Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.486
  Уживај - не не плашиш ти :)
   
  На forumce и fana им се допаѓа ова.
 2. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  Мене искрено ме болеше многу само првите два три дена по породувањето, тогаш едвај станував за во веце, пола саат малку по малку станував :tmi: ама со оглед на тоа што цело време си шетав низ ходник, се туширав 3 часа по породувањето значи не било толку страшно и болка за умирање. Како што кажав интензивна болка само првите недела дена, потоа беше ко некое чешање кога зараснуваше раната. Мене па пострашно ми беше самиот чин на порагање отколку сечењето не ни осетив кога ме исекоа, шиењето малку ме болеше ама дека си помина дејството на анестезијата а јас не сакав нова..
   
 3. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.463
  Допаѓања:
  13.366
  Пол:
  Женски
  Јас не сум сечена:!: Можеби како мене ќе бидеш, не плашете се одма. Јес да пукнав перинеално или како се вика, шиена сум, ама ножица немав:clap: Ни болка. Апсолутно никаква, освен малку нелагодност кога одев во вц, но занемарлива.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Mene lokalna mi stavija za sienje iako ne bese pominata.
   
  На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.486
  А зошто не сакаше?
   
 6. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  ми спомнаа целосна и затоа не сакав, имаше дејство уште спиналната ама веке поминуваше и се осекаше болка по малку.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Cekaj carski ili prirodno?
   
 8. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  52.041
  Женски немој да се плашите. Сите жени сме различни.
  Еве јас поминав без епизиотомија без надворешни конци.
  Само малку внатрешни имав, и не земав ништо за болка бидејќи немав никакви болки. Одма си седнав.
  Чуствував само мала нелагодност.
  Вчера бев на контрола по месец ипол и докторката вели ништо не се познава исто како да немаш родено.
  А пред пораѓај се плашев многу бидејќи читав се и сешто, и во главата си имав направено слика од хорор пораѓај.
  Дури почнав да плачам В болница ме фати паника и само викав леле што ме чека. Но кога помина пораѓајот се зачудив колку лесно поминав, очекував да биди многу лошо.
  Не мислете на лошо и се што ќе прочитате немој да мислите дека вас ќе ве снајде истото.
  Со лесно да ви биде ве читам уште колку што можам :*
   
  На Drew123, gothchick, Momichka и 4 други им се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.221
  Пол:
  Женски
  Така е кај секој различно... мене еве па најстрашно од се ми беше што вториот пат кога ме шиеја, ме шиеја на живо... не викав, не плачев на раѓањето.. тогаш кренав во вис се :lol: пострашно, поболно од се ми беше... (може дека веќе на оладена рана ме шиеја..).
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Мене шиењето не ме болеше до толку, дека одма после раѓање докторот почна со шиење. Осеќав само како мал убод на кожата, не ми беше страшно. Ама после тоа почнаа болките.
   
 11. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Ви се случило ли од раната да ви тече по малку гној и крв? Ставав спреј, цело шише потрошив и се префрлив на кантарионово. Почнува да зараснува ама има еден дел со малку гној и крв. Еве 3 недели скоро и уште ме боле. Ќе престане малку и потоа пак ќе боле. Ќе му се јавам подоцна на докторот да прашам, ама ако има некоја слично искуство нека пише.
   
 12. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Da odis na lekar
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Ќе му се јавам после да видам што ќе рече. Ич не ми се оде, кој ќе се расправа таму со жените, на секој преглед се расправам, ни разбираат од закажано, ни ништо, секогаш закажувам и пак има коментари од типот Дека ти преку ред, они 2,3 саата чекале. А и не ми се остава малата.
   
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Чим имаш гној мора да одиш, не е нормално тоа. Бивацин спреј имаш ли?
   
  На forumce и kukla21 им се допаѓа ова.
 15. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Немам моментално. Сакав сабајле да си ставам ама видов дека ми е потрошено. Гној има само една точка на бришење со тоалет. После одење во тоалет секогаш се измивам со вода. Оф не знам како стана ова, ама предолго трае веќе и болката и сѐ
  Ете сега се слушнав со докторот утре ќе одам да ме виде.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 16. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Прати некој да ти купи. Сепак е антибиотски спреј дур отидеш утре да прскаш
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  сега гледам..не ми стигнало нотификација :^) природно. :)
   
 18. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.030
  Допаѓања:
  37.495
  Пол:
  Женски
  Откако ќе се измиеш ставаш ли веднаш Бивацин? Ја би рекла да баталиш кантарион, измиј се, осуши добро и напрскај Бивацин.
   
  На forumce и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 19. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Да, прскав бивацин на секое одење во вц, но престанав и продолжив со кантарионово. Грешка направив и ете што се случи. Не ставам веќе кантарион пак бивацин ќе прскам. Се надевам дека ќе се оправам во скоро и функционирам нормално. Преку ден не ме многу боле, туку навечер. И од топло многу боле.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 20. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Бев сабајле, ме погледна докторот, инфекција било. Да се мачкам со бетадине и спреј Оксикорт да прскам. Ќе правам така и се надевам дека ќе помине веќе еднаш, не се трпи ова.
   
  На kukla21 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.