Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Јас само бетадине ставав и ужасно печеше, си купив бивацин и првиот ден мислам уште повеќе болеше и печеше. Но денес болката се смири малку. Осеќам пак печење, но беше како вчера. A и не е мала раната.
   
  На azelea и mariz им се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.221
  Пол:
  Женски
  Да знаеш нормално е да пецка, чешка по малку, тоа значи си заздравува. Инаку не е голема сигурно, така ти се чини дека е потечено местото... Совет: не се гледај доле мн мн, ке се видиш таму после два месеци :D и јас мислев е огромна зашто испукана + сечена бев, ама после депилација сфатив дека не било така страшно :)
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Вчера се погледнав долу, ги немаше конците па се намачкав кантарионово. Пиев парацетамол синоќа од што ме болеше. 10 дена се измачив, ни да седнам како човек ни да легнам. Ќе раѓам уште 10 пати само да не ме сечат и да ја нема таа болка.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  А зошто не пиеше бруфен?
   
 5. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Немам дома затоа. Од парацетамолот се смирува болката малце.
   
 6. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  14.571
  Пол:
  Женски
  Одмивај се со вода секогаш кога одиш во вц.и не седнувај нагло најди си некоја позиција за седење што нема толку мн да те боли.јас стоев и јадев.ни лежев ни седев.а до сега се немам погледнато таму од страв.и после 2 деца што родив ја немам таа храброст да се погледнам таму.....
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Да, одмивам се со млака вода после одење во вц, 2 мин.тражам положба за седење , на стол едвај седам на страна, а на креветот во полулежачка положба сум. Јас се гледам долу, како со тие ножичките зиг заг да сум сечена, колку само е ужас.
   
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.221
  Пол:
  Женски
  Ти реков не се гледај мн мн, се погледав еднаш и јас, потечено црвено румба тумба цело место... а после кога скроз заздрави си немаше врска таа рана, остана само една цртка баш кај што сум исечена... е сега неможе да е исто како што беше (кожичето меѓу го нема), ама не е страшно :D
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 9. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  и јас бев лом шиена секаде дури и нагоре па и внатрешно, болеше две недели од кои интензивна болка само првите недела дена, нонстоп се миев со вода чиста и почетокот не ама потоа ставав домашно кантарионово масло на влошката.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  Колку страшно звучи само, неможам ни да замислам како е стварно.
   
 11. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  За мене породувањето беше нула во споредба со епизиотомијата.
  @mariz Морав да се видам, да испитам во каква состојба е. Мојава не е црвена, а и отокот веќе мина.
   
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.486
  ова звучи посташно од царски :worried:
   
 13. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  Гoре-дoлу мoрaм дa признaaм и мене тaкa ми личи :worried:
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  A da ne citate vie sto cekate prvo dete? Eve moeto ne bese voopsto strasno. Nekolku konci.
  Bolese da ama pominuva.
  Sekoja e prikazna za sebe, razlicno telo, razlicen stepen na tolerancija na bolka i sekoj razlicno dozivuva.
  Moze tuka pisala umirala od bolki, 30 konci itn (karikiram) a vas istoto da ne vi e tolku strasno.
   
  На kukla21, Dadusicka, muchacha_a и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.797
  Допаѓања:
  75.333
  Точно. Индивидуално е.
   
  На Dadusicka и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Земете си гума за пливање за да ви олесни седењето кога ќе си дојдете дома. Нема да боли толку.
   
  На forumce, kukla21 и Dadusicka им се допаѓа ова.
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.486
  Така е, ама кога читаш страшно делува :) Јас уште не сум се соочила со породилен страв - изгледа уште не сум свесна што ме чека :)
   
  На eli25 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 18. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Извинете јас не сакав никој да исплашам. Мене лично епизиотомијата ми беше пострашна и поболна од породувањето, на некоја друга обратно. Значи се е индивидуално.
   
  На mariz, muchacha_a, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  30.216
  Исто и мене сеченото ми беше поболно од целиот тој процес на раѓање
  на сред напон осетив дека почна да вика акушерката пука пука ,сечи сечи и два пати крцнаа кожиците не боли тогаш во моментот воопшто
  Јас изпукав се израцепив и плус сечено и шиено па може затоа ми беше толку болно првите две недели
  сега коа ке се видам гледам рез цик цак од некои си 2см
   
  На kukla21 и forumce им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  Бaш зa тoa збoрувaме. Декa не ти е нaмерaтa дa не уплaшиш и декa секaкo си кaжувaш свoе искуствo зa кoе сме убедени(дури и ние штo сеуште немaме рoденo) декa не не лaжиш. Тoa ти се случувa и е фaкт декa не сaмo штo изгледa туку oчигледнo е стрaшнo. Сo пoмин некa е :(:hug: и земaј бруфен не се лaчи вo млекoтo a е јaк aнaлгетик немoј дa се мaчиш:sweat:
   
  На eli25, forumce и kukla21 им се допаѓа ова.