1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Ве молам дајте совет во средата се породив, испукана бев и со епизотомија, мнооогу ми е страв од одење по голема нужда, јас посекако цел живот имам запек и бавен метаболизам. Ве моооолам за совет.
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Нека е живо и здраво :)

    Јади потечна храна, земи и ленено семе, суви сливи обарени пиј ја водата, плус и сливите јади ги. Воопшто не си била во вц по голема од кога се породи?
     
    На ...Arthemisia..., mKdevojce и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  3. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Не, воопшто, под голем стрес сум бидејќи детето ми е на интензивна нега, имаше проблеми со дишењето и адаптација, јас сум под огромен стрес. Денес ќе ме пуштат од болница, ќе си одам без него и деновите ми се кошмар, плачам 24/7 ;(
     
  4. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.202
    Допаѓања:
    23.759
    Пол:
    Женски
    Ова беше мојот хорор. Потешко од самиот пораѓај.
    На крај пак со клизма завршив.

    Ама после тоа многу ми помогна ленено семе со јогурт, супи, течна храна, лажичка рицинусово масло.

    Честитки, нека е живо и здраво.
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе им побарам клима пред да ме испуштат од болница, барем тоа да ми олесни.. Многу распукав при пораѓајот и епизотомија имам плус.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ооо душа :hug:
    Тогаш дома прави како што ти реков, потечно јади, земи прогуглај плус што помага за запек, еве и советите на Мариа искористи ги... Бебче ке е подобро, ке се грижат за него. Дома ке си имаш и поддршка, па ке ти биде малку психички подобро :hug:
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Да, фала ви на помошта мили, мноооогу е тешко, да си го гледаш бебчето само два пати дневно, преку стакло, со цевчиња во носето, ваков хорор никому не му посакувам. Плус поради корона вирусот ги редуцирааа посетите.. Фала ви  :hug::hug::hug:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Нека е здраво и живо малечкото. Ајде полека бебето е во најдобри раце и се ќе биде во ред. Деновиве мораш да посветиш внимание на себе да ојачаш за да можеш добро да се грижиш за него кога ќе дојде од болница. За здраво и среќно бебе е потребна здрава и среќна мајка. Пред да се одлучиш за клизма, би те советувала да земеш од аптека од прашоците на природна база за омекнување на столицата. Колку можеш пиј повеќе течности, компоти од круши и сливи. Тиква исто така многу помага. За јадење повеќе супа, јогурт со овесни снегулки и ленено семе, многу овошје и зеленчук. Избегнувај банани, ориз, компир, конзервирана храна, пржено. Се ќе биде во ред за неколку дена, ќе видиш.
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила, пробав со чепчиња, апчиња на природна база и ништо не биваше па ги замолив сестрите за клизма, се преродив. Сепак во болница не можеш да бираш што ќе јадеш, ќе продолжам само со течности и овошје. Чекам моето ангелче да се опорави комплетно за да нѐ пуштат дома.
     
    На Jana06 и fana им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Жени после колку време ви паднаа конците? 38 дена откако сум породена имам уште плус еден сега ми виси.
    Тоа што ме мачи е дека повторно неможам да си седнам убаво на газ таму кај шо сум шиена многу ме боли. Плус не сум изгледа убаво сошиена, имам на десната срамна усна долу кај влезот на вагината тврдо парче месо, кое многу ме боли и на допир и кога седам го чуствувам. Не знам како ќе биде понатака, не верувам да смени оти така е сошиено и одтанато парчето. Сте имале ли сличен проблем? И како сте го решиле?
     
  11. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    После колку време од пораѓај почна да го користиш?
     
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Не памтам точно, не беше веднаш. Ама да почнев од одма немаше така долго да ме боли
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.202
    Допаѓања:
    23.759
    Пол:
    Женски
    Конците не ни осетив кога паднаа. А така тврдо парче месо имав и јас. Ама тоа не значи дека не си убаво сошиена.
    Ќе се опушти местото и нема да боли толку.
    Ако приметиш дека не поминува, консултирај се со докторот.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    @wannaBeMomma Морам да ти се заблагодарам што имаше споделено за спрејот :l: Толку брзо се опоравив што се чудев како е можно да е толку ефикасен.
    За недела дена бев како да не сум се породила воопшто.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Бев пред десетина дена на редовна контрола по пораѓај, рече дека ќе се опушти ќе омекнее, а ако не помине и ако ми смета, тогаш со мал оперстивен зафат ќе се сецне тој дел и ќе се зашие тоа место од ново. Треба време да помине и да видам кскп ќе биде
     
  16. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Бивацин и Виоплекс Т спреј исто е? Истиот ефект го дава како анестетик?
     
  17. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Конците после колку време ви паднаа 8 ден како сум породена веќе нема конци, ми е страв да не се рано паднати, а веќе не ме боли раната, почнува да чеша, крварење уште имам.
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.793
    Допаѓања:
    17.891
    Чеша зошто поминува, брзо паѓаат конците, а и проѕирни-месо боја се може и да има а да не ги приметуваш
     
    На Veki4kaa и Kitten им се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Повеќето конци се ресорбираат затоа не си ни приметила. Јас не видов конци воопшто, двата пати, иако некои кажуваат дека виделе паднати конци. Инаку супер е тоа што чепша, значи поминува.

    За жал за крварењето ќе почекаш месец и пол :sweat:
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Првиот пат после 2 недели, а вториот после една недела.