Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. agapii

  agapii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2016
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Imam prasanje vo vrska so epiziotomija dali ke moze nekoj da mi odgovori
   
 2. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  девојки помагајте
  се породив на 1ви и епизиотомија ми направија но денес гледам дека местото ми е отечено многу и неможам да одам во вц ве молам кажете ми некој спреј или маст што да ставам или било каков природен лек
   
 3. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.948
  Пол:
  Женски
  Бивацин спреј. Мене од тоа ми помогна. Памучен комотен веш. Исто така јас и дома си ги користев влошките со мрежичка.
   
 4. agapii

  agapii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2016
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Gledam dolgo vreme ne e aktivna temata no se nadevam nekoj ke mi odgovori praveno mi e epiziotomija 2 pati mi pukaat koncite i me sijat i sega 3 pat pak imam kako puknat konec na krajot kako eden santim ima dupka se gleda vnatre mi vika doktoro deka ne treba da se sie spored vas sto treba da pravam dosta šum uplasena dali ima nekoj so vakvo skustvo i kako se lekuval ve molam za odgovor
   
 5. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  масло од кантарион
   
 6. Ctete

  Ctete Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  4.227
  Пол:
  Женски
  Незнам каде да го поставам прашањето па овде ке прашам
  Тие што се породиле природно а биле сечени и шиени што користевте за побрзо зарасување на раната?
   
 7. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.378
  Допаѓања:
  26.081
  Пол:
  Женски
  Мене во болница ми кажаа ништо да не ставам и ги послушав иако од дома си имав спремано ациди борици, физиолошки, кантарион, некако ми беше страв да ставам. Се миев само со млака вода по неколку пати во ден т.е. на секое одење во ВЦ и раната за релативно брзо време ми зарасна. Инаку многу бев сечена и болеше многу првата недела дена, на 2 пати мислам и парацетамол се напив од болки, но еден ден мислам после 10тина дена се разбудив и веќе не ме болеше, како преку ноќ ми исчезна болката.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.156
  Пол:
  Женски
  И мене ми рекоа ништо да не ставам, ми потенцираа, можело да се распаднат конците пред време. Ако има некаков оток само можело со физиолошки и толку. Ме болеше две недели може, не знам колку време не можев да седнам. Најлошото нешто од целиот пораѓај. И сега имам лузна малечка, ама опиплива.
   
 9. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.530
  Допаѓања:
  186.990
  Пол:
  Женски
  Да си земеш кантарјон и да си се мачкаш по повеќе пати на ден после подмивање.
  Многу помага верувај а и многу побрзо ќе ти зарасне ;).
   
 10. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.009
  Допаѓања:
  27.378
  Пол:
  Женски
  jas bev lom secena siena epten, sekoj den samo se izmivav so cista voda i stavav na pamucna vloska kantarion. Za epten brzo vreme mi zarasna duri se cudev kako tolku brzo :)
   
 11. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  2.268
  Пол:
  Женски
  Одмивање со физиолошки раствор,или со чај од камилица,потоа бетадин 10% и на крај со спреј бивацин или оксикорт како замена за бивацин,а со масло од кантарион не се мачка додека има конци,откако ке паднат.
   
 12. Луцидна Луција

  Луцидна Луција Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Прашање, дали при второ природно породување се сече на истото место или од другата страна?
   
 13. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Ужасно ме боле и пече раната од епизиотомијата. Одржувам хигиена, ставам бивацин, ама пак пече. Се мислам кантарионово масло да ставам. Ужасна е болката, не можам ни да седам ни да одам.. Во болница и нифлам против болки ми ставија од што толку болеше. Најлошо нешто од сѐ дефинитивно.
   
  На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  Јас само кантарионово масло ставав, брзо ми помина. На влошката ставаш по неколку пати во денот. Најприроден и најефикасен лек за зарастување.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.017
  Пол:
  Женски
  Пиј бруфен и стaвaј кaнтaриoнoвo мaслo ;(
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.037
  Допаѓања:
  9.616
  Ох,потполно те разбирам,мене ова ми беше најтешката мака од цело породување,јас два месеци неможев да си седнам,мене па и ми се отвори,ужас,се миев со хидроген па со јод и џабе ништо не ми помогна за болките,после само од себе.Гледај да седиш на страна да не ја притискаш таа страна кај што си сечена и ми кажаа на гума за пливање најдобро да седеш.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.057
  Допаѓања:
  64.231
  Пол:
  Женски
  Јас ништо не ставав и супер поминав со раната. Така ми рекоа, само често одмивање и тоа само со вода (се миев после секое одење во вц).. а за болење болеше една недела мн, не перница, не кебиња под задник.. џабе се, само време помина и престана да боли (а два пати шиена бев...). Ми идеше стоечки да ручам :lol:
   
  На Bebulleee, fina erika и forumce им се допаѓа ова.
 18. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Никако кантарион, предвреме ги топи конците. Прскај бивацин и одмивај со хиперманган. Тоа од Петровска ми е кажано
   
  На MissDior и forumce им се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.156
  Пол:
  Женски
  Не се сите конци исти, затоа најубаво е да се праша во болница со што да се третира раната. Ете мене тогаш ми рекоа овие конци се такви што ништо, апсолутно ништо не смее да се става зашто ќе паднат побрзо, само одмивање после секое одење во вц.

  А за болење боли, пече, пржи.:worried: Тоа е, ќе помине.
   
  На makedonkamak, mariz и forumce им се допаѓа ова.
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.948
  Пол:
  Женски
  Мене од болница ми беше кажано ациди борици, а откако ќе зарасне раната кантарион. Ама мене не ми зараснуваше, па на своја рака зедов бивацин и се препородив. За неколку дена ми зарасна раната, потоа продолжив со кантарион.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.