Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Колку кг се роди бебушка за 20 конци, кај нашле толку место да везат толку :) нека поминува само, ова твоето поретко се случува.
   
 2. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  4030грама, ова со епизиотомијава ми е најтрагичниот дел од цел пораѓај, некако многу ми удри на психа мислам :D
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.464
  Пол:
  Женски
  Бивацин спреј ми рекоа нема во аптека. Ми дадоа Банеоцин прашок. Да го користам тоа за ранава или постои некој друг спреј замена за тој?
  Иначе Банеоцинот и за папочето ми рекоа да ставам.
   
 4. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.846
  Допаѓања:
  18.557
  Пол:
  Женски
  Спреј, виоплекс Т :)
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Бивацин спреј оддамна не се произведува, замена за него се спреј оксикорт и спреј виоплекс.
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.464
  Пол:
  Женски
  После колку време почнавте да седнувате?
  Ја читам сега најдобро било после 2,3 недели. Па ја мислам уште наредниот ден дека седев во болница. А и сега дома некогаш седнувам кога го дојам. Боли,ама издржувам.
   
 7. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.086
  Допаѓања:
  41.000
  Пол:
  Женски
  Штом можеш.
  И јас седев уште во болница.
  Издржливо беше.
   
  На Veki4kaa, fana и Мариаа. им се допаѓа ова.
 8. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  408
  По колку пати во ден треба да се прска на раната од Виоплекс спрејот?
   
 9. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  2.433
  Јас прскав два пати на ден.
   
 10. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  408
  Ви се лепи ли од памукот од влошките доле на вагината ?
  Колку и да тапкам со крпа пак останува влажно пред да се напрскам со спреј. Можно е ради тоа да ми се лепат, се мислев со млак воздух од фенот дс пробам да потсушам доле
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Каков спреј ставаш? Може од него да е.. Мене не ми се лепеле, ама јас се миев само и не ставав ништо на раната, најлесно и најбрзо заздравува така според доста искуства.
   
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Одма си седнував. Ако имаш перница за доење, седнувај си на неа.. таман е со дупка и ептен олеснува :) И не мачкајте ништо на раните, често одмивање само (по секое мокрење), најубаво заздравува така раната.
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.904
  Допаѓања:
  36.951
  Пол:
  Женски
  Веднаш да седнуваш, така добив совет од акушерката, побрзо зараснува. Ќе седнеш со колениците до крај на креветот, не само на газот и на работ од креветот. Значи да седиш и на цел заден дел од бутовите, така не се осеќа болка.

  Инаку мене втората епизиотомија побрзо ми зарасна без спреј, само со редовно одмивање. Еве и од мене исто искуство како кај многу други.
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  408
  Со што се одмивавте после епизотомијата?
   
 15. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.904
  Допаѓања:
  36.951
  Пол:
  Женски
  Само со вода. После една недела почнав и со средство за интимна хигиена.
   
 16. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.464
  Пол:
  Женски
  Мене твојов совет за седење многу ми помогна. Недела дена после епизиотомија,седнувам без проблем и болка.
  Фала:f:
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 17. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  408
  После колку време престанавте со користење на памучните влошки со мрежа? Икжма поминато веќе две недели од породувањето и значително ми е намалено крварењето , незнам дали да почнам со обични влошки
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.904
  Допаѓања:
  36.951
  Пол:
  Женски
  Јас веднаш кога дојдов од болница продолжив со Always :)

  @Мариаа. баш ми е мило што ти помогнало :hug:
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.948
  Допаѓања:
  7.289
  Пол:
  Женски
  Дотрошив тоа што имав од мрежастите и си се префрлив на обични. Многу поудобни ми беа.
   
 20. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  408
  После колку време може да се почне со бричење или депилирање? Може ли да се бричиме надоле скроз на кај раната?