Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

 1. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Пак јас (facepalm)
  Раната не ми е зарасната, а местото до неа ми е уште отечено и на допир е тврдо, како некое топче да има.
  И кај вас ли беше вака?
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.221
  Пол:
  Женски
  Па може едно 2м и требаше да ми зарасне убаво, затоа и не се депилирав долго време. Инаку рапаво, отечено, тврдо ми беше доста време..
  И да почне да чеша да не се плашиш, нормална појава е и тоа, ке зараснува и чешка...
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Ни бетадине, ни оксикорт, ни виоплекс т, ништо не ми помогна, пак си гноеше раната. Пред некој ден пак бев кај матичниот, ми даде една течност за вагинална промивка. Од едното место кое гноеше излезе конец и не гнои веќе. Ставам и внатре во вагината, се надевам ќе излезат и тие внатрешните конци, зашто сум сигурна дека од нив гное. Добрата работа е што не боле, туку малку само пече.
   
 4. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.797
  Допаѓања:
  75.333
  @forumce се измачи:( Золва ми и другарка беа така. Не можеа да седат две недели. Во тоалет -научна фантастика:( Ајде побрзо да мине :hug:
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  Аaaaa aмa знaчи крaј немa ;(
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  @eli25 5 недели до утре. До пред недела не можев да седам, сега колку толку подобро е. Не можев да функционирам, ја доев малата во лежечка положба. Маки големи, не дај Боже на никој.
  @fana Му кажувам некни на докторот дека месец дена ми е вака, ми вели добра си, има некои што 6 месеци мака мачат со раната. Баш ме утеши. Се надевам ќе помине во скоро.
   
  На orhideea, eli25 и mariz им се допаѓа ова.
 7. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Повеќе не ми гное раната и ми заздравува. Не ме боле, малку некогаш како да ме чешка. Од течноста што ми ја даде матичниот се препородив. :whew:
   
  На Ano, mariz, tincemajmunce и 6 други им се допаѓа ова.
 8. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  30.216
  ајде ете готово е ке помине за недела време ке бидеш исто ко да немало рана никогаш
  се изнамачи бе женче
   
  На eli25, kukla21 и forumce им се допаѓа ова.
 9. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.052
  Допаѓања:
  3.142
  Пол:
  Женски
  Мајчички, имам прашање за ранава: се погледнав, не е толку страшно. Но, денес имам чувство дека ми е потечено. И како да ми е запурено местото. Што да ставам? Измивам со солена вода. Ставав ациди борици ден два ооткако дојдов дома. Кантарион пак прави влажно......или?
   
 10. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Ќе се одмиваш со топла вода и нема да се бришеш со тоалет туку со некоја крпа или тетра пелена. Од влошките со мрежа ќе ставаш,не обични. Кантарион не сега. Можеш на влошката ациди борици да ставеш. Нормално е да е потечено.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Odmivaj se so hipermangan i prskaj bivacin sprej (ne se vika bivacin ama toa mu e sostavot, portokalovo e sisenceto)
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rose-tulip

  Rose-tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Мене ранава еве 7ми ден уште ме боли, сега повеќе пече и чеша, мада имам напредок и можам да седнам на меко од страната без рана Од болница ми рекоа после секоја нужда да се измивам со вода и да ја држам сува раната.тоа и го правам а се измивам и со физиолошки раствор.ајде од искуство мајки, кога ќе престане да боли и да треба да се измивам по секие мокрење?
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Za bolenje ke si boli uste period, za da ne te pece dur mokris ke si kupis sisence voda so cucla i pri sekoe mokrenje ke si poturas voda istovremeno
  A za ranata pobrzo da ti zazdravi kupi bivacin sprej od apteka. Odma kje osetis podovruvanje
   
  На Rose-tulip му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Marlana

  Marlana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  417
  Пол:
  Женски
  majka sto tecnost to dade doktorot???
   
 15. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.030
  Допаѓања:
  37.495
  Пол:
  Женски
  Јас не сум се измивала на секое мокрење, но убаво бришење да не остане влажно.
  Болеше отприлика две недели но штом почнала да чеша веќе поминува.

  И јас ти препорачувам Бивацин да прскаш, побрзо заздравува.
   
 16. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.043
  Допаѓања:
  20.578
  Пол:
  Женски
  Видермина, ама не се произведувала повеќе таа течност, тој имал залиха
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Има овули Видермина, иста функција имаат веројатно.

  Инаку Октенисепт спрејот е одличен за вакви ситуации, јас го користев за раната од царскиот.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rose-tulip

  Rose-tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Мене ми дадоа виоплекс во аптека место бивсцин, ама читам во упатството дека не треба во бременост и доење да се користи...зашто таа од сптека тогсш ми го даде...на два ума сум дали да ставам или не
   
 19. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Bivacin ne postoi, toa e zamenata ama toj e sostavot. Mene ginekolog mi go preporaca i e sosem bezbeden. Plus ne go piea tuku e lokalno
  A deluva magicno iskreno
   
  На Rose-tulip му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rose-tulip

  Rose-tulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2014
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Тенкс,ондак ставам :D
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.