Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.018
  Допаѓања:
  9.095
  Во право си,беше патронажната рече може бетадин, а понатака ако има потреба кантарион.
  Која разлика од вчера до денес,денес сум многу многу подобра:D
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.294
  Пол:
  Женски
  Е така за 5,6 дена ке си супер. Кантарионот е мрсен и на незараснатата рана не и дозволува да се суши... Јас ништо буквално не ставав, само се миев на секое одење во вц.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  6.416
  Пол:
  Женски
  Мене бетадинот во првата бременост многу ми помогна, и сега се мачкав ама од ко зедов од спрејот овие 2-3 дена сум многу подобра. Знае да ме заболи од време на време ама ништо страшно. Е сега друг проблем се јави :( Најверојатно зошто содржи антибиотик почна да ме чеша ко кандида. Не многу ама ме нервира. :( Немам исцедок, дури и крварењето скоро и да престана, ама ова чешањево не ми требаше.
   
 4. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.489
  Допаѓања:
  34.345
  Од кантарионот побрзо ќе ви се стопар конците. Што не треба да е пред време.
   
  На Stressed Out и mariz им се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.294
  Пол:
  Женски
  Не те чешкаше првиот пат? Секоја рана што зараснува чешка при крајот... и таа рана доле ме чешкаше кога зарасна раната и раната од царскиот, а и од слепо црево (на 17г бев оперирана и се сеќавам)...
   
 6. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  6.416
  Пол:
  Женски
  Не ме чеша раната, туку внатре во вагината :rofl:
  Раната надворешно ме чеша то сигурно од шо зараснува ама ова другово... :(
   
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.294
  Пол:
  Женски
  Земи си пробиотик пиј некое време... да не е кандида...
   
  На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  550
  Пол:
  Женски
  Женки , има поминато скоро два месеци како сум породена. Раната супер ми заздрави иако бев и испукана. При шиењето на два пати сетив болка на мекото место , вајда и на кај клиторисот сум била испукана.
  Засега немам никаков проблем , но се случува кога одам по голема нужда при напнувањето , дека цело време сум со запек , да осетам како да ми трпнее клиторисот. Дали е ова нормална појава , дали некоја од вас осеќа таква нелагодност. За 10 дена имам закажано ксј гинеколог , ама тогаш којзнае дали ќе ми текне да прашам за ова
   
 9. SevenHeaven

  SevenHeaven Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2019
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  I jas osekjav duri bolka, ama eve posle 4 meseci kako nova sum haha :)
   
 10. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Женски
  Колку време после породувањето осеќавте болка? Крварењето не ми е многу силно,само како слуз и некои парчиња - знам дека е нормално. Прашањето ми е дали е нормално што ја осеќам раната како сува?После секое одење во вц се мијам со топла вода само.
  Инаку денеска ми е шести ден после породувањето и имам 6 конци. :^)
   
 11. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.018
  Допаѓања:
  9.095
  Кај мене 7-8 дена траеше болката,до 14ти ден се чуствуваѓе по малку и како сува и чешаше,пецкаше...еве 20ти ден денес веќе ништо не осеќам
   
  На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.120
  Допаѓања:
  7.944
  Пол:
  Женски
  Исто бев и јас. После една недела кога почнав да ја осеќам сува раната, по препорака на патронажната сестра почнав да се мачкам со кантарион. По 10тиот ден веќе речиси и не ја чувствував раната, не ме болеше, ама сосема зарасна после 20тина дена отприлика.
   
  На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Женски
  Нормално ли е првата седмица да имам кафеав исцедок,а денеска веќе 9ти ден свежа црвена нормална крв?:sweat:
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.294
  Пол:
  Женски
  Светло црвена (како од рана) не е убаво, а ако е потемна нормално крварење како во мензис е ок.
   
 15. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Женски
  Не осеќам никаква болка во раната и се движам слободно... нормална црвена како на почеток на мензис е...
   
 16. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  12.705
  Пол:
  Женски
  Кај мене беше исто така.
  Гинеколог рече дека е ок.
   
  На AnnaPe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Micika22

  Micika22 Нов член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво женски Ве молам за совет. Породена сум пред месец дена природно крупно бебенце 4.000 кила, ме сецнаа, но за жал после неколку дена пукна два конци. Отидов на гинеколог каде што ме советуваа да се мачкам со витамин Ц ампули, ациди борици и кантарион. Исто така користев и солена вода, но еве тоа место сеуште не е зараснато како крвава раничка е. Ве молам за совет како побрзо да зарасне веќе се пробав многу сум упорна но малку се демотивирам и плашам. Воедно уште чувствувам притисок долу не болка, туку притисок дали е тоа нормално и кога се ќе зарасне и ќе биде како што треба?? Ви благодарам многу, секој совет ми е добредојден.
   
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.294
  Пол:
  Женски
  Да не треба да се сошие пак? Да отидеш кај што роди да ја видат раната... Не е океј уште да крвари по 1 месец. Има крв на хартија од раната ако поминеш или само крвава изгледа?
   
 19. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.018
  Допаѓања:
  9.095
  Мене ме советуваа со бетадин да ја мачкам,а почнав со кантарион. Со кантарион се мачкало откако ќе зарасне.
  Убаво ти пиша mariz оди кај што се породи да те видат, мене за 20тина дена од раѓање ми зарасна.
   
 20. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.489
  Допаѓања:
  34.345
  Прво лекар
  Второ прскај Виоплекс спреј
  Трето, кантарион не, топи конци предвремено