Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

1. Ladybug D

Ladybug D Активен член

Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    13
    Здраво мајки. Еден месец како сум породена и пред една недела на епизиотомијата ми се појавија две бели точки кои потоа пукнаа и сега се како црвени ранички(како при повреда кога се излупи кожата) и на допир ме боли, пече.. дали некој имал сличен проблем? Болката на раната ми помина за 6 дена функционирав нормално, можев се да правам и после една недела ми се направи ова. Од што може да биде?

2. Bisera2020

Bisera2020 Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јануари 2020
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    232
    Posle kolku vreme vi zarasna ranata?
    Ja posle 3meseca resiv da vidam sto e kako e dole gledam uste e otvoreno i ima kako bel iscedok valda ne e gnoj

3. Veki4kaa

Veki4kaa Популарен член

Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    4.594
    Допаѓања:
    13.477
    Дали ви е изгубена формата доле?
    Кога ќе се видам доле на ништо не личи, се нервирам, ужас. Се плашам и за односите во иднина со сопругот, сигурно нема да биде како порано,

4. nadenadia

nadenadia Истакнат член

Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    354
    :*:
    Јас имам едно многу малецко парче од срамната усна што ми штрчи, кога ме шиеле тоа го пропуштиле.
    И баш мм се зафркаваше дека со нова особа ќе има односи :D
    А за односите на почетокот што се стегавме двајцата од страв, после тоа се си се враќаат во нормала дури може и подобро 8)

5. Sofi.ja

Sofi.ja Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    2.966
    Допаѓања:
    9.003
    Не се плаши,се е исто како претходно :)

6. Bisera2020

Bisera2020 Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јануари 2020
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    232
    Zdravo.moze prasanjevo ne e za tuka ama ne znam kaj da pisam.
    Pominaa 5meseci od kako se porodiv. Secena sum siena 6 7 konci. Rezot mi se poznava i toa sienoto. I kako sto se gledam se uste e kako otvorena i ima nesto belo vnatre. A na ginekolog poradi situacijava ne sum bila se uste... dali nesto slicno ima kaj nekoja
    I se uste ne sme imale odnosi od pusti strav da ne se sluci nesto hhh
    Vie posle kolku vreme se odlucivte za odnosi i dali ima bolki ili? Sto da ocekuvam zdravje za ponataka

7. Saba08

Saba08 Истакнат член

Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    573
    Не може после 5 месеци да е отворена, а бело изгледа гледаш некое лузнато ткиво, сепак треба лекар да види. За односи, ние имавме по три месеци исто заради страв од болка, но не беше болно.