Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  9.149
  И јас од што читав се и сешто се исплашив и веќе не знам што е нормално што не. Јас како што видов од вагина до анус нема веќе празен простор:wasntme:
  И јас имам оток,црвенило и модрица на моменти како да ме влече надоле,некое станување дури не можам да одам:^)
   
  На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  Затоа до кај 40дена не се ѕиркајте :lol: По 3,4 недели ке изгледа поарно :D
   
  На koritsaki, Мариаа., Ygritte и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  6.419
  Пол:
  Женски
  @Sofi.ja исто, ако стојам подолго време како камења да имам врзани надолу ми тежи и боли. За одење веќе уште ми е страв да ги раширам нозеве да одам правилно. Уф, маки, зато јас овој дел после породувањето најмногу го мразам. :envy:
  @mariz шо да прајме посилно е од нас, тука ми остана умот цел ден и на секое боцкање ми се чини пукнало нешто. Од пусти страв да не ги тргам истиве маки, сега пак се гледав, со светло (facepalm) засега не е уште заздравено, ќе почекаме :(
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  Ке крвари ако е пукнато... Мене ме шиеја вториот пат дека крвареше раната...
   
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.104
  Допаѓања:
  37.726
  Пол:
  Женски
  Дајте слика да биде поверодостојно :rofl: Да си направиме "докторска" проценка :D

  Едно време гледав резови на стомак по форумов, овде ко за беља мораме со поетски слики да размениме искуства :D

  @Sofi.ja ти кај тебе ич не гледај, уште е отечено. Дури после 10 дена види си.
  Инаку резовите се најчесто странично, накај бутот, ретко накај анус.
   
  На Marmarin, лукајана, Sofi.ja и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.199
  Пол:
  Женски
  Лелелелњ жени аман не ѕиркајте долу нема да се препознаете, мене ми беше страв втор пат да ѕирнам, а за пукање конци и јас прашав и ми рекоа дека не може да пукнат некои нови биле.... Бар овде во Охрид такви имале, мене ми беше страв да одам по голема нужда од пукање.... Сега немам ништо еве 7, 5 месеци после породувањето.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.924
  Допаѓања:
  12.890
  Пол:
  Женски
  Хемороидиве се пострашни и од рана и од конци:rofl:

  Неколку дена беше страшно ,кога си дојдов од болница.
  2 месеци од тогаш, сега не ми се познава баш ништо.
  Само едно чворче,и ми боде очи искрено,само го гледам:^):D
   
  На Bisera2020, TeddyGrey, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
 8. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  докторката што ме шиеше и кажала на мајка ми дека имам 20конци и дека едвај ме сошила:rofl:
   
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  И на 20 конци имаш мала цртка? :?: Јас не сум слушнала некоја да има на раничка од епизиотомија толку конци, па ранава од царскиот помалку има :D И на рана од операција на слепо црево имав дури 5 :D Може се пошалила докторката, може да биле многу ама 20... тоа треба да е рез еден километар :D
   
 10. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  долга е цртката ама не е потечена или слично како што опишувате,туку баш како белег , иначе имав тежок пораѓај требаше царски ради големо бебе ама инсистираа на природен и покрај тоа што ме сецнаа многу испукав . иначе јас со свои очи видов колкави конци употребија (со еден конец сигурно над 10 чворчиња се прават,а за мене употребија 2такви,така да не се шалела баш):rofl:
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  Абе сфаќам, родив и јас природно 4400 бебе, сецната и испукана бев, конци и на клиторис имав, ама 20 не беа. Два пати ме шиеја (прво по пораѓај, после по 2ч од пораѓај), вториот пат на едно место им се кинеше 5 пати кожата, па тој конец можам да го рачунам х5 :D Може така рачунала твојата докторка, со се тие што се кинеле, а дека 20 си имала на тебе, тешко.... тоа рез до колена требало да биде со 20 наредени конци :sweat:
   
 12. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  не сум единствена со толку конци бе,само ретко се случува толку да испукаш,плус рачунај дека и внатрешно сум шиена така да не се само 20конци надворешен рез ,а и не е секое тело исто ,јас сум на пример ситна 158цм и 48кила пред пораѓај ,и сеа ти види како мене ми искочило бебе од 4кила :whew::rofl:
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  Е алал да ти е богами, јас сум 180 :D
   
 14. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  Гледаш,имало разлика :rofl:
   
 15. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  9.149
  На раната приметив нешто бело,дали е нормално или треба да се обратам на доктор,да не случајно гнои?
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.968
  Допаѓања:
  23.171
  Пол:
  Женски
  Се одмиваш со нешто?
   
 17. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  9.149
  Со вода и ставам кантарион
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.968
  Допаѓања:
  23.171
  Пол:
  Женски
  Појди на лекар. Баш ми е чудно. Не би требало да гнои ако се одмиваш правилно. Јас само со вода и благ сапун се одмивав.
   
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.066
  Допаѓања:
  64.321
  Пол:
  Женски
  Леле не мачкајте ништо значи, мн пати истото го кажуваме... побрзо поминува раната без ништо, само миење со вода. Особено па не кантарион, кога веќе ставаш нешто бар Бетадин нека биде, кантарион никако.
   
  На Мариаа. и Sofi.ja им се допаѓа ова.
 20. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.122
  Допаѓања:
  7.962
  Пол:
  Женски
  Мене кантарионот многу ми помогна. Една недела се одмивав само со солена вода 5-6 пати на ден, раната ми зараснуваше убаво, ама беше многу сува и чувствував затегање, дури непријатно ми беше да седам. Тогаш дојде патронажната и нејзе ја прашав дали може нешто да мачкам и таа ми рече кантарионово масло. Се мачкав со него 2 дена и одма беше подобро. Не ме болеше на допир веќе, претходно и влошката што ме допираше ми сметаше.
  Може не треба на почетокот да се мачка, првите денови, зошто од болница ми рекоа само редовно одмивање, ама после некое време мислам дека кантарионот е многу од помош.