1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епизиотомија

Дискусија во 'Бременост' започната од girl.23, 13 октомври 2011.

  1. Golden7

    Golden7 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    А секс после колку време имавте?
     
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Па после прегледот од 6 недели на гиниколог и одобрувањето од негова страна имавме односи.Боли првиот пат.Користите лубриканти.Мене ме болеше раната при однос некој 6 месеци.
     
  3. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Многу се плашам од епизотомија..дали сите што се породиле природно им е правена епизотомија или може и без нејзе ?
     
  4. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Претежно сега скоро секаде прават.
    Зависи колкаво е бебето.
    Мајка ми кога се породувала со мене природно не е правена.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    So prvo bebe najcesto mora. Imas dve opcii ili da raspukas sama (polosa opcija) ili da te secnat tie.
    So prvoto imav epiziotomija, so vtoroto ni me secea ni raspukav. Prvoto bese 2.800 vtorot 3.300
     
    На anas23 и fana им се допаѓа ова.
  6. Golden7

    Golden7 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека некоја ја има осетено воопшто епизотомијата. Болките кои се чувствуваат споредено со тоа, се прејаки така да, немој тој чин да те плаши. Нема ни да знаеш пред докторите ти кажат дека е време за шиење. Мене шиењето повеќе ме болеше отколку породувањетто
     
    На anas23 и fana им се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Има 2 и нешто години поминати, пррд некое време приметив топче мислев е влакно па бубулица, сега го гледам стои и е меко. Малку е непријатно на допир. Негде е кај што завршува епизиотомијата. Скоро 1цм и има некоја розевкаста боја но не налик бубулица.
    Знае ли некој што може да е?
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Сега се појавило ли го имаше цело време?
    Јас имам исто топче на влезот од вагината, изгледа така неубаво го фатиле ткивото при шиење. Ти пречи?
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Сега ми се појави пред месец најмногу. Убаво сум сошиена не де познава. Меко е и мазно на допир. Наболнува
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тогаш не е од шиењето, незнам што би било... Ако не се повлече за некој период тогаш прашај лекар, претпоставувам прво гинеколог би било најсоодветно.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки кај кои е правена епизиотомија како ја негувавте раната после, на мајчина школа добивме совет да не се мачка и прска со ништо доколку не ни нагласи докторот, едниствено треба често менување на тие медицинските влошки и миење на раната со сапунче детско најмалку два пати на ден. Јас си спремив бебешко сапунче Мерима за на болница и планирам тоа да го користам, а за тело си спремив Даве сапун кој и така го користам и сега. Па сакам од искуство некој да ми кажи како ја негувал раната од епизиотомија?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не ставав, само со вода се миев на секое, во секое одење во вц си се миев. Немав никаков проблем, иако доста бев испукана + сечена. На тело ставав сапунче, купка, од тоа ке отидеше надолу малку, но не е страшно.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.396
    Пол:
    Женски
    Пожелно е само со вода раната да се мие, сапун ќе те пече иако е детско. Јас пробав така и ме печеше многу.
     
  14. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Многу хигиена на ептен високо ниво.Јас се миев со солена вода 3 4 пати на ден.Обична морска сол растворена во млака вода.Исто и бетадине ставав но со тапкање,турав на тоалетна, и потапкував на местото.Менување влошки почесто.
     
  15. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    И кај нас во мајчината школа кажаа да си носиме шишенца од 0.5л со растворена солена вода и да се одмиваме со неа повеќе пати дневно.
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Може да си купите раствор за инфузии натриум хлорид од аптека и еден голем шприц и да се миете со него. Шише таков раствор е околу 50тина денари.
     
  17. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Одмивање неколку пати дневно, јас со интимен гел се одмивав, баш ја прашав докторката дали треба само со вода, ми рече да си користам гел за интимна хигиена. Ми кажа и да прскам со еден спреј во портокалово шише, замена за бивацин мислам дека беше, како пудра се прави кога ќе напрскаш. Многу брзо ми помина раната.
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Никакво сапунче, само вода. Незнам зошто вака ве советувале, мене сите доктори ми рекоа никакви средства. Сапуните, без разлика дали се бебешки, посебно не се погодни за интима, баш од Мерима имам лошо искуство со иритација.
    По десетина дена од пороѓајот освен со вода продолжив да се мијам со интимен гел.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    И мене уште во болница ми рекоа дека може да користам гел. Нормално туширање ми рекоа. Но јас со денови имав страв и да се допирам па само со вода се миев.
     
    Последна измена: 7 ноември 2018
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  20. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски

    @mariz мене исто ми рече докторката и така правам само со вода по секое одење во тоалет..само не знам до кoга треба така? Утре правиме 3 недели