Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. Ladybug D

  Ladybug D Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2020
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки. Еден месец како сум породена и пред една недела на епизиотомијата ми се појавија две бели точки кои потоа пукнаа и сега се како црвени ранички(како при повреда кога се излупи кожата) и на допир ме боли, пече.. дали некој имал сличен проблем? Болката на раната ми помина за 6 дена функционирав нормално, можев се да правам и после една недела ми се направи ова. Од што може да биде?
   
 2. Bisera2020

  Bisera2020 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2020
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  232
  Пол:
  Женски
  Posle kolku vreme vi zarasna ranata?
  Ja posle 3meseca resiv da vidam sto e kako e dole gledam uste e otvoreno i ima kako bel iscedok valda ne e gnoj
   
 3. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.594
  Допаѓања:
  13.477
  Пол:
  Женски
  Дали ви е изгубена формата доле?
  Кога ќе се видам доле на ништо не личи, се нервирам, ужас. Се плашам и за односите во иднина со сопругот, сигурно нема да биде како порано,
   
 4. nadenadia

  nadenadia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  354
  :*:
  Јас имам едно многу малецко парче од срамната усна што ми штрчи, кога ме шиеле тоа го пропуштиле.
  И баш мм се зафркаваше дека со нова особа ќе има односи :D
  А за односите на почетокот што се стегавме двајцата од страв, после тоа се си се враќаат во нормала дури може и подобро 8)
   
 5. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.966
  Допаѓања:
  9.003
  Не се плаши,се е исто како претходно :)
   
 6. Bisera2020

  Bisera2020 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2020
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  232
  Пол:
  Женски
  Zdravo.moze prasanjevo ne e za tuka ama ne znam kaj da pisam.
  Pominaa 5meseci od kako se porodiv. Secena sum siena 6 7 konci. Rezot mi se poznava i toa sienoto. I kako sto se gledam se uste e kako otvorena i ima nesto belo vnatre. A na ginekolog poradi situacijava ne sum bila se uste... dali nesto slicno ima kaj nekoja
  I se uste ne sme imale odnosi od pusti strav da ne se sluci nesto hhh
  Vie posle kolku vreme se odlucivte za odnosi i dali ima bolki ili? Sto da ocekuvam zdravje za ponataka
   
 7. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Не може после 5 месеци да е отворена, а бело изгледа гледаш некое лузнато ткиво, сепак треба лекар да види. За односи, ние имавме по три месеци исто заради страв од болка, но не беше болно.