1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. agapii

    agapii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Imam prasanje vo vrska so epiziotomija dali ke moze nekoj da mi odgovori
     
  2. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    девојки помагајте
    се породив на 1ви и епизиотомија ми направија но денес гледам дека местото ми е отечено многу и неможам да одам во вц ве молам кажете ми некој спреј или маст што да ставам или било каков природен лек
     
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.211
    Пол:
    Женски
    Бивацин спреј. Мене од тоа ми помогна. Памучен комотен веш. Исто така јас и дома си ги користев влошките со мрежичка.
     
  4. agapii

    agapii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Gledam dolgo vreme ne e aktivna temata no se nadevam nekoj ke mi odgovori praveno mi e epiziotomija 2 pati mi pukaat koncite i me sijat i sega 3 pat pak imam kako puknat konec na krajot kako eden santim ima dupka se gleda vnatre mi vika doktoro deka ne treba da se sie spored vas sto treba da pravam dosta šum uplasena dali ima nekoj so vakvo skustvo i kako se lekuval ve molam za odgovor
     
  5. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    масло од кантарион
     
  6. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    Незнам каде да го поставам прашањето па овде ке прашам
    Тие што се породиле природно а биле сечени и шиени што користевте за побрзо зарасување на раната?
     
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мене во болница ми кажаа ништо да не ставам и ги послушав иако од дома си имав спремано ациди борици, физиолошки, кантарион, некако ми беше страв да ставам. Се миев само со млака вода по неколку пати во ден т.е. на секое одење во ВЦ и раната за релативно брзо време ми зарасна. Инаку многу бев сечена и болеше многу првата недела дена, на 2 пати мислам и парацетамол се напив од болки, но еден ден мислам после 10тина дена се разбудив и веќе не ме болеше, како преку ноќ ми исчезна болката.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    И мене ми рекоа ништо да не ставам, ми потенцираа, можело да се распаднат конците пред време. Ако има некаков оток само можело со физиолошки и толку. Ме болеше две недели може, не знам колку време не можев да седнам. Најлошото нешто од целиот пораѓај. И сега имам лузна малечка, ама опиплива.
     
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Да си земеш кантарјон и да си се мачкаш по повеќе пати на ден после подмивање.
    Многу помага верувај а и многу побрзо ќе ти зарасне ;).
     
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    jas bev lom secena siena epten, sekoj den samo se izmivav so cista voda i stavav na pamucna vloska kantarion. Za epten brzo vreme mi zarasna duri se cudev kako tolku brzo :)
     
  11. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Одмивање со физиолошки раствор,или со чај од камилица,потоа бетадин 10% и на крај со спреј бивацин или оксикорт како замена за бивацин,а со масло од кантарион не се мачка додека има конци,откако ке паднат.
     
  12. Луцидна Луција

    Луцидна Луција Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Прашање, дали при второ природно породување се сече на истото место или од другата страна?
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ужасно ме боле и пече раната од епизиотомијата. Одржувам хигиена, ставам бивацин, ама пак пече. Се мислам кантарионово масло да ставам. Ужасна е болката, не можам ни да седам ни да одам.. Во болница и нифлам против болки ми ставија од што толку болеше. Најлошо нешто од сѐ дефинитивно.
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Јас само кантарионово масло ставав, брзо ми помина. На влошката ставаш по неколку пати во денот. Најприроден и најефикасен лек за зарастување.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Пиј бруфен и стaвaј кaнтaриoнoвo мaслo ;(
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ох,потполно те разбирам,мене ова ми беше најтешката мака од цело породување,јас два месеци неможев да си седнам,мене па и ми се отвори,ужас,се миев со хидроген па со јод и џабе ништо не ми помогна за болките,после само од себе.Гледај да седиш на страна да не ја притискаш таа страна кај што си сечена и ми кажаа на гума за пливање најдобро да седеш.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не ставав и супер поминав со раната. Така ми рекоа, само често одмивање и тоа само со вода (се миев после секое одење во вц).. а за болење болеше една недела мн, не перница, не кебиња под задник.. џабе се, само време помина и престана да боли (а два пати шиена бев...). Ми идеше стоечки да ручам :lol:
     
    На Bebulleee, fina erika и forumce им се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Никако кантарион, предвреме ги топи конците. Прскај бивацин и одмивај со хиперманган. Тоа од Петровска ми е кажано
     
    На MissDior и forumce им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Не се сите конци исти, затоа најубаво е да се праша во болница со што да се третира раната. Ете мене тогаш ми рекоа овие конци се такви што ништо, апсолутно ништо не смее да се става зашто ќе паднат побрзо, само одмивање после секое одење во вц.

    А за болење боли, пече, пржи.:worried: Тоа е, ќе помине.
     
    На makedonkamak, mariz и forumce им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.211
    Пол:
    Женски
    Мене од болница ми беше кажано ациди борици, а откако ќе зарасне раната кантарион. Ама мене не ми зараснуваше, па на своја рака зедов бивацин и се препородив. За неколку дена ми зарасна раната, потоа продолжив со кантарион.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.