Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.448
  Допаѓања:
  34.145
  Не ти е точно ова, мене ме успаа за шиење и тоа 1 конец кај горе блзу клит. Не ме чистеле, ништо такво.Не барав, сами ми понудика. Али за брзо и ме разбудија а не 2ч
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Можно е можно, приватно или со врски, или ептен ако се погодил денот на докторите па да понудат такво нешто. Државно среќа бар некаква да стават :D Мене на живо... урлав плачев, на оладена рана од 2ч ме шиеја.. :nod:
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  5.359
  Пол:
  Женски
  И на мене ми ставија целосна ама дали 15 мин. беше кога се освестив осетив само последното конче.
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.173
  Допаѓања:
  69.523
  Пол:
  Женски
  Јас се породив со епидурална анестезија природно , и во тек на шиењето не осетив ништо. Со првиот пораѓај и те како осетив , мислам по 8 години ги паметам уште тие болки.

  Сакам да ве прашам , еве 8 дена откако се породив , од вчера имам некоја остра болка при седење таму каде што сум шиена. Ми е страв да не сум направила некој беља кога се премивав на тој дел :worried:
   
 5. Стефанни27

  Стефанни27 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Па болката е нормална и мене долго време ме болеше раната,па ја гледав да не случајно ми е пукнат конец.
  Провери и ти,ако конците се тука немаш гајле,нормално е да боли.
  Поздрав и побрзо опоравување!:l:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.448
  Допаѓања:
  34.145
  Веројатмо се топат конците па некој чвор те боли. Немај гајле
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MRSMG

  MRSMG Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Породена сум пред 10 тина дена, пред 2-3 дена конците отпаднаа, и раната не е многу голема малку се отвори...
  После секое одење во вц се подмивам и прскам со антиб.спреј... се слушнав со матичниот дали има потреба од прешивање, ми рече дека само од себе ќе се затвори.
  Прашањето ми е дали некоја имала вакво искуство и дали на крај се порамнува местото каде е раната, бидејки сега има како дупка...
   
 8. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  6.372
  Пол:
  Женски
  Другарка моја така запримети дупче и демек површно ќе го фатиме. Среќа се погодил некој саглам доктор шо ја прегледал и видел дека внатрешно има инфекција и одново ја праеше со целосна анестезија. Значи подобро да те видат отколку да чекаш.

  А кој спреј го користиш за раната? Мене премногу ме боли па сакам да земам.
   
 9. MRSMG

  MRSMG Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Портокалов спреј - Vioplex-T
   
 10. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  Имам спреј Октенисепт.
  Ми го препишаа во Систина бидејќи имав мало чешање,а примав Утрогестан,докторката рече дека се користи спрејов кога се прима Утрогестан.
  Вистина брзо ми помина чешањето и малце потрошив од него. Го платив околу 1000ден..

  Во упатството пишуваше дека може да се користи и за рана после породување.
  Дали при епизиотомија сте ставале од овој спреј?
   
 11. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.464
  Пол:
  Женски
  @Marmarin Vioplex T спрејот и мене ми помогна многу за раната.
   
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.173
  Допаѓања:
  69.523
  Пол:
  Женски
  Женски, а да ве прашам конциве кога треба да се апсорбираат? Јас на 17 септември се породив , освен шѕо крварењето престана конците уште си стојат.
   
 13. Jana_19

  Jana_19 Нов член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Agappi гледам одамна си прошла низ ова. Мене ми се случи слична ситуација. После природниот пороѓај ме шиеа. Кога си заминав дома, 3 или 4 ден пукнале конците од надворешната рана. Бев да ме прешијат и сега пак се разлабавени конците. Докторите викаат дека нема потреба пак да се шие и дека само ќе си зарасне.
  Какво е твоето искуство?
   
 14. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  2.433
  Забиси од типот на конците, некои се апсорбираат за 7-10 дена, некои за 30-40 дена. Јас имав од тие вторите па ми паднаа тек 40 ден.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  6.372
  Пол:
  Женски
  Женски за колку време од прилика ви зарасна раната?
  Јас прв пат денес се осмелив да се видам и не знам дали јас не гледам убо или уште е рано за да се затвори, нема ни 1 недела. :)Местото кај шо е пресечено не е споено туку како малку одделено. И ме пржи на моменти, некогаш појќе, некогаш не. Се мијам обавезно 2-3 пати и ставам јод, не памтам претходно како ми беше. :worried:
   
 16. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  И мене ме интересира кога ќе помине.
  Веројатно кај секој индивидуално,во зависност од телото,конците...мене не ми кажаа колку конци имам(ќе пишува во отпусно писмо?) Ама бааѓи сум сечена надоле и настрана а како што видов изгледа и нагоре:tmi:
  Вчера сабајлето и вечерта ми ставија инекции за болки, денес се напив парацетамол.
  Може зезнав работа денес носев гаќи па ако сум затегнала..осеќам затегнување и печење, сега се измив,ги соблеков и кај и да е ќе се напијам втор парацетамол се надевам ќе пројде:doh:
   
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Одделено и ке остане.. тоа кожичето што беше меѓу вагина и анус нема никогаш пак да го има и затоа ке изгледа како одделено. Отокот по 7-14дена ке спласне и ке биде порамно местото, ама никогаш нема да изгледа ни приближно слично како што било :sweat: Утехава :rofl:

  @Sofi.ja по 7-14 дена нема да боли веќе, ке почне да пецка, чешка дека ке зараснува. А инаку скоро сите мислам така ги сецнуваат, јас сум на десна страна накај задникот... Читај совети низ темава, како да седиш, нега едно др.. за побрзо зараснување. Најубаво е да седиш до крај на кревет со грб потпрена и седната на цел задник ( @Kitten го даде советов тука), не криво лево на страна... И не мачкајте ништо, одмивање со вода по секое одење во вц само.
   
  На Kitten, Sofi.ja и Marmarin им се допаѓа ова.
 18. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  мене изгледа толку добро ме шиеле,штом покрај 20конци имам само една тенка линија како да сум гребната,ниту подуено ниту испакнато ништоо,обичен белег.
   
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  И јас имам цртка белег кај задникот, нагоре само малку одделено (дека 2г ми пукаше раната при односи, мн сошиена ваљда). Но делот кај влезот кај вагината кај што сум сечена не ми е ист, таму ми е одделено... а озб како знаете колку конци имавте? :?: Нит пишува некаде, нит памтам да ми кажале... (а бев шиена навнатре, надвор и на клиторис дури, два пати ме шиеја...).
   
 20. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  6.372
  Пол:
  Женски
  @mariz не накај анусот, на десно кај бутот да речам кај шо е сечено тој дел е ко одделен, ама претпоставувам рано е. Плус то имам и модрица, оток, црвенило абе се со ред. :rofl: ќе видам оваа недела како ќе ми е, ако не одам на лекар. На другарка така и пукнале конците па наново ја шиеја комплет. :worried: од то ми е страв