1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еразмус програма

Дискусија во 'Образование' започната од sonuvacka, 13 октомври 2010.

  1. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Некој што има искуство со Еразмус да ми пише? :)
     
  2. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Академски или размена? Пиши слободно.
     
  3. Perverzna€

    Perverzna€ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво дали има некој од Медицина за да ми каже како и што треба да да имаш за да можиш да идеш на еразмус? Или било кој што се разбира доволно. Ве молам за помош
     
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Најдобро ти е да прашаш директно на факултет, секој факултет има одговорен професор (на Медицински може и посебно да има одговорно лице зашто е поголем факулет) за Еразмус програми и меѓународна соработка. Они најубаво можат да ти кажат што е активно во моментот и кај можеш да аплицираш, плус дали/како е системот на признавање на кредити.

    Дополнително, на веб страната од МОН објавуваат конкурси од време на време, ама мислам не се најажурни и редовни и од мое искуство не одговараат често на мејлови. Сепак вреди да се погледне за информација.
     
    На Perverzna€ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Здраво дечки.
    Дали има некој што студира на родови студии и бил еден семестар во друга држава? Преку Еразмус секако.. бидејќи во никој од договороте на уким со други факултети нема родови студии.
     
  6. JackPeralta’sfan

    JackPeralta’sfan Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дечки дали случајно имате искуство со еразмус мобилност, смер маркетинг? Дали има конкуренција, каков е изборот на универзитети и слично? :)
     
  7. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Ме интересираат неколку работи.
    Дали доколку имам стипендија од МОН морам да се откажам за да земам стипендија од Еразмус?
    Дали истите предмети од конкретниот семестар се учат и во другата држава и после ми се признаени тука?
    Што се случува ако ништо не положам? Има казна некаква?
    Дали е доволно познавање само англиски јазик или мора да се знае и јазикот на државата во која ќе учиш?
     
  8. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што бил семестар во странство преку Еразмус? Би сакала да ме исконтактира, јас бев заинтересирана па сакав искуство од прва рака. ^_^
     
  9. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Дали за време на пандемијата има размена на студенти? Ако знае некој да ми даде повеќе информации.
     
  10. Hristina7991

    Hristina7991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Да, има студенти што се на размена овој семестар
     
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Исти предмети може не, ама слични сигурно ќе најдеш спореди во силабусот, не се води по името на предметот. Ти потпишуваат документ од твој институт пред размената, што ти е некој вид на "гаранција" дека раководителот ги одобрува предметите. Во поголем дел од случаите ги признаваат целосно, реткп некој да те врати да доправиш семинарска, труд и сл. Може и предметите да ти бидат и од следните семестри, не мора да значи дека треба да се од истиот семестар (што е и логично, бидејќи две исти програми нема). Исто ќе си бараш од другиот факултет предмети од сите години, само семестарот да е тековниот, зашто ретко да ти излезе пресрет ако не е предметот од тековен семестар (зимски/летен).

    Казна немаш, само нема шанси да не положиш ништо. Зависи од Универзитетот/државата, ама некаде се многу интересни неформални предавањата, некаде поактивно со истражувања, предавање, тестови, ама скоро и да немам слушнато никој да се пожали. Поразговарај со раководителот/профрсорите да видиш некој да не случајно не ти дозволи на крај испит да полагаш. Има поедини професори со вакви услови.

    Јазик бараат англиски, за тамошниот ако сакаш треба веројатно сертификат да приложиш.

    Мислам дека кажав се', ако имаш прашања дополнителни пиши.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bonbonceto_23

    Bonbonceto_23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со Еразмус програмата во Хрватска или Италија ако може да сподели
     
  13. Perverzna€

    Perverzna€ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Дали ако имаш заглавено на факс пример полагаш уште од трета година а требало да завршиш пред година две, дали може да се иде на еразмус и кои се постапките за сето тоа? Помош
     
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Не може ако си завршила веќе. Може само на пракса мислам, ако и тоа не си го завршила.
     
  15. Perverzna€

    Perverzna€ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Не сум завршила, заглавена сум уште со предмети затоа прашувам дали има шанси?
     
  16. Badgal777

    Badgal777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj iskustvo so erasmus na postdiplomski? Bi vi bila mnogu blagodarna.
     
  17. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Сум била. Програмата е супер, но скоро сите несериозно ја сфаќаат откако ќе стигнат. Не ми се допаѓа тоа што само неколку сработуваат (на прсти се бројат), а другиве да не речам само шетаат. Ама па кога ќе видам, нив поубав им излезе животот. Ех!
     
  18. tomorrowlandY

    tomorrowlandY Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Дали некој може да ми каже каде објавуваат резултати ?
     
  19. Fluke18

    Fluke18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Дали може да се аплицира на еразмус размена доколку имаш презапишано неколку предмети?
     
  20. Ana2411

    Ana2411 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство, како е, дали вреди и дали ги рефундираат целосно средствата?

    А и како иде тоа со платена пракса преку еразмус, дали има идено некој?