голем рез со 9 конци, се секавам само дека допко време ги осекав чворовите, но сега нема ни трага од нив.
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Стефанни27

    Стефанни27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Откако целосно ќе се затвори раната ДА,можеш да мачкаш секое утро и секоја вечер. :)
    Јас уште мачкам и можам да ти кажам дека мене ми помогна многу,па среќно❣
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Ако твоево било голем рез, што да кажам јас со 20 конци? :rofl::rofl:
    П.с еве веќе 2ипол недели после пораѓај, уште се немам решено да си ја ѕирнам ранава..